ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է կիրառում Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ. «Հայկական Ժամանակ» 12/18/2015   09:12  |  Մամուլ
«Երեկ հայտնի դարձավ, որ Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Քրիս Սմիթը հանդես Է եկել օրենսդրական նախաձեռնությամբ և առաջարկում Է մերժել վիզայի տրամադրումը Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին։ Այս մասին գրում է «Հայկական Ժամանակ»-ը:
«2015թ. Ադրբեջանում ժողովրդավարության մասին ակտ» անվանումով 14 Էջից բաղկացած օրինագիծը նախօրեին ներկայացվել Է ԱՄՆ Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողով։ Օրինագծում նշվում Է, որ 2015-ին Բաքվի իշխանությունները ճաղերի հետևում փակել են տասնյակ լրագրողների և իրավապաշտպանների։
Թերթի տեղեկացմամբ՝ երեկ հայտնի դարձավ նաև, որ 2016թ. հունվարին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման հարցով դռնփակ քննարկում Է կազմակերպելու, որին հրավիրված Է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը։
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչ Եղիսաբեթ Չուլջյանը երեկ «Ամերիկայի ձայնի» հայկական ծառայությանը հայտնել Է. «Հաջորդ շաբաթների ընթացքում Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը փակ դռների հետևում հարցեր պիտի տա դեսպան Ուորլիքին»։
«Հիշեցնենք, ԱՄՆ պետքարտուղարությունը նախօրեին հավանություն Է տվել 85 կոնգրեսականների նախաձեռնությանը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջազգային սահմանին կրակոցները տեղորոշող զգայուն սարքեր տեղադրել, հետ քաշել դիպուկահարներին, ընդլայնել ԵԱՀԿ հետաքննությունների մեխանիզմները։
Ադրբեջանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի վերաբերմունքի այս կտրուկ փոփոխությունը դեռևս անհասկանալի Է Թե ինչ ազդեցություն դա կարող Է թողնել ԼՂ խնդրի կարգավորման վրա, թերևս միայն ժամանակը ցույց կտա։
Գումարած այս ամենին, Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդն Էլ հայտարարել Է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հարցով պաշտոնական հետաքննություն սկսելու մասին և ասել, որ ՄԻԵԴ վճիռները բացահայտում են Ադրբեջանում օրենքների կամայական կիրառումը վարչակազմի քննադատներին լռեցնելու ու խոսքի ազատությունը սահմանափակելու համար»,- գրում է թերթը։

“Айкакан жаманак”: США применяют санкции в отношении высокопоставленных чиновников Азербайджана 12/18/2015   11:45  |  Пресса
Вчера стало известно, что член Палаты представителей Соединенных Штатов Крис Смит выступил с законодательной инициативой,которой предлагает отказать высокопоставленным чиновникам Азербайджана в выдаче визы.Об этом пишет газета “Айкакан жаманак”(“Армянское время”).
Накануне законопроект из 14 страниц под заголовком “Акт о демократии в Азербайджане на 2015 год” был представлен комиссии по внешним сношениям Конгресса США.  В законопроекте отмечается, что в 2015 году власти Баку упекли за решетку десятки журналистов и правозащитников
“Но это еще не все. Вчера также стало известно, что в январе 2016 г. комиссия по внешним сношениям Палаты представителей Конгресса США планирует организовать закрытое обсуждение по вопросу урегулирования карабахской проблемы, на которое будет приглашен американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик”, - пишет СМИ.
Сообщается также, что представитель комитета” Ай дата” США Элизабет Чулджян заявила в интервью армянской службе “Голос Америки”, что в течение следующих недель комиссия по внешним сношениям за закрытыми дверями должна задать вопросы послу Уорлику”.
СМИ напоминает, что Госдепартамент США накануне одобрил инициативу 85 конгрессменов установить сенсорное оборудование, определяющие место, откуда ведется огонь на международной границе между Арменией и Азербайджаном, отвести снайперов, расширить механизмы расследования ОБСЕ.
“Как может повлиять подобное резкое изменение отношения США к Азербайджану на урегулирование карабахской проблемы, пожалуй, покажет только время”, - отмечает издание.
“В довесок ко всему этому, генеральный секретарь Совета Европы Турбьерн Ягланд заявил о начале официального расследования в Азербайджане по вопросу о правах человека и отметил, что вердикты ЕСПЧ показывают произвольное применение законов в Азербайджане с тем, чтобы заставить замолчать критиков администрации и ограничить свободу слова”, - пишет газета.