Փաստաբանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը 12/14/2015 21:01 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով փաստաբանին մեղադրանք է առաջադրվել խոշոր չափերով խարդախության և քրեական գործով դատաքննության ընթացքում խոշոր չափերով կաշառք տալու փորձի դրդչության համար։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայությունից:
Սյունիքի մարզի 46-ամյա բնակչուհուց դեկտեմբերի 9-ին գրավոր հաղորդում է ստացվել, որ հանցագործություն կատարելու մեջ մեղադրվող իր որդուն ազատազրկման հետ չկապված պատիժ նշանակելու համար կաշառք տալու պատրվակով փաստաբանը պահանջել է գումար։
Ըստ դիմումատուի՝ 2015թ. հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին փաստաբանն իրենից պահանջել և ստացել է ընդհանուր առմամբ 1.000.000 ՀՀ դրամ գումար՝ համապատասխան պաշտոնատար անձանց՝ դատախազին և դատավորին, կաշառք տալու համար, սակայն խարդախությամբ նշված գումարը հափշտակել է:
Քաղաքացու հաղորդման հիման վրա 2015թ. դեկտեմբերի 9-ին հարուցվել է քրեական գործ, որով նախաքննությունն իրականացվում է Սյունիքի մարզային քննչական վարչության վարույթում։
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ 2015թ. դեկտեմբերի 14-ին փաստաբանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով և 34-38-312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։ Նույն օրը քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է։

Адвокат в Армении взята под стражу по обвинению по двум статьям Уголовного кодекса 12/15/2015   10:52  |  Актуальная тема
Адвокату в Сюнике предъявлено обвинение в мошенничестве в крупных размерах и подстрекательстве к попытке дачи крупной взятки в ходе судебного разбирательства, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Как уже ранее сообщало ведомство, 9 декабря от 46-летней жительницы Сюникской области поступило сообщение, согласно которому адвокат потребовала от нее деньги под предлогом дачи взятки за назначение ее сыну, обвиняемому в совершении преступления, наказания, не связанного с лишением свободы.
Согласно заявительнице, в октябре-ноябре 2015 года адвокат потребовала от нее и получила в общей сложности 1.000.000 драмов для дачи соответствующим должностным лицам – прокурору и судье - взятки, однако расхитила мошенническим путем указанную сумму.
На основе заявления гражданки 9 декабря 2015 года прокурором Сюникской области было возбуждено уголовное дело, предварительное расследование по которому производит следственное управление по Сюникской области.
На основе добытых доказательств 14 декабря 2015 года адвокату предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 178 и части 2 статьи 34-38-312 Уголовного кодекса РА. В тот же день следователь подал в суд первой инстанции Сюникской области ходатайство о применении в отношении нее меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено.
Предварительное расследование продолжается, предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на всестороннее, объективное и полное исследование всех обстоятельств произошедшего.