Լարվածության մեծացման գործում մեղքը հայկական կողմի վրա բարդելը, մեղմ ասած, անհեթեթություն է. ԼՂՀ ՊԲ 12/08/2015   19:44  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Այսօր Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի խոսնակը, «Ենի Մուսավաթ» թերթի խնդրանքով մեկնաբանելով առաջնագծում տիրող իրավիճակը, ադրբեջանական հանրությանն է մատուցել մտքի հերթական «գոհարները»: Մասնավորապես՝ անդրադառնալով շփման գծում վերջին մի քանի օրերին տիրող լարված իրավիճակին՝ Ադրբեջանի ՊՆ գլխավոր քարոզիչը հայկական կողմին մեղադրել է իրադրության ապակայունացման և ոչ կառուցողական գործողությունների մեջ՝ չզլանալով հիշատակել, որ միայն նոյեմբեր ամսում հայերն ունեն 100-ից ավելի զինծառայողի կորուստ, սակայն թաքցնում են փաստերը: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
«Որ ադրբեջանական կողմն է հանդես գալիս առաջնագծում լարվածության ստեղծման և հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի նախաձեռնողի դերում, ոչ մեկի համար այլևս գաղտնիք չէ: Այդ մասին են վկայում այս տարի Բաքվում անցկացված Եվրոպական առաջին օլիմպիական խաղերի ժամանակ արձանագրված աննախադեպ անդորրը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների բազմաթիվ հայտարարությունները՝ վստահության միջոցառումների կիրառման անհրաժեշտության, շփման գծից դիպուկահարների հետ քաշման և առաջնագծում տեղ գտնող միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման առաջարկներից պաշտոնական Բաքվի հրաժարումը: Հետևաբար լարվածության մեծացման գործում մեղքը հայկական կողմի վրա բարդելը, մեղմ ասած, անհեթեթություն է:
Բայց որ ադրբեջանական ռազմական գերատեսչության մամուլի պատասխանատուն տառապում է ամնեզիայով, հետաքրքիր նորություն է: Մասնավորապես, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը ս.թ. դեկտեմբերի 5-ին տարածած հաղորդագրությունում նշում է, որ տարվա ընթացքում հայերն ունեն ավելի քան 100 կորուստ, իսկ այսօր՝ նշված տեղեկատվությունից երեք օր անց, հայտարարում, որ միայն նոյեմբեր ամսում են հայերն ունեցել 100-ից ավելի կորուստ, այսինքն՝ Դարգահլըն  և՛ հայտարարում է, և՛ ինքն էլ մի քանի օր անց իրեն հերքում:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը իրազեկում է, որ ադրբեջանական բանակի գնդապետի հայտարարություններն իրականության հետ ոչ մի կապ չունեն: Դրանք նրա հիվանդագին երևակայության վառ արգասիքն են և էժանագին քարոզչական հնարք: Պաշտպանության բանակը միշտ էլ աշխատել է թափանցիկ գործելաոճով և պարբերաբար տեղեկատվություն է տրամադրել առաջնային գծում տիրող իրադրության և դրա հետ կապված զարգացումների վերաբերյալ: Ուղղակի վերոնշվածից կարելի է մի քանի հետևություն անել. իր աշխատասենյակի մանրատախտակը մաշեցրած և վառոդի հոտը չառած գնդապետը իրավիճակին չի տիրապետում կամ միտումնավոր խեղաթյուրում է այն: Եվ երկրորդ՝ պարզվում է, որ նա թվերի նկարիչ է, բայց հասարակ թվաբանական գիտելիքների բացակայության պատճառով, վատ է նկարում: Հակառակ դեպքում 100-ին գումարելով 100, չէր ստանա 100:
Ինչպես ասում են, մեկնաբանություններն ավելորդ են»,-մասնավորապես ասված է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ:

В Минобороны НКР поиронизировали над очередными "перлами" и больными фантазиями Баку 12/09/2015 09:42 | Актуальная тема
Министерство обороны Нагорно-Карабахской Республики распространило заявление, которым опровергло заявления пресс-секретаря Минобороны Азербайджана.
Сегодня пресс-секретарь Минобороны Азербайджана, комментируя по просьбе газеты "Ени Мусават" ситуацию на передовой, преподнес азербайджанскому обществу очередные "перлы". В частности, коснувшись сложившейся в последние дни на линии соприкосновения напряженной ситуации, главный пропагандист Минобороны Азербайджана обвинил армянскую сторону в дестабилизации ситуации и в деструктивных действиях, заявив при этом, что будто только в ноябре армянская сторона потеряла свыше 100 военнослужащих, но скрывает потери.
"Ни для кого уже не секрет, что именно азербайджанская сторона выступает в роли инициатора создания напряженности на передовой и нарушения режима прекращения огня. Об этом свидетельствуют зарегистрированная во время состоявшихся в этом году в Азербайджане Первых Европейских игр беспрецедентная тишина и отказ официального Баку от предложений, отраженных в многочисленных заявлениях сопредседателей Минской группы ОБСЕ о необходимости применения мер доверия, отвода снайперов с линии соприкосновения и внедрения механизмов расследования инцидентов. Следовательно, возлагать вину за обострение ситуации на армянскую сторону, мягко говоря, нелепо”, – отметили в Минобороны НКР, подчеркнув, что пресс-секретарь азербайджанского военного ведомства явно “страдает амнезией”.
"Так, в распространенном пресс-службой Минобороны Азербайджана сообщении от 5 декабря отмечается, что армяне за год потеряли свыше 100 солдат. Теперь, по прошествии двух дней, пресс-секретарь заявляет, что “только в ноябре армяне потеряли свыше 100 солдат”. То есть, Даргахлы заявляет и сам себя через пару дней опровергает", - отмечается в заявлении.
Минобороны НКР сообщает, что заявления азербайджанского полковника не имеют ничего общего с реальностью. Это - плод его больного воображения и дешевый пропагандистский трюк. “Армия обороны всегда работала прозрачно, периодически информируя о ситуации на передовой. Из вышизложенного можно сделать несколько выводов: истоптавший паркет своего кабинета и не познавший запаха пороха полковник либо не владеет ситуцией, либо злонамеренно искажает реальное положение дел. Кроме того, выясняется, что он подвизается в рисовании цифр, однако в условиях отсутствия у него элементарных познаний в арифметике справляется из рук вон плохо, иначе, приплюсовав 100 к 100, не получил бы 100”, - говорится в сообщении Минобороны НКР.