ԼՂՀ Նախագահի ուղերձը՝ ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ 12/10/2015   11:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Սիրելի՛ արցախցիներ,
Հանրապետության իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի եւ Սահմանադրության օրվա առթիվ:
Այս տոնը հատկապես կարեւոր է մեր ժողովրդի համար, քանի որ խորհրդանշում է ազատ ու անկախ, ժողովրդավարական ու իրավական պետություն կառուցելու նրա ձգտումը, պետություն, որտեղ գերակա է օրենքը, որտեղ պաշտպանված են մարդու իրավունքներն ու ազատությունները, քաղաքացիների եւ պետության օրինական շահերն ու անվտանգությունը:
1991 թվականին անկախություն հռչակած Արցախն անցել է պարտադրված պատերազմի միջով, հաղթահարել է բազում դժվարություններ ու փորձություներ, բայց եւ ունեցել փառավոր հաղթանակներ ու նվաճումներ:
Անկախ պետության կայացման ճանապարհին կարեւոր ձեռքբերում էր մեր երկրի մայր օրենքի` Սահմանադրության ընդունումը: 2006 թվականի հանրաքվեն դարձավ եւս մեկ վկայությունն այն բանի, որ մեր ժողովրդի ընտրած ուղին ճիշտ է ու հաստատուն, եւ որ ոչ ոք ու ոչ մի բան չեն կարող կասեցնել նրա ընթացքը: Դա պետք է քաջ գիտակցի նաեւ մեր հակառակորդը, ով պահ անգամ չի վարանում դիմելու սադրիչ գործողությունների:
Հայաստանի եւ Սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների հետ ձեռք ձեռքի մենք այսուհետ էլ անելու ենք ամեն ինչ Արցախի պետականության շարունակական ամրապնդման, մեր ժողովրդի անվտանգության ու բարեկեցության ապահովման, պաշպանունակության մակարդակի բարձրացման, տնտեսության զարգացման, մարդկանց կենսապայմանների բարելավման ուղղությամբ: Արցախը պետք է դառնա զարգացած ու ժամանակակից հանրապետություն եւ իր արժանի տեղը զբաղեցնի միջազգային հանրության շարքում:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ բոլորիդ այս հիշարժան տոնի առթիվ եւ մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն ու ամենայն բարիք»:

Бако Саакян: Арцах должен стать развитым государством и занять свое достойное место в международном сообществе 12/10/2015   11:49  |  Лента новостей
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян 10 декабря направил поздравительное послание в связи  с Днем референдума о государственной независимости и Конституции НКР.
От имени властей республики и от себя лично сердечно поздравляю вас в связи с Днем референдума о государственной независимости и Конституции НКР!
Этот праздник особенно важен для нашего народа, поскольку символизирует его стремление построить свободное и независимое, демократическое и правовое государство, где существует верховенство закона, защищены права и свободы человека, обеспечены законные интересы и безопасность граждан и государства.
Арцах, провозгласивший независимость в 1991 году, прошел через навязанную ему войну, преодолел многочисленные трудности и испытания, одержав славные победы и добившись серьезных успехов.
Важным достижением на пути становления независимой государственности было принятие главного закона страны - Конституции. В 2006 году референдум стал очередным свидетельством того, что выбранный нашим народом путь был верным, и никто и ничто не сможет заставить нас свернуть с него. Это должен осознать и наш противник, который не упускает возможность прибегнуть к провокационным действиям.
Мы и впредь рука об руку с нашими сестрами и братьями из Армении и Диаспоры будем делать все возможное для последовательного укрепления государственности Арцаха, обеспечения безопасности и благосостояния нашего народа, повышения уровня обороноспособности, развития экономики, улучшения жизненных условий людей. Арцах должен стать развитым и современным государством и занять свое достойное место в международном сообществе.
Вновь поздравляю всех с этим знаменательным праздником и желаю мира, крепкого здоровья и всяческих благ!"- говорится в послании, текст которого размещен на сайте президента НКР.