Նախագահը հանդիպում է ունեցել Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Պանոս Կամենոսի հետ 12/17/2015 15:57 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Հունաստանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Պանոս Կամենոսի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և հույս հայտնել, որ նախարարը Երևանում կառուցողական և արդյունավետ հանդիպումներ կունենա՝ նոր խթան հաղորդելով երկու բարեկամ երկրների փոխգործակցությանը պաշտպանական ոլորտում, որը ավանդաբար հանդիսանում է հայ-հունական միջպետական հարաբերությունների կարևորագույն հենասյուներից մեկը:
Ընդգծելով, որ Հայաստանի և Հունաստանի միջև ջերմ հարաբերությունները ձևավորվել են պատմական ամուր հիմքի վրա՝ Սերժ Սարգսյանը կարևոր է համարել միջազգային օրակարգի տարբեր հարցերի շուրջ համանման մոտեցումները, ինչպես նաև Հունաստանի դերակատարումը Հայաստան-Եվրամիություն և ՀՀ-ՆԱՏՕ հարաբերությունների համատեքստում, համագործակցությունը խաղաղապահության բնագավառում:
Նախագահը բարձր է գնահատել երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների՝ պարբերական բնույթ կրող փոխայցերը, որոնց ընթացքում քննարկվում են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափով համագործակցության հեռանկարները և ողջունել է նախարար Կամենոսի այցի ընթացքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները՝ այդ փոխգործակցությունն ավելի ակտիվացնելու և խորացնելու ուղղությամբ:
Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում իրեն ցուցաբերված ջերմ ընդունելության և պաշտպանական ոլորտում համագործակցությունը զարգացնելու փոխադարձ պատրաստակամության համար, վստահեցրել ՀՀ Նախագահին, որ Հայաստանի պաշտպանության նախարարության հետ ձևավորվել է գերազանց համագործակցություն, և երկկողմ ջանքերով այսուհետ ևս շարունակելու են ավելի ամրապնդել ու խորացնել հայ-հունական ռազմական և ռազմատեխնիկական փոխգործակցությունը, այդ թվում՝ ռազմական կրթության, խաղաղապահության ուղղությամբ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տարածաշրջանի, ինչպես նաև միջազգային անվտանգության արդի խնդիրներին ու մարտահրավերներին, ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի ներկա փուլին:

Президент Армении обсудил с министром национальной обороны Греции проблемы региональной и международной безопасности 12/17/2015   16:58  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян в четверг встретился с министром национальной обороны Греческой Республики Панайотисом (Паносом) Камменосом. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Серж Саргсян выразил надежду, что греческий министр проведет в Армении конструктивные и эффективные встречи, придав новый импульс взаимодействию двух дружественных стран в сфере обороны, которая традиционно является одним из важнейших столпов армяно-греческих межгосударственных отношений.
Подчеркнув, что теплые отношения между Арменией и Грецией сформировались на крепком историческом фундаменте, Серж Саргсян отметил важность схожих подходов двух стран по различным вопросам международной повестки дня, а также роли Греции в контексте отношений Армении с ЕС и НАТО, сотрудничества в сфере миротворчества.
Президент Армении высоко оценил периодические взаимные визиты представителей оборонных ведомств двух стран, в ходе которых обсуждаются перспективы развития сотрудничества как в двустороннем, так и в многостороннем форматах. Глава государства приветствовал достигнутые в ходе визита Камменоса в Армению договоренности относительно дальнейшей активизации и углубления взаимодействия.
Министр национальной обороны Греции поблагодарил за оказанный ему в Армении теплый прием и взаимную готовность развивать сотрудничество в оборонной сфере. Он отметил, что с оборонным ведомством Армении налажено отличное сотрудничество и заверил президента Сержа Саргсяна в намерении и дальше продолжать обоюдными усилиями укреплять и углублять армяно-греческое военное и военно-техническое сотрудничество, в том числе в сфере военного образования, миротворчества.
В ходе встречи собеседники коснулись актуальных проблем и вызовов региональной и международной безопасности, нынешнего этапа переговорного процесса по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта.