Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ձեռնարկվող ջանքերը 12/09/2015 20:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 9-ին Գերմանիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հրավերով արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այցելեց Բեռլին։
Նույն օրը կայացավ Հայաստանի և Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը։
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, Հայաստանի և Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները գոհունակություն հայտնեցին երկու երկրների միջև հաստատված բարձր մակարդակի ակտիվ քաղաքական երկխոսության կապակցությամբ և ընդգծեցին, որ երկու երկրներն էլ շահագրգռված են երկկողմ համագործակցության առավել զարգացմամբ։
Շնորհակալություն հայտնելով Բեռլին այցելելու հրավերի համար՝ նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ վերջին շրջանում տարբեր բնագավառներում հայ-գերմանական համագործակցությունը նոր թափ է ստացել։ Նախարարը վստահություն հայտնեց, որ համատեղ հետևողական ջանքերով երկու երկրների միջև հարաբերությունները հնարավոր է առավել խորացնել և ընդլայնել։ Հայաստանի արտգործնախարարը շեշտեց, որ Գերմանիան Հայաստանի գլխավոր տնտեսական գործընկերներից է, և շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանի զարգացմանն ուղղված ծրագրերին ԳԴՀ շարունակական աջակցության համար:
Գոհունակությամբ ընդգծվեց, որ առկա է շուրջ չորս տասնյակ պայմանագիր և համաձայնագիր ներառող ամուր իրավապայմանագրային դաշտ, զարգանում է փոխգործակցությունը միջազգային կազմակերպություններում, բարձր մակարդակի վրա են գտնվում միջխորհրդարանական շփումները, ակտիվանում է գիտակրթական և մշակութային համագործակցությունը, ընդլայնվում են գործարար կապերը. Հայաստանում գործում են գերմանական կապիտալով շուրջ 100 ընկերություն:
Զրուցակիցները նշեցին, որ Հայաստանն ու Գերմանիան արդյունավետ համագործակցում են խաղաղապահ գործողությունների շրջանակներում, մասնավորապես՝ Աֆղանստանում։
Հայաստանի և Գերմանիայի արտգործնախարարներն անդրադարձան միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք խնդիրների՝ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնությունների իրականացմանը, Ուկրաինայում տեղի ունեցող զարգացումներին, Միջին Արևելքում իրավիճակին, սիրիական ճգնաժամին, ահաբեկչության դեմ պայքարի ուղղությամբ միջազգային հանրության ջանքերին:
Նախարարները քննարկեցին Հայաստան – Եվրոպական միություն հարաբերությունները: Կարևորվեցին նախօրեին մեկնարկած Հայաստան - ԵՄ նոր իրավական շրջանակային փաստաթղթի շուրջ բանակցությունները։
Գալիք տարի ԵԱՀԿ-ում Գերմանիայի նախագահության համատեքստում Հայաստանի և Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները մտքեր փոխանակեցին կազմակերպության օրակարգային հարցերի, Բելգրադի նախարարական խորհրդի արդյունքների, գերմանական նախագահության առաջնահերթությունների վերաբերյալ։
Նախարար Նալբանդյանը գերմանացի գործընկերոջը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ձեռնարկվող ջանքերը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը հրավիրեց Գերմանիայի արտգործնախարարին այցելել Հայաստան։
Նույն օրը Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ կանցլեր Անգելա Մերկելի արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով գլխավոր խորհրդական Քրիստոֆ Հոյսգենի հետ: Զրուցակիցները հանգամանալից քննարկեցին Հայաստան – Եվրոպական միություն համագործակցությունը։ Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին նաև մի շարք հրատապ տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։
Դեկտեմբերի 9-ին Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ Գերմանիա - Հայաստան ֆորումի ներկայացուցիչների հետ՝ Բունդեսթագի պատգամավոր, ֆորումի նախագահ Ալբերտ Վայլերի գլխավորությամբ։
Հանդիպմանը Ալբերտ Վայլերը Էդվարդ Նալբանդյանին ներկայացրեց ֆորումի կողմից կատարվող աշխատանքները և կառույցի ծրագրերը։
Հայաստանի արտգործնախարարը բարձր գնահատեց ֆորումի գործունեությունն՝ ուղղված հայ-գերմանական բարեկամական հարաբերությունների առավել ամրապնդմանն ու ընդլայնմանը։
Մտքերի փոխանակում ծավալվեց հայ-գերմանական հարաբերությունների, Հայաստան - ԵՄ համագործակցության, արդի միջազգային և տարածաշրջանային խնդիրների, ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի շուրջ։

Эдвард Налбандян представил немецкому коллеге усилия Армении и посредников по мирному урегулированию карабахской проблемы 12/10/2015   01:37  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в среду посетил Берлин по приглашению главы МИД Германии Франк-Вальтера Штайнмайера, сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
В тот же день состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Германии.
Главы внешнеполитических ведомств Армении и Германии выразили удовлетворенность по поводу установленного между двумя странами активного политического диалога на высоком уровне и подчеркнули, что обе страны заинтересованы в еще большем развитии сотрудничества с Арменией.
Поблагодарив за приглашение посетить Берлин, министр Налбандян отметил, что в последнее время в разных отраслях армяно-германское сотрудничество приобрело новый импульс. Министр выразил уверенность, что благодаря совместным последовательным усилиям отношения между двумя странами можно еще более углубить и расширить. Министр иностранных дел Армении подчеркнул, что Германия является одним из главных экономических партнеров Армении, и поблагодарил ФРГ за последовательную поддержку проектов, направленных на развитие Армении.
С удовлетворением было подчеркнуто наличие прочной договорно-правовой базы, включающей около четырех десятков договоров и соглашений, развитие взаимодействия в международных организациях, находящиеся на высоком уровне межпарламентские контакты, расширяющиеся бизнес связи, активизация научно-образовательного и культурного сотрудничества: в Армении работают около 100 компаний с немецким капиталом.
Собеседники отметили, что Армения и Германия эффективно сотрудничают в рамках миротворческих операций, в частности в Афганистане.
Министры иностранных дел Армении и Германии коснулись ряда международных и региональных проблем: выполнение договоренностей вокруг иранской ядерной программы, развитие событий на Украине, ситуация на Ближнем Востоке, Сирийский кризис, усилия международного сообщества по борьбе с терроризмом.
Министры обсудили отношения Армения-Европейский союз Была подчеркнута важность начавшихся накануне переговоров по новому правовому рамочному документу Армения-ЕС.
В контексте председательства Германии в ОБСЕ в следующем году, главы внешнеполитических ведомств Армении и Германии обменялись мыслями относительно вопросов повестки дня организации, результатов министерской встречи в Белграде, приоритетов германского председательства.
Министр Налбандян представил своему немецкому коллеге усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию карабахской проблемы.
Глава МИД Армении пригласил министра иностранных дел Германии посетить Армению.
В тот же день Эдвард Налбандян встретился с главным советником канцлера Ангелы Меркель по вопросам внешней политики и безопасности Кристофом Хойсгеном. Стороны обстоятельно обсудили сотрудничество между Арменией и ЕС. В ходе встречи состоялся обмен мнениями вокруг ряда международных и региональных вопросов.
9-го декабря Эдвард Налбандян встретился с представителями Германо-Армянского форума, под председательством депутата Бундестага Альберта Вайлера.
В ходе встречи Альберт Вайлер представил Эдварду Налбандяну работы, проделанные со стороны форума и программы структуры.
Глава МИД Армении высоко оценил деятельность форума, направленного на большее укрепление и расширение армяно-германских дружественных отношений.
Состоялся обмен мнениями относительно армяно-германских отношений, сотрудничества Армения-ЕС, актуальных международных и региональных проблем, усилий по мирному урегулированию карабахского конфликта.