Գեղարքունիքի մարզում 3 անձի մահվան պատճառ հանդիսացած ավտովթարի վայրից փախուստի դիմած վարորդը ձերբակալվել է 12/15/2015 19:43 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության Սևանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ 3 անձի մահվան պատճառ հանդիսացած ավտովթարի դեպքի առթիվ: Դեպքի վայրից փախուստի դիմած վարորդը հայտնաբերվել է և ձերբակալվել։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայությունից:
Նախնական տվյալներով՝ 2015 թվականի դեկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 18:00-ի սահմաններում, Սևան-Մարտունի-Գետափ ավտոճանապարհի 11.8 կմ հատվածում բախվել են «Մերսեդես բենց» և «Ֆորդ ֆիեստա» մակնիշի ավտոմեքենաները, որի հետևանքով «Ֆորդ ֆիեստա» մակնիշի ավտոմեքենայի մեջ գտնվող 3 ուղևորները (2 տղամարդ և մեկ կին) ստացած վնասվածներից տեղում մահացել են, իսկ «Մերսեդես բենց» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդը լքել է ճանապարհատրանսպորտային պատահարի վայրը և դիմել փախուստի:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության Սևանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասի (Ճանապարհային երթևեկության կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու և ավելի մարդու մահ) և 244-րդ հոդվածի (Ճանապարհատրանսպորտային պատահարի վայրը թողնելը) հատկանիշներով:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում՝ 2015 թվականի դեկտեմբերի 14-ին՝ ժամը 17:50-ին, բժշկական կենտրոնում հայտնաբերվել է «Մերսեդես բենց» ավտոմեքենայի վարորդ Տ. Աբրահամյանը և ձերբակալվել:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքների պարզաբանման համար նշանակվել են փորձաքննություններ։

Скрывшийся с места ДТП с тремя жертвами на востоке Армении водитель “Мерседеса” задержан 12/16/2015   10:38  |  Актуальная тема
Уголовное дело возбуждено по факту ДТП на востоке Армении, унесшего жизни трех человек, сообщает пресс-служба Следственного комитета РА.
Дело заведено следственным управлением Следственного комитета РА по Гегаркуникской области возбуждено уголовное дело по признакам части 3 статьи 242(Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть двух или более человек) и статьи 244(Оставление места дорожно-транспортного происшествия) Уголовного кодекса РА.
По предварительным данным, 11 декабря 2015 года около 18:00 на 11.8 км автомагистрали Севан-Мартуни-Гетап столкнулись автомобили марок “Мерседес Бенц” и “Форд Фиеста”. В результате аварии находившиеся в салоне “Форд Фиеста” трое пассажиров (двое мужчин и одна женщина) от полученных травм погибли на месте, а водитель “Мерседес-Бенца” скрылся с места ДТП.
В результате предпринятых мероприятий 14 декабря в медицинском центре был обнаружен и задержан водитель “Мерседес-Бенца” Т. Абрамян.
“Предварительное расследование продолжается. Для прояснения обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела, назначены экспертизы”, - говорится в сообщении.