Բոլորն առևտուր են անում, մեր քաղաքացիներին ասում են` ձեզ չի կարելի առևտուր անել. Էկոնոմիկայի փոխնախարարը` ՌԴ օդանավակայաններում անմաքս վճարման առևտրի արգելքի մասին 12/14/2015   13:54  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կառավարությունն առաջարկում է  անմաքս առևտրի ռեժիմից օգտվելու հնարավորություն ընձեռել նաև ցամաքային անցակետերում, այդ թվում նաև` երկաթուղային կայարաններում գործող առևտրի կետերին, քանի որ, հիշեցնենք, ներկայում նման արտոնություն կա միայն օդանավակայանի տարածքում գործող առևտրի կետերում:
«Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին կառավարության ներկայացրած օրինագիծն այսօր քննարկվում է Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում:
Ինչպես իր ելույթում նշեց Էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը, նման պահանջ-առաջարկով կառավարությանը դիմել է մասնավոր ընկերությունը, իսկ կառավարությունն, ուսումնասիրելով միջազգային փորձը, մշակել է օրենքը փոփոխության նախագիծը:
«ՀՀ-ից օդային ճանապարհով մեկնող ՌԴ քաղաքացիները կարողանում են օգտվել անմաքս առևտրի գոտուց»- փոխնախարարին հարց ուղղեց ԱԺ պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը` նշելով, որ ԵՏՄ անդամակցությունից հետո ՀՀ քաղաքացիներին այլևս ՌԴ օդանավակայաններում չի թույլատրվում այդ առևտրի կետերից օգտվել:
«Եթե ՌԴ քաղաքացիների կամ ԵՏՄ անդամ երկրների քաղաքացիները կարող են ՀՀ օդանավակայանում օգտվել այդ առևտրի կետերից, ապա ինչու ՀՀ քաղաքացիները ՌԴ-ում չեն կարող նույն իրավունքից օգտվել»:
Գարեգին Մելքոնյանը տեղեկացրեց, որ այդ հարցը ոչ միայն քննարկվել է, այլև տրվել է ռուսական կողմին: «Մեզ համար սկզբունքորեն ընդունելի չէ, որ մեր քաղաքացիներն այնտեղից մեկնելիս, ըստ էության, գտնվում են ոչ հաճելի վիճակում, երբ որ ապրանքը կա, բոլորն առևտուր անում են, իրենց ասում են` ձեզ չի կարելի առևտուր անել»,- ասաց փախնախարարը` հավելելով, որ ռուսական կողմին հստակ ասվել է, որ դա ընդունելի չէ, և չի կարող լինել, Ավելին` մենք լինելով նույն ԵՏՄ շրջանակներում նման բան չենք անում:

Замминистра экономики Армении прокомментировал запрет гражданам Армении на Duty free шоппинг в российских аэропортах 12/14/2015   14:34  |  Актуальная тема
Национальное Собрание Армении на внеочередном заседании в понедельник приступило к рассмотрению законопроекта правительства о внесении изменения в закон о налоге на добавленную стоимость.
Правительство Армении предлагает предоставить возможность ввести режим беспошлинной торговли и на сухопутных КПП, а также на автовокзалах.
Отметим, что подобные льготы предусмотрены лишь для торговых точек, расположенных на территории аэропорта.
Как отметил в своем выступлении первый заместитель министра экономики Армении Гурген Мелконян, с подобным предложением-требованием, к правительству обратились частные предприятия, а кабмин, изучив международный опыт, разработал проект поправок в соответствующий закон.
Что касается того, что после вступления в Евразийский экономический союз граждане Армении лишились права пользоваться магазинами беспошлинной торговли в российских аэропортах, то Гарегин Мелконян сообщил, что российской стороне было заявлено о неприемлемости таких условий. Более того, по словам Мелконяна, армянская сторона в рамках ЕАЭС не вводит таких ограничений.
“Для нас  является принципиально неприемлемой ситуация, в которой оказываются наши граждане в российских аэропортах: когда есть товар, все  могут его купить, а им делать это запрещено”,- отметил замминистра.