Զինված տղամարդը կրակել է դայակի ուղղությամբ, ում գրկին եղել է 1 տարեկան երեխան. Քննչական կոմիտեն նոր մանրամասներ է հրապարակել 12/16/2015 15:27 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ դեկտեմբերի 15-ին Աջափնյակ վարչական շրջանում տեղի ունեցած ավազակային հարձակման դեպքի առթիվ։
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ դեկտեմբերի 15-ին՝ ժամը 14:40-ին, ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության օպերատիվ կառավարման կենտրոնից հաղորդում է ստացվել, որ հարձակվել են Բաշինջաղյան փողոցի սեփական տներից մեկի վրա, հնչել են կրակոցներ, կան վիրավորներ։
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը՝ քննչական բաժնի պետ Սահակ Գրիգորյանի գլխավորությամբ։ Փորձագետների մասնակցությամբ կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, ձեռնարկվել անհետաձգելի գործողություններ՝ պարզելու դեպքի հանգամանքները։
Նախնական տվյալներով՝ դեկտեմբերի 15-ին՝ ժամը 14։30-ի սահմաններում, զինված և դիմակավորված անձը մուտք է գործել տուն, որտեղ այդ պահին եղել է նաև մանկահասակ երեխա և հրազենի ու դանակի գործադրման սպառնալիքով պահանջել թանկարժեք զարդեր, գումար։ Իր հետ բերված թիվ 152946, 12 տ/չ, «Cherchill» տիպի ողորկափող հրացանից տղամարդը կրակոցներ է արձակել տանը գտնվող անձանց ուղղությամբ, որի հետևանքով երեք անձ ստացել է հրազենային բազմաբեկոր վնասվածքներ։
Զինված անձի հանցավոր գործողությունները կանխելու նպատակով ընտանիքի անդամները դիմադրություն են ցույց տվել, որի ժամանակ կտրող-ծակող առարկայով մարմնական վնասվածքներ են պատճառվել տուն ներխուժած զինված տղամարդուն։ Վերջինս, գիտակցության չգալով, հիվանդանոցում մահացել է: Քննությամբ պարզվել է նրա ինքնությունը, ով Երևանի բնակիչ Գ.Սարգսյանն է՝ ծնված 1976թ.։
Ստորին վերջույթների հրազենային բազմաբեկոր վիրավորումներով 3 անձ բուժօգնության է տեղափոխվել բժշկական կենտրոն, որտեղ նրանց ցուցաբերվել է համապատասխան բուժօգնություն։ Ընտանիքի հայրը, տանտիրուհին և դայակը ճանաչվել են տուժող։
Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել է հանցագործության գործիք հանդիսացող ողորկափող 12մմ տրամաչափի «Cherchill» տեսակի հրացանը՝ փամփուշտներով, ինչպես նաև՝ որսորդական դանակը: Վերցվել են փորձանմուշներ, առգրավվել դեպքի պահին տուժողների և տուն ներխուժած անձի հագին եղած հագուստները։ Քրեական գործով էական հանգամանքների պարզաբանման նպատակով նշանակվել են բազմաթիվ փորձաքննություններ։
Միջնորդություն է ներկայացվել Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան՝ տուն ներխուժած անձի՝ Գ.Սարգսյանի բնակության վայրում խուզարկություն կատարելու թույլտվություն ստանալու վերաբերյալ, որը դատարանը մերժել է:
Առգրավվել է տանն առկա տեսախցիկների տեսանկարահանող սարքերի՝ դեպքի վերաբերյալ տեսագրությունը, որն օրենքով սահմանված կարգով ենթարկվել է զննության: Քննության ընթացքում հստակեցվել է դեպքերի զարգացման հաջորդականությունը։
Պարզվել է, որ զինված անձի՝ տուն ներթափանցելու պահին տանը եղել են միայն կանայք (տանտիրուհին, մայրը, դայակը) և 1 տարեկան երեխան։ Ընտանիքի հայրը տուն է եկել ավելի ուշ՝ հեռախոսով լսելով ահաբեկման ձայներ։
Քննության տվյալներով՝ ամուսինը զանգել է կնոջ հեռախոսահամարին, հեռախոսազանգը միացել է, սակայն կինը չի խոսել, փոխարենը լսվել է մի տղամարդու ձայն, ով ահաբեկել է ընտանիքի անդամներին, նրանցից պահանջել գումար` սպառնալով սպանել: Նա անմիջապես գնացել է տուն, իսկ վարորդին հանձնարարել զանգել ոստիկանություն։ Զինված տղամարդու կողմից արձակված կրակոցներ են արձակվել ընտանիքի հոր, կնոջ և դայակի ուղղությամբ, ում գրկին եղել է մանկահասակ երեխան։
Դեպքի առթիվ Աջափնյակ Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում դեկտեմբերի 15-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 4-րդ կետերով։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ ավազակային հարձակման ենթարկված գործարար Յուրա Ղարիբյանի ընտանիքին է, վերջինս եւ նրա կինը երեկ վիրահատվել են։

СК Армении сообщил некоторые подробности вооруженного нападения на дом одного из армянских предпринимателей 12/16/2015   16:59  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту разбойного нападения, имевшего место 15 декабря в ереванском  районе Ачапняк, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Дело заведено следственным отделом по административным районам Ачапняк и Давташен следственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван по пунктам 3 и 4 части 2 статьи 175(Разбой, совершенный с незаконным проникновением в жилище, хранилище или помещение и с применением оружия или иных предметов, используемых в качестве оружия) Уголовного кодекса РА.
Как отмечается в сообщении ведомства, 15 декабря около 14:40 из Центра оперативного управления Управления полиции по городу Ереван поступило сообщение о  том, что совершено нападение на один из частных домов по улице Башинджагяна, раздались выстрелы, есть раненые.
На место происшествия немедленно выехала оперативно-следственная группа во главе с начальником следственного отдела Сааком Григоряном. При участии экспертов был произведен осмотр места происшествия, предприняты неотложные мероприятия по установлению обстоятельств инцидента.
По предварительным данным, 15 декабря около 14։30  вооруженный человек в маске проник в дом, где в этот момент находились малолетний ребенок, и, угрожая огнестрельным оружием и ножом, требовал  отдать дорогие украшения и деньги.  Мужчина открыл стрельбу из прихваченного с собой гладкоствольного ружья «Cherchill» №152946 калибром 12 мм по находившемся в доме людям, в результате чего трое человек получили осколочные  огнестрельные ранения.
Сообщается, что члены семьи оказали ему сопротивление, в ходе которого  вооруженный мужчина получил колото-резаные ранения. Последний, не приходя в сознание, скончался в больнице. Следствием установлена его личность. Им оказался житель Еревана – Г. Саркисян 1976 года рождения.
Трое человек с огнестрельными осколочными ранениями нижних конечностей были госпитализированы в медицинский центр, где им была оказана соответствующая медпомощь. Отец семейства, хозяйка дома и няня признаны потерпевшими.
При осмотре места происшествия обнаружено и изъято орудие преступления -   ружье «Cherchill» калибром 12 мм с патронами, а также охотничий нож. Взяты образцы, изъята одежда, которая была на потерпевших в момент инцидента, и  на мужчине, проникнувшем в дом.  Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, назначено множество экспертиз.
В суд общей юрисдикции административных районов Ачапняк и Давташен было подано ходатайство о получении разрешения на производство обыска по месту жительства проникшего в дом мужчины – Г. Саркисяна, которое было отклонено судом.
Были изъяты записи с установленных в доме камер видеонаблюдения, которые в установленном законом порядке были просмотрены. В ходе расследования установлена последовательность развития событий.
Выяснилось, что в момент проникновения в дом вооруженного мужчины в  помещении находились только женщины(хозяйка дома, мать и няня) и годовалый ребенок.  Отец семейства пришел после того, как услышал по телефону пугающие голоса.
По данным следствия, муж позвонил на номер жены, однако супруга не ответила на звонок, вместо этого он услышал голос мужчины, который запугивал членов его семьи и, угрожая им, требовал  у них деньги.  Он немедленно отправился домой, а водителю поручил позвонить в полицию. Вооруженный мужчина произвел выстрелы в направлении отца семейства, жены и няни, на коленях у которой находился малолетний ребенок.
“Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на всестороннее, объективное и полное исследование всех обстоятельств произошедшего’, - говорится в сообщении.
Ранее ИА “ФактИнфо” сообщило, что в Ереване было совершено разбойное нападение на дом предпринимателя Юрия Гарибяна.