Վարդգես Գասպարին խոչընդոտել է թիվ 9/15 տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի աշխատանքները. հարուցվել է քրեական գործ 12/11/2015   13:48  |  Սահմանադրական բարեփոխումներ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների  քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ թիվ 9/15 տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի աշխատանքների իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ։
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2015 թ.  դեկտեմբերի 6-ին թիվ 9/15  տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի նախագահից ոստիկանության Կենտրոնական բաժնում հաղորդում է ստացվել, որ թիվ 9/16   տեղամասի դիտորդ Վարդգես Գասպարին թիվ 9/15 տեղամասում պարբերաբար ամղկել է, հայհոյել և իր վարքագծով խոչընդոտել տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի աշխատանքին, մասնակցող անձանց լիազորությունների իրականացմանը։
Նկատի ունենալով, որ հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերում առերևույթ առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ՝ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների  քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի առաջին մասով։

Вардгес Гаспари стал фигурантом уголовного дела о воспрепятствовании работе УИК на референдуме в Армении 12/11/2015 14:12 | Конституционные реформы
Уголовное дело возбуждено по факту воспрепятствования работе участковой избирательной комиссии № 9/15 в ходе референдума по реформе Конституции, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Фигурантом по делу проходит гражданский активист Вардгес Гаспари.
Дело заведено следственным отделом по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван.
Как отмечается в сообщении СК, 6 декабря 2015 года от председателя участковой избирательной комиссии № 9/15 в центральный отдел Полиции поступило сообщение, согласно которому наблюдатель на участке № 9/16 Вардгес Гаспари периодически шумел на участке № 9/15, нецензурно выражался и своим поведением препятствовал работе участковой избирательной комиссии и участникам в осуществлении своих полномочий.
“С учетом того, что в подготовленных на основе сообщения материалах явно наличествуют признаки преступления, предусмотренного частью 1 статьи 149(Воспрепятствование осуществлению избирательного права, работе избирательных комиссий или осуществлению своих полномочий лицом, участвующим в выборах) Уголовного кодекса РА.Уголовное дело направлено по подследственности в Специальную следственную службу”, - говорится в сообщении.