«Արցախը համապատասխան ներուժ ունի` ռուս-թուրքական խաղում խաղաքարտ չդառնալու համար». Արտակ Բեգլարյան. ԳԱԼԱ 12/16/2015   11:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շփման գծում առկա լարվածության, ռուս-թուրքական հարաբերությունների սրման ֆոնին Հայաստանի եւ Արցախի՝ կոնֆլիկտի մեջ ներքաշվելու վտանգի վերաբերյալ ԳԱԼԱ-ն զրուցել է ԼՂՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Արտակ Բեգլարյանի հետ:
-Պարոն Բեգլարյան, շփման գծում իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ: Տեսնո՞ւմ եք արդյոք վտանգ, որ ռուս-թուրքական կոնֆլիկտի մեջ ներքաշվեն Հայաստանը եւ Արցախը: Դուք ինչո՞վ եք պայմանավորում հակառակորդի ակտիվ գործողությունները:
– Շփման գծում իրավիճակը լարվածության նմանատիպ պահեր ունեցել է ոչ մեկ անգամ, ինչը նշանակում է, որ ռուս-թուրքական հարաբերությունների սրացումը չի կարող վճռորոշ դերակատարում ունենալ Ադրբեջանի ագրեսիվ վարքի վրա: Պատճառների մի համախումբ է ընկած Ադրբեջանի արկածախնդիր վարքի հիմքում, որն ապացուցվել է տարբեր առիթներով: Ամեն դեպքում, ընդհանրապես չեմ բացառում, որ վերջին օրերի լարումը կարող է որոշ չափով պայմանավորված լինել նաև տարածաշրջանում ի հայտ եկած ապակայուն իրավիճակից մանր դիվիդենտներ շահելու կամ արձագանք ստուգելու Բաքվի հաշվարկներով: Զարմանում եմ այն պնդումներից, որոնք Թուրքիա-Ռուսաստան հարաբերություններն ուղղակիորեն կապում են ղարաբաղյան հակամարտության հետ: Իրականում ո՛չ Թուրքիան, ո՛չ էլ Ռուսաստանն անմիջական կապ չունեն կոնֆլիկտի հետ, իսկ միջնորդավորված կապը միակողմանի և միանշանակ չէ: Պետք չէ մոռանալ, որ Արցախը ռուսական տարածք չէ, իսկ Ադրբեջանն էլ բավականին ջերմ հարաբերություններ ունի ՀՀ դաշնակից ՌԴ-ի հետ, և չի կարող մեծ եղբոր վարքը կրկնօրինակել՝ ցուցադրաբար դուրս գալով ՌԴ դեմ:
Իրականում Ադրբեջանի դրությունը նախանձելի չէ ռուս-թուրքական կոնֆլիկտի պայմաններում, քանի որ Բաքուն երկու կողմերի հետ էլ սերտ հարաբերություններ և երկուսից էլ զգալի կախվածություն ունի: Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի ագրեսիվ վարքին, մեզ համար դա կանխատեսելի է, քանի որ շարունակվում է վերջին տարիների քաղաքականությունը՝ պայմանավորված նույն պատճառներով՝ ներքաղաքականից մինչև արտաքին քաղաքական միջավայր, բանակցային շանտաժից մինչև տրամադրությունների ու հնարավորությունների շոշափում:
-Կրեմլից ուղղորդվող քաղաքագիտական, փորձագիտական շրջանակներն այս օրերին բարձրաձայնում են, որ Արցախը կարող է ծառայել որպես խաղաքարտ Պուտինի ձեռքում՝ ընդդեմ Էրդողանի: Ի՞նչ եք կարծում, Հայաստանը, Արցախը կկարողանա՞ն մեզ չառնչվող այս կռվի մեջ չներքաշվել, ցուցաբերել ինքնուրույնություն:
-Այն, որ Արցախը գործոն է տարածաշրջանում, ճշմարտություն է: Սակայն, ինչպես նշեցի, մենք կապ չունենք ռուս-թուրքական հարաբերությունների հետ: Միանշանակ, Արցախը համապատասխան ներուժ ունի խաղաքարտ չդառնալու համար, և դա մեկ անգամ չէ, որ ապացուցել է վերջին տասնամյակներում:
-Պարբերաբար Հայաստանը, Արցախը շփման գծում իրավիճակի լարվածության ֆոնին հայտարարում են, որ Ադրբեջանն ապտակում է, արհամարհում է ԵԱՀԿ-ին եւ միջազգային հանրությանը: Սակայն միջազգային հանրությունը երբեք չի դադարում հավասարության նշան դնել կողմերի միջեւ: Ինչո՞վ եք պայմանավորում այդ կեցվածքը, եւ դա ի՞նչ վտանգներով կարող է հղի լինել:
-Ենթադրելի է, թե ինչու ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները չեզոք կեցվածք են որդեգրում զինադադարի խախտումների վերաբերյալ գնահատականներում: Կարծում եմ՝ դա պայմանավորված է գլխավորապես խախտումների ուսումնասիրության մեխանիզմների բացակայությամբ, որից համառորեն հրաժարվում է Ադրբեջանը, որպեսզի պաշտոնապես չարձանագրվի իր նախահարձակ բնույթը: Ամեն դեպքում, քիչ չեն լինում այնպիսի դեպքեր, երբ ակնհայտ է, թե ով է զինադադարը խախտել, սակայն կրկին լսում ենք նույն երանգավորմամբ գնահատականներ: Այո՛, միջնորդները պետք է ոչ թե արհեստական չեզոք լինեն, այլ՝ անկողմնակալ: Փաստացի, իրենց գնահատականներով նրանք կողմնապահություն են անում Ադրբեջանի օգտին, երբ նույնիսկ իրենց ուղղությամբ են կրակում: Այսպիսի մոտեցումը կարող է ավելի ազատություն տալ Բաքվի ապակառուցողական գործողություններին: Այնուամենայնիվ, պետք չէ հույս դնել միջնորդների արդար մուրճի վրա, քանզի մեր խաղաղության երաշխավորը միայն մեր բանակն է:
Հարցազրույցը՝ Ա. Վարդանյանի
17:52 15/12/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրք կուսակցապետի կարծիքով Մոսկվան ծրագրում է Թուրքիային հարվածել հայերի ու հույների միջոցով
14:38 15/12/2015  |  Միջազգային լրահոսԴավութօղլուն հույս է հայտնել, որ Մոսկվան չի դադարեցնի գազի մատակարարումը
13:02 15/12/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում և Ռուսաստանում զենքի վաճառքի աննախադեպ աճ է նկատվել
12:30 14/12/2015  |  Միջազգային լրահոսՉավուշօղլուն Էգեյան ծովի միջադեպի մասին. «Իրականությունը պարզելուց հետո հայտարարություն կանենք»
17:19 13/12/2015  |  Միջազգային լրահոսՌուսական նավը կրակ է բացել վտանգավոր աստիճանի մոտեցած թուրքական նավի ուղղությամբ

У Арцаха достаточно потенциала, чтобы не становиться разменной картой в российско-турецкой игре – Артак Бегларян 12/16/2015   13:28  |  Лента новостей
У Арцаха есть соответствующий потенциал для того, чтобы не становиться разменной картой в российско-турецкой игре. Об этом в интервью армянскому телеканалу “ГАЛА” заявил пресс-секретарь премьер-министра Нагорно-Карабахской Республики Артак Бегларян.
“Арцах является фактором в регионе, и это правда. У Арцаха есть соответствующий потенциал для того, чтобы не становиться разменной картой, и мы это неоднократно доказывали в последние десятилетия”, - отметил он.
По его словам, обострение российско-турецких отношений не может решающим образом сказаться на агрессивном поведении Азербайджана. В основе авантюрного поведения Баку лежит целый ряд причин.
“В любом случае, я не исключаю, что наблюдающаяся в последние дни эскалация напряженности на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения в какой-то степени обусловлена подсчетами Баку, рассчитывающего подзаработать жалкие дивиденды на создавшейся в регионе нестабильной ситуации или попытками проверить реакцию”, - сказал Бегларян.
Он выразил удивление заявлениями, в которых делается попытка напрямую увязать российско-турецкие отношения с карабахским конфликтом.
“В действительности, ни Турция, ни Россия не имеют непосредственного отношения к конфликту", - отметил он, указав также не неоднозначность опосредованной связи. "Не стоит забывать, что Арцах - это не российская территория, а Азербайджан поддерживает довольно теплые отношения с союзником Армении – РФ и не может копировать поведение старшего брата и демонстративно выступать против России”, - добавил Бегларян.
По мнению пресс-секретаря премьера НКР, Азербайджан оказался в незавидном положении в условиях русско-турецкого конфликта, поскольку Баку поддерживает тесные взаимоотношения с обеими странами, и от обеих сильно зависит.
Что касается реакции международного сообщества на действия Азербайджана, то, по словам Артака Бегларяна, нейтралитет сопредседателей Минской группы ОБСЕ в оценках нарушений режима прекращения огня обусловлен во многом отсутствием механизмов их расследования, от предложений по внедрению которых рьяно отказывается Азербайджан, дабы избежать официального подтверждения агрессивного характера своих действий.
Он также отметил, что бывают случаи, когда очевидно, кто нарушил режим перемирия, однако звучат аналогичные оценки.
“Посредники должны не искуственно сохранять нейтралитет, а быть беспристрастными. Фактически своими оценками они проявляют предвзятость в пользу Азербайджана даже в тех случаях, когда открывают огонь по ним же. Такой подход может дать свободу деструктивным действиям Баку. Тем не менее, не стоит полагаться на справедливость посредников, так как единственным гарантом мира на нашей земле является наша армия”, - заявил Артак Бегларян в интервью “ГАЛА”.
15:54 14/12/2015  |  Международные новостиТерпение Анкары в отношениях с Россией подходит к концу – МИД Турции
13:24 14/12/2015  |  Международные новостиТорговое судно под флагом Турции помешало перемещению двух буровых станций в РФ в Черном море
09:48 14/12/2015  |  Международные новостиРоссийский корабль не стрелял в турецкий сейнер в Эгейском море, утверждает владелец рыболовного судна
09:38 14/12/2015  |  Актуальная темаМинобороны России сообщило о планах совершить наблюдательный полет над Турцией
09:01 14/12/2015  |  Международные новостиМИД Турции сделает заявление по инциденту в Эгейском море после того, как переговорит с рыбаками