Իրանի միջուկային ծրագրի ռազմական բաղադրիչի հարցը փակված է 12/16/2015   13:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 15-ին Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) ղեկավար Յուկիա Ամանոն փակել է Իրանի միջուկային ծրագրի ռազմական բաղադրիչ ունենալու հնարավորության հարցը՝ հայտարարելով, որ մինչև 2009թ.-ը այն սահմանափակված էր միայն տեխնիկական և գիտական հետազոտություններով: Այս մասին հայտնում է ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքը:
«Իմ վերջնական եզրակացությունները հստակ պատասխան են տալիս երկու շատ կարևոր հարցերի՝ Իրանը զբաղվե՞լ է միջուկային պայթուցիկ սարքի մշակմանն առնչվող գործունեությամբ: Եվ, եթե դա այդպես է, զբաղվո՞ւմ է արդյոք դրանով նաև այսօր», - ՄԱԳԱՏԷ-ի կառավարիչների խորհրդի Վիեննայում կայացած նիստում հայտարարել է Յուկիա Ամանոն:
«Գործակալությունը պարզել է, որ Իրանում միջուկային պայթուցիկ սարքի ստեղծան հետ կապված որոշ գործունեություն իրականացվել է մինչև 2003-ի տարեվերջ և դրա որոշ մասով աշխատանքներըշարունակվել են 2003թ.-ից հետո», - ասել է ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավարը: Նա ընդգծել է, որ գործակալության տեսուչները չեն կարող վերականգնել նախկինում Իրանի միջուկային գործունեության բոլոր մանրամասները և ներկայացնել մինչև 2003թ.-ը տեղի ունենացածի հստակ պատկերը:
ՄԱԳԱՏԷ-ում, սակայն, գտնում են, որ այդ գործունեությունն սահմափակված է եղել տեխնիկական և գիտական հետազոտություններով:
«Գործակալությունը 2009թ.-ից հետո Իրանում միջուկային պայթուցիկ սարքի զարգացման հետ կապված գործունեություն ծավալելու մասին հավաստի տվյալններ չունի», - հայտարարել է Յուկիա Ամանոն:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 13-ին Վիեննայում «վեցնյակը»՝ Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Չինաստանը, Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն, և Իրանը ստորագրել են Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ իրավիճակի կարգավորման համատեղ համապարփակ գործողությունների ծրագիր: Այն հուլիսի 20-ին հաստատվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևով:
Այդ բանաձևը ներառում է ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրենին ուղղված՝ «միջուկային գործունեության հետ կապված Իրանի պարտավորությունների կատարումն ստուգելու և վերահսկողություն իրականացնելու» կոչը:

Вопрос о возможных военных аспектах иранской ядерной программы закрыт 12/16/2015   13:48  |  Лента новостей
Глава Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Юкия Амано  сегодня закрыл вопрос о возможных военных аспектах иранской ядерной программы, заявив, что они были ограничены техническими и научными исследованиями в период до 2009 года, сообщается на официальном сайте ООН.
«Мои окончательные выводы дают четкие ответы на два очень важных вопроса: занимался ли Иран деятельностью, имеющей отношение к разработке ядерного взрывного устройства? И, если это так, то занимается ли он этим и сейчас», - заявил Юкия Амано на заседании Совета управляющих МАГАТЭ в Вене.
«Агентство установило, что некоторая деятельность, связанная с развитием ядерного взрывного устройства, была проведена в Иране до конца 2003 года и некоторые виды такой деятельности имели место после 2003 года», - сказал глава МАГАТЭ. Он подчеркнул, что инспекторы Агентства не могут восстановить все детали ядерной деятельности Ирана в прошлом и представить четкую картину того, что имело место в период до 2003 года.
Но в МАГАТЭ полагают, что эта деятельность была ограничена техническими и научными исследованиями.
«У Агентства нет достоверных указаний на то, что деятельность в Иране, связанная с развитием ядерного взрывного устройства, велась после 2009 года», - заявил Юкия Амано.
Напомним, что 13 июля в Вене «Группа шести» - Великобритания, Германия, Китай, Россия, Франция, США - и Иран подписали Совместный всеобъемлющий план действий по урегулированию ситуации вокруг иранской ядерной программы. 20 июля этот план был утвержден резолюцией Совета Безопасности ООН.
В этой резолюции содержится призыв к Генеральному директору МАГАТЭ «осуществлять контроль и проверку выполнения обязательств Ирана, связанных с ядерной деятельностью».