Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի զարգացման համար 20 տարի է անհրաժեշտ 12/10/2015 12:17 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատեց «ՀՀ էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ (մինչև 2036թ.) զարգացման ուղիները» ծրագիրը:
Ինչպես նախագծի ներկայացման ժամանակ նշեց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը. «Ծրագրի նպատակն է ունենալ ՀՀ էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ զարգացման տեսլականը, որը նպատակաուղղված կլինի ապահովելու Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անվտանգությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարության դրույթներին համահունչ»:
Ծրագրում նախանշված են նվազագույն ծախսերով և ժամանակակից տեխնոլոգիաներով էներգիայի արտադրության և էներգետիկ համակարգի արդիականացման ուղիները:
Ծրագրում հաշվի է առնված նաև նոր ատոմային բլոկի շահագործումը, որը պետք է իրականանա 10 տարի հետո:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն հայտնեց ծրագրի մշակմանն աջակցած միջազգային կազմակերպություններին և կարևորեց ծրագրի ընդունումը, քանի որ այդ ոլորտը, նրա խոսքով, հանդիսանում է մեր երկրի տնտեսության ողմնաշարը:

Для развития энергетической системы Армении потребуется 20 лет 12/10/2015   12:33  |  Лента новостей
Правительство Армении на заседании в четверг утвердило долгосрочную программу “Пути развития энергетической системы”, реализовать которую планируется до 2036г.
Как заявил министр энергетики природных ресурсов Армении Ерванд Захарян, “программа имеет целью выработать видение долгосрочного развития энергетической системы, нацеленное на обеспечение энергетической безопасности Армении в соответствии с положениями и стратегии безопасности РА”.
В программе намечены пути производства энергии с минимальными затратами и с помощью современных технологий, а также модернизации энергосистемы. В программе учтена также планируемая через 10 лет эксплуатация нового блока АЭС.
Премьер-министр Армении Овик Абраамян поблагодарил международные организации, оказавшие содействие в разработке программы, поскольку данная сфера, по его словам, является становым хребтом экономики.