Հայաստանում արձանագրվել է «խոզի գրիպի» 3 դեպք. «Հայկական Ժամանակ» 12/15/2015   09:10  |  Մամուլ
«Հայկական Ժամանակ»-ի հաղորդմամբ՝ ընթացիկ տարվա հոկտեմբերից մինչև այժմ, այսինքն՝ գրիպի սեզոնին, Հայաստանում արձանագրվել է «խոզի գրիպի» 3 դեպք։
Մեր թղթակցի հարցին ի պատասխան՝ այս տեղեկությունը հայտնել են առողջապահության նախարարությունից։
«Վարակված է եղել 2 երեխա և 1 հղի, որոնք արդեն առողջացել են։ Առողջապահության նախարարությունը, սակայն, հիշեցնում է, որ «խոզի գրիպը» վաղուց արդեն դասվել է մարդուն բնորոշ սեզոնային գրիպի ենթատեսակների շարքը, մարդու օրգանիզմը ծանոթ է դրան և ունի որոշակի հակամարմիններ։ Այդուհանդերձ, հարևան Իրանում խոզագրիպի հարյուրավոր դեպքեր կան, իսկ ավելի քան 30 մարդ մահացել է»,-գրում է թերթը։

“Айкакан жаманак”: В Армении зарегистрировано 3 случая заболевания свиным гриппом 12/15/2015   10:01  |  Пресса
В Армении с октября текущего года до сегодняшнего дня зарегистрировано 3 случая заболевания свиным гриппом.Об этом сообщили газете “Айкакан жаманак” в министерстве здравоохранения Армении.
По данным СМИ, вирус был выявлен у двоих детей и одной беременной женщины, которые уже выздоровели.
“Минздрав, однако, напоминает, что свиной грипп давно уже отнесен к ряду типичных подвидов сезонных гриппов, организм человека знаком с этим подвидом и вырабатывает определенные антитела. Тем не менее, в соседнем Иране зафиксированы сотни случаев заболевания свиным гриппом, от которого погибло более 30 человек”, - пишет газета.