Էդվարդ Նալբանդյանը Փանոս Կամենոսին ներկայացրել է ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը 12/16/2015 18:57 | ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 16-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Փանոս Կամենոսին։
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, ողջունելով հյուրին՝ արտգործնախարար Նալբանդյանը նշեց, որ երկու երկրները կապված են բազմաթիվ պատմական և մշակութային կապերով և Հայաստանը կարևորում է ավանդական բարեկամ երկրի՝ Հունաստանի հետ հարաբերությունների առավել խորացումն ու ընդլայնումը։
Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարը ընդգծեց, որ իր երկիրը բարձր է գնահատում փոխադարձ վստահության վրա հիմնված հայ-հունական միջպետական փոխհարաբերությունները, հավելելով, որ Հունաստանը հետաքրքրված է ՀՀ հետ հարաբերությունների հետագա զարգացմամբ և ամրապնդմամբ։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը գոհունակություն հայտնեց հայ-հունական ռազմական ընդլայնվող համագործակցության կապակցությամբ։
Նախարար Նալբանդյանը Փանոս Կամենոսին ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերը, ադրբեջանական կողմի շարունակական սադրանքների հետևանքով հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակը։
Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին մի շարք հրատապ տարածաշրջանային խնդիրների, ահաբեկչության դեմ միջազգային հանրության պայքարի շուրջ։

Эдвард Налбандян представил Паносу Каменосу прилагаемые Арменией и сопредседателями МГ ОБСЕ усилия по урегулированию карабахской проблемы 12/16/2015 19:29 | Лента новостей
Министр иностранных дел Эдвард Налбандян в среду встретился с министром национальной обороны Греции Паносом Каменосом.
Приветствуя гостя, министр иностранных дел Налбандян отметил, что обе страны связаны многочисленными историческими и культурными нитями и Армения придает важность дальнейшему углублению и расширению отношений с традиционно дружественной Грецией.
Министр национальной обороны Греции подчеркнул, что его страна высоко оценивает основанные на взаимном доверии армяно-греческие межгосударственные взаимоотношения, добавив, что Греция заинтересована в дальнейшем развитии и укреплении отношений с Республикой Армения.
Руководитель внешнеполитического ведомства Армении выразил удовлетворенность в связи с расширяющимся армяно-греческим военным сотрудничеством.
Министр Налбандян представил Паносу Каменосу прилагаемые Арменией и сопредседателями Минской группы ОБСЕ усилия по урегулированию нагорно-карабахской проблемы, создавшуюся в результате продолжительных провокаций азербайджанской стороны ситуацию в зоне конфликта.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями вокруг ряда актуальных региональных проблем, борьбы международного сообщества против терроризма.