Ավետիսյանների անունները ներառված չեն եղել ընտրացուցակներում 12/11/2015 14:58 | Սահմանադրական բարեփոխումներ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում ստուգվել և հերքվել են մամուլում հրապարակված այն տեղեկությունները, թե, իբր, 2015 թվականի հունվարի 12-ին Գյումրիում սպանված Ավետիսյանների ընտանիքի չափահաս անդամների տվյալները ներառված են եղել ընտրացուցակներում և նրանց փոխարեն կատարվել է քվեարկություն։ Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ մամուլում նշված տեղեկություններն իրականությանը չեն համապատասխանում։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2015 թվականի դեկտեմբերի 8-ին Շիրակի մարզի դատախազությունից ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչություն է ստացվել 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին մամուլում տպագրված «Պերմյակովի ձեռքով սպանդի ենթարկված Ավետիսյանները ևս «քվեարկել են» վերտառությամբ հոդվածի պատճենը:
Ըստ «Հրապարակ» թերթի՝ խմբագրություն է զանգել Գյումրիի իրենց ընթերցողներից մեկը և ասել, որ «գյումրեցիները խիստ վրդովված են. դեկտեմբերի 6-ին քվեարկության գնացած գյումրեցիները նկատել են, որ հանրաքվեի ցուցակներում ոչ միայն կան այս տարվա հունվարին ռուս ոճրագործ Պերմյակովի ձեռքով սպանդի ենթարկված չափահաս Ավետիսյանների անունները, այլև դրանց դիմաց ստորագրություններ են դրված, այսինքն՝ նրանք էլ են «քվեարկել» հօգուտ Սահմանադրության»:
Հրապարակման մեջ մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում նախապատրաստվել են նյութեր։ Արդյունքում պարզվել և հիմնավորվել է, որ Գյումրի քաղաքի Մյասնիկյան փողոց 188 հասցեում հաշվառված, քվեարկությանը մասնակցելու իրավունք ունեցող Ավետիսյանների ընտանիքի անդամները նախկինում ընդգրկված են եղել թիվ 35/38 ընտրատեղամասի ընտրողների ցուցակներում, ովքեր հաշվառումից հանվել են դեռևս 2015 թվականի փետրվարին։
Գյումրի քաղաքի Մյասնիկյան փողոց 188 տանը նախկինում հաշվառված Արաքսյա Անդրանիկի Պողոսյանը՝ ծնված՝ 16.02.1990թ., նշված հասցեի հաշվառումից հանվել է 19.02.2015թ.-ին՝ մահվան կապակցությամբ, Արմեն Սերյոժայի Ավետիսյանը՝ ծնված 11.12.1981թ., նշված հասցեի հաշվառումից հանվել է 27.01.2015թ.-ին՝ մահվան կապակցությամբ, Հասմիկ Ռաֆիկի Ավետիսյանը՝ ծնված 22.05.1959թ., նշված հասցեի հաշվառումից հանվել է 27.01.2015թ.-ին՝ մահվան կապակցությամբ, Սերյոժա Կարապետի Ավետիսյանը՝ ծնված 17.12.1961թ. և Աիդա Սերյոժայի Ավետիսյանը՝ ծնված 01.11.1979թ., հաշվառված են եղել Երևանյան խճուղի 1ա շենքի 12 հասցեում, ովքեր 27.01.2015 թվականին հանվել են հաշվառումից՝ մահվան կապակցությամբ:
Հիշյալ անձինք 06.12.2015 թվականի հանրաքվեին մասնակցելու իրավունք ունեցող անձանց ցուցակում չեն եղել։
Վերը նշվածը հիմնավորվել է 35/38 ընտրատեղամասի քվեարկությանը մասնակցելու իրավունք ունեցող անձանց ցուցակները զննելու մասին արձանագրություններով, ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության Գյումրի քաղաքի Կումայրիի անձնագրային բաժանմունքից ստացված թիվ 22/62-571 գրությամբ:
Այսպիսով, գնահատելով նյութերի նախապատրաստմամբ ձեռք բերված փաստական հանգամանքներն իրենց թույլատրելիության, վերաբերելիության և ամբողջականության տեսակետից, հիմնավորված պետք է համարել, որ Արաքսյա Պողոսյանը, Արմեն Ավետիսյանը Հասմիկ Ավետիսյանը, Սերյոժա Ավետիսյանը և Աիդա Ավետիսյանը 06.12.2015 թվականի հանրաքվեին մասնակցելու իրավունք ունեցող անձանց ցուցակում ընդգրկված չեն եղել, հետևապես՝ բացակայում է հանցագործության դեպքը, և դեկտեմբերի 11-ին որոշում է կայացվել՝ «Պերմյակովի ձեռքով սպանդի ենթարկված Ավետիսյանները ևս «քվեարկել են» վերտառությամբ հոդվածի հիման վրա նախապատրաստված նյութերով քրեական գործի հարուցումը մերժել՝ հանցագործության դեպքի բացակայության հիմքով:

Сообщения о якобы “проголосовавших” членах убитой в Гюмри семьи Аветисянов не подтвердились - СК Армении 12/11/2015   16:05  |  Конституционные реформы
Следственное управление Следственного комитета Армении по Ширакской области по итогам проверки опровергло опубликованную в СМИ  информацию, согласно которой имена членов убитой в Гюмри семьи Аветисянов якобы были включены в списки участников референдума по реформе Конституции, и якобы имело место голосование вместо них.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета, в ходе подготовки материалов выяснилось, что указанные в прессе сведения не соответствуют действительности.
8 декабря 2015 следственное управление Следственного комитета РА по Ширакской области получило из прокуратуры Ширакской области копию опубликованной 6 декабря 2015 года  в прессе статьи под заголовком ”Подвергшиеся бойне руками Пермякова Аветисяны тоже “проголосовали””.
Согласно газете “Грапарак”, в редакцию позвонил один из гюмрийских читателей издания и заявил, что “гюмрийцы крайне возмущены: жители Гюмри, принявшие участие в голосовании 6 декабря, заметили, что в списках участников референдума значатся не только имена членов семьи Аветисянов, но и их подписи, то есть и они “проголосовали” в пользу Конституции”.
Для проверки указанных в публикации обстоятельств следственным управлением по Ширакской области были подготовлены материалы. В результате было установлено и подтверждено, что прописанные в доме №188 по улице Мясникяна в городе Гюмри члены семьи Аветисянов, имеющие право на участие в голосовании, были включены в списки избирателей по избирательному участку №35/38, которые были сняты с регистрации еще в феврале 2015 года.
Родившаяся 19 февраля 1990 года Араксия Андраниковна Погосян, прописанная ранее в доме №188 по улице Мясникяна в городе Гюмри, снята с регистрационного учета в связи со смертью 19.02.2015г., Армен Сережевич Аветисян(11.12.1981г.р.) был снят с регистрационного учета в связи со смертью 27.01.2015г., Асмик Рафиковна Аветисян(22.05.1959 года рождения) снята с регистрационного учета в связи со смертью 27.01.2015г., Сережа Карапетович Аветисян(17.12.1961 года рождения) и Аида Сережевна Аветисян(01.11.1979года рождения) были прописаны в доме №12 по адресу Ереванское шоссе 1а и  были сняты с регистрационного учета в связи со смертью.
Как отмечатся в сообщении, имена Аветисянов не значились в списках лиц, имеющих право на участие в референдуме 6 декабря 2015 года.
Вышеотмеченное подтверждено протоколами осмотра списков лиц, имеющих право на участие в голосование на избирательном участке №35/38, записью №22/62-571, полученной из Кумарийского паспортного отделения города Гюмри  паспортно-визового управления Полиции РА.
"Таким образом, оценивая добытые в ходе подготовки материалов  фактические обстоятельства с точки зрения их допустимости, относимости и целостности, следует считать обоснованным, что Араксия Погосян, Армен Аветисян, Асмик Аветисян, Сережа Аветисян и Айда Аветисян не были включены в списки лиц, имеющих право на участие в референдуме 6 декабря 2015 года, следовательно, отсутствует событие преступления.11 декабря было принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела по материалам, подготовленным на основе статьи под заголовком ”Подвергшиеся бойне руками Пермякова Аветисяны тоже “проголосовали””,  на основании отсутствия события преступления", - говорится в сообщении.