Փոխնախարար Հովակիմյանի հանդիպումը ԵԽ թրաֆիքինգի դեմ պայքարի փորձագետների հետ 12/18/2015 17:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 18-ին ԱԳ նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանն ընդունեց գնահատման 2-րդ փուլի շրջանակներում դեկտեմբերի 14-ից 18-ը Հայաստանում գտնվող Մարդկանց շահագործման (թրաֆիքինգի) դեմ պայքարի ԵԽ (ԳՐԵՏԱ) փորձագետներ` Լեոնոր Լադրոն դե Գևարա ի Գերերոին (Իսպանիա), Հելմուտ Սաքսին (Ավստրիա) և Դավիդ Դոլիձեին (Վրաստան): Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում փորձագետները իրենց գոհունակությունը հայտնեցին մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարում Հայաստանի ձեռքբերումների առնչությամբ, ինչպես նաև հակիրճ ներկայացրեցին այցի արդյունքում բացահայտված խնդիրներն ու մարտահրավերները:
Ողջունելով հյուրերին` արտգործնախարարի տեղակալը նշեց, որ Հայաստանի իշխանությունները խիստ կարևորում են թրաֆիքինգի դեմ պայքարը և այդ հանցագործությունից տուժած զոհերի իրավունքների լիակատար պաշտպանությունն ու նրանց առանց նախապայմանների հնարավորինս լայն և համընդգրկուն օժանդակության տրամադրումը: Նա անդրադարձավ այս ուղղությամբ երկրում կատարվող աշխատանքներին` կարևորելով միջազգային պարտավորությունների շրջանակներում իրականացվող գործողությունները:
ԳՐԵՏԱ-ի փորձագետները, բարձր գնահատելով Հայաստանում թրաֆիքինգի դեմ տարվող աշխատանքը, խորհրդի ու աշխատանքային խմբի շարունակական աշխատանքը, իրենց երախտագիտությունը հայտնեցին այցը ու հանդիպումները բարձր մակարդակով կազմակերպման համար։ Նրանք տեղեկացրեցին, որ Հայաստանի վերաբերյալ երկրորդ զեկույցը կհրապարակվի 2016թ.-ին վերջերին: Այնուհետև զեկույցը կհաստատվի և Հայաստանին կտրվեն համապատասխան հանձնարարական-առաջարկներ` ոլորտի բարելավման ուղղությամբ:

Замглавы МИД Армении Ашот Овакимян встретился с экспертами СЕ по вопросам борьбы против трафикинга 12/18/2015   19:52  |  Лента новостей
Заместитель министра иностранных дел Ашот Овакимян принял в пятницу экспертов Совета Европы по вопросам борьбы против эксплуатации людей (трафикинга) (ГРЕТА) Леонора Ладрона де Гевару и Гереро (Испания), Гельмута Сакса (Австрия) и Давида Долидзе (Грузия), находящихся в Армении с 14-го по 18-ое декабря в рамках 2-го оценочного этапа. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
В ходе встречи эксперты выразили удовлетворенность в связи с достижениями Армении в борьбе против трафикинга и эксплуатации людей, а также коротко представили выявленные в результате визита проблемы и вызовы.
Приветствуя гостя, заместитель министра иностранных дел отметил, что власти Армении придают особую важность борьбе с трафикингом и всеобъемлющей защите прав пострадавших в результате этих преступлений, а также предоставлению им максимально широкой и полноценной поддержки. Он коснулся проводимых в этом направлении работ, отметив важность осуществляемых в рамках международных обязательств действий.
Эксперты ГРЕТА, высоко оценив проводимые в Армении работы против трафикинга, продолжительную работу совета и рабочей группы, выразили свою благодарность за организацию визита и встреч на высоком уровне. Они проинформировали о том, что второй доклад об Армении будет опубликован в конце 2016 года. Затем доклад будет утвержден и Армении будут предоставлены соответствующие рекомендации-предложения по улучшению сферы.