Մեղադրանք է առաջադրվել` թիվ 39/39 ընտրատեղամասում այլ անձի փոխարեն քվեարկելու համար 12/16/2015 11:47 | Սահմանադրական բարեփոխումներ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել նույն մարզի բնակիչ Վ.Ստեփանյանին՝ թիվ 39/39 ընտրատեղամասում այլ անձի փոխարեն քվեարկելու համար։
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, նախաքննությամբ պարզվել է, որ Վայոց ձոր մարզի բնակիչ Վ.Ստեփանյանը 2015թ. դեկտեմբերի 6-ին՝ ժամը 11-ի սահմաններում, թիվ 39/39 ընտրատեղամասում քվեարկելով մասնակցել է ՀՀ Սահմանադրության բարեփոխումների հանրաքվեին, որից հետո նույն օրը՝ ժամը 12:30-ի սահմաններում, կրկին գնացել է նույն ընտրատեղամաս և քվեարկել եղբոր փոխարեն։ Նշված հանգամանքը հայտնաբերվել է ընտրատեղամասային հանձնաժողովի նախագահ Կարինե Հաբեթյանի կողմից, ինչի մասին հաղորդում է ներկայացվել ոստիկանության Վայքի բաժնում:
Փաստի առթիվ նույն օրը ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածով:
08.12.2015թ. Վ.Ստեփանյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը, իսկ դեկտեմբերի 15-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածով։ Վերջինս իրեն մեղավոր է ճանաչել լիովին և տվել ցուցմունքներ:

Жителю Вайодзора предъявлено обвинение в голосовании вместо другого лица в ходе референдума в Армении 12/16/2015 12:23 | Конституционные реформы
Жителю Вайодзорской области предъявлено обвинение в голосовании вместо другого лица в ходе референдума по реформе Конституции Армении, сообщает пресс-служба Следственного комитета РА.
Инцидент произошел на избирательном участке №39/39 в Вайодзорской области Армении.
Следствием установлено, что 6 декабря 2015 года около 11:00 житель Вайоцдзорской области В. Степанян принял участие в референдуме по реформе Конституции Армении, проголосовав на избирательном участке №39/39, после чего в тот же день около 12:30 вновь отправился на тот же избирательный участок, где проголосовал вместо своего брата. Указанные обстоятельства были выявлены председателем участковой избирательной комиссии Карине Абетян, о чем было сообщено в отдел Полиции Вайка.
По данному факту в то же день следственным управлением Следственного комитета РА по Вайоцдзорской области было возбуждено уголовное дело по статье 153 Уголовного кодекса РА.
“8 декабря 2015 года в отношении В. Степаняна была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. 15 декабря ему было предъявлено обвинение по статье 153 Уголовного кодекса РА. Он полностью признал себя виновным и дал показания. Предварительное расследование уголовного дела продолжается”, - говорится в сообщении.