Ռուսաստանում առաջարկվում է քրեական պատասխանատություն սահմանել Թուրքիայում հույների, ասորիների և եզդիների ցեղասպանությունը ժխտելու համար 12/19/2015   00:31  |  Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանի Պետական դումայի «Սպրավեդլիվայա Ռոսիա» («Արդար Ռուսաստան») խմբակցության մի խումբ պատգամավորներ քննարկման են ներկայացրել օրինագիծ, որով քրեական պատասխանատություն է սահմանվում Թուրքիայում 1915-1922 թ.թ-ին հույների, ասորիների և եզդիների ցեղասպանության փաստերը հրապարակայնորեն ժխտելու համար: Այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը:
Օրինագծով առաջարկվում է մինչև 300 հազար ռուբլի տուգանք սահմանել, կամ մինչև 3 տարի հարկադիր աշխատանք, կամ 3 տարի ազատազրկում:
Եթե դա կատարվել է պաշտոնական դիրքի կամ ԶԼՄ-ների օգտագործմամբ, ապա տուգանքն առաջարկվում է սահմանել 100 հազար ռուբլուց մինչև 500 հազար, իսկ ազատազրկումը մինչև 5 տարի:
Օրինագծի հեղինակներից մեկը՝  «Սպրավեդլիվայա Ռոսիա» խմբակցության ղեկավար Սերգեյ Միրոնովը նշել է, որ ներկայումս Պետդումայում քննարկվում է Թուրքիայում 1915-1922թ.թ-ին Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար պատիժ նախատեսող օրինագիծը:
«Մեր օրինագծի տրամաբանությունը պարզ և ակնառու է: 1915-1922թ.թ-ին Թուրքիայի իրականացրած ցեղասպանությունից տուժել են ոչ միայն հայերը, այլև՝ այլ ազգերի ներկայացուցիչներ. միլիոնավոր մարդիկ զոհվել են, մահացել սովից, զրկվել հայրենիքից: Եվ որպեսզի պատմական արդարությունը լիովին վերականգվի, անհրաժեշտ է ճանաչել թուրքական ռեժիմի հանցագործությունները»,-ասել է Միրոնովը:
12:50 17/12/2015  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը թուրքական ֆուտբոլային ակումբին չարթերային չվերթի թույլտվություն չի տվել
17:37 16/12/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի ԱԳՆ-ի խոսնակը բացառել է Ռուսաստանին փոխհատուցում վճարելը
14:15 16/12/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան կալանել է ռուսական նավերը
11:53 16/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ«Արցախը համապատասխան ներուժ ունի` ռուս-թուրքական խաղում խաղաքարտ չդառնալու համար». Արտակ Բեգլարյան. ԳԱԼԱ
17:52 15/12/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրք կուսակցապետի կարծիքով Մոսկվան ծրագրում է Թուրքիային հարվածել հայերի ու հույների միջոցով
14:38 15/12/2015  |  Միջազգային լրահոսԴավութօղլուն հույս է հայտնել, որ Մոսկվան չի դադարեցնի գազի մատակարարումը
13:02 15/12/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում և Ռուսաստանում զենքի վաճառքի աննախադեպ աճ է նկատվել
12:30 14/12/2015  |  Միջազգային լրահոսՉավուշօղլուն Էգեյան ծովի միջադեպի մասին. «Իրականությունը պարզելուց հետո հայտարարություն կանենք»
17:19 13/12/2015  |  Միջազգային լրահոսՌուսական նավը կրակ է բացել վտանգավոր աստիճանի մոտեցած թուրքական նավի ուղղությամբ

В Госдуму РФ внесен законопроект о криминализации отрицания геноцида трех народов в Турции 12/19/2015 09:16 | Международные новости
Группа депутатов-эсеров внесла на рассмотрение Госдумы законопроект об уголовной ответственность за публичное отрицание фактов геноцида греков, ассирийцев и курдов-езидов в 1915-1922 годах в Турции, сообщает "Интерфакс".
Предлагается ввести штраф в размере до трехсот тысяч рублей, либо наказание в виде принудительных работ на срок до трех лет, либо лишения свободы на тот же срок.
Если это было сделано с использованием своего служебного положения или с использованием СМИ, то штраф предлагается установить от ста тысяч до пятисот тысяч рублей, а срок лишения свободы - до пяти лет.
Один из авторов законопроекта, руководитель фракции "Справедливая Россия" Сергей Миронов отметил, что в настоящее время на рассмотрении Государственной Думы находится законопроект о введении наказания за отрицание геноцида Армян в Турции в период 1915 - 1922 годов.
"Логика нашего законопроекта проста и очевидна. От турецкого геноцида 1915-1922 гг. пострадали не только армяне, но и представители других народов: миллионы людей погибли, умерли от голода, лишились родины. И для того, чтобы историческая справедливость полностью восторжествовала, необходимо признать преступления турецкого режима", - сказал Миронов.
Напомним, 25 ноября в Госдуму РФ был внесен законопроект об ответственности за непризнание геноцида армян Турцией в 1915 году .
Согласно тексту законопроекта, эсеры хотят дополнить Уголовный кодекс РФ статьей 354.2 "Отрицание фактов геноцида армянского народа в Западной Армении и в Османской Турции в период 1915 — 1922 годов".
Если отрицание было совершено публично, то за подобное нарушение предлагается наказывать штрафом в размере до 300 тысяч рублей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух лет, либо принудительными работами на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок.
Те же деяния, совершенные лицом с использованием своего служебного положения или с использованием средств массовой информации, наказываются штрафом в размере от 100 тысяч до 500 тысяч рублей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного года до трех лет, либо принудительными работами на срок до пяти лет, либо лишением свободы на тот же срок без права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.