Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը քննարկվել են հակամարտության գոտում լարվածության նվազեցմանն ուղղված քայլերը 12/19/2015   17:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շվեյցարիայի Համադաշնության մայրաքաղաք Բեռնում դեկտեմբերի 19-ին կայացել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի բանակցությունները` ուղղված ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանը: ՇՀ կառավարության «Լանդգութ Լոհն» ընդունելությունների տանը տեղի ունեցած հանդիպումը մեկնարկել է երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքի (ԱՄՆ), Պիեռ Անդրիոյի (Ֆրանսիա) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի մասնակցությամբ, որից հետո սկսվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների առանձնազրույցը:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը, բանակցությունների ժամանակ քննարկվել են հակամարտության գոտում լարվածության նվազեցմանն ուղղված քայլերը և հիմնախնդրի կարգավորման առաջմղման հնարավորությունները:
Արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը բանակցությունների ավարտին պատասխանել է հայաստանյան լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հարցերին՝ մեկնաբանելով հանդիպման արդյունքները:
Բեռնում Հանրապետության Նախագահը հանդիպում է ունեցել նաև Շվեյցարիայի արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Դիդյե Բուրկհալտերի հետ:

На встрече президентов Армении и Азербайджана обсуждались шаги по снижению напряженности в зоне карабахского конфликта 12/19/2015 17:52 | Лента новостей
В столице Швейцарской Конфедерации Берне 19 декабря при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ прошли переговоры президента Армении Сержа Саргсяна и президента Азербайджана Ильхама Алиева, направленные на урегулирование нагорно-карабахской проблемы, передает пресс-служба главы армянского государства.
Состоявшаяся в доме приемов «Ландгут Лохн» швейцарского правительства встреча началась в присутствии министров иностранных дел двух стран Эдварда Налбандяна и Эльмара Мамедьярова, сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова (Россия), Джеймса Уорлика (США), Пьера Андрио (Франция) и личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика, после чего началась беседа президентов Армении и Азербайджана с глазу на глаз.
Во время переговоров были обсуждены шаги, направленные на снижение напряженности в зоне конфликта, а также возможности продвижения в урегулировании проблемы. Министр иностранных дел Эдвард Налбандян по завершении переговоров ответил на вопросы представителей средств массовой информации Армении, прокомментировав итоги встречи.
В Берне президент Армении встретился также с руководителем Федерального департамента иностранных дел Швейцарии Дидье Буркхальтером.