ՍԴ նախագահը ինքնաբացարկ կներկայացնի, եթե հանրաքվեի արդյունքները վիճարկվեն. «Ժամանակ» 12/08/2015 09:23 | Մամուլ
«Ժամանակ»-ը գրում է, որ Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեից հետո ԿԸՀ կողմից հանրաքվեի արդյունքների վերջնական հրապարակումից հետո «Ոչ»-ի միասնական շտաբը կարող է դիմել ՍԴ՝ վիճարկելու հանրաքվեի արդյունքները:
ՀԱԿ-ը պնդում է՝ ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը չի կարող օբյեկտիվ դատաքննություն կազմակերպել, քանի որ շահագրգիռ է նախագծի ընդունման գործում՝ որպես նախագծի համահեղինակ:
«ՍԴ նախագահը որոշել է, որ ՍԴ նման դիմում լինելու պարագայում ինքնաբացարկ կներկայացնի և չի մասնակցի այդ դիմումի քննությանը»,- գրում է թերթը:

“Жаманак”: Председатель КС Армении возьмет самоотвод в случае обжалования результатов голосования на референдуме 12/08/2015   10:53  |  Пресса
Объединенный штаб фронта “Нет” после оглашения окончательных итогов голосования на референдуме по реформе Конституции Армении может обратиться в КС для обжалования результатов, пишет газета “Жаманак”(“Время”).
"Армянский национальный конгресс” утверждает, что председатель Конституционного суда Гагик Арутюнян не может организовать объективное судебное разбирательство, поскольку он как соавтор проекта конституционной реформы заинтересован в его принятии.
“Председатель КС решил, что в случае подачи подобного заявления в Конституционный суд возьмет самоотвод и не примет участия в рассмотрении жалобы”, - пишет издание