Բյուջեի պարտքն ավելացել է, դեֆիցիտը` մեծացել. Կառավարությունը վտանգ չի տեսնում 12/08/2015   13:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Կառավարության 2016 թվականի պետական պարտքը կանխատեսվում է 5 մլրդ 66 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով, որը շուրջ 400 մլն դոլարով ավելի է 2015 թվականի վերջին սպասվող պետական պարտքի չափից», այսօր ԱԺ-ում, ներկայացնելով պետական բյուջեի նախագծի լրամշակված տարբերակը, ասաց ֆինանսների փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը:
Նա համաձայնեց պատգամավորների դիտարկումներին, որ երկրի արտաքին պարտքը 2008 թվականի համեմատ զգալի աճել է, բայց և հայտնեց, որ այն հիմնականում աճել է 2009 թվականին` ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի բացասական հետևանքների մեղմման նպատակաով ներգրավված միջոցների հաշվին:
Իսկ ինչ վերաբերում է հաջորդ տարի ավելացող պարտքին, Պավել Սաֆարյանը դա պայմանավորեց  բացառապես երկրում տնտեսական աճն ապահովող գերակա ոլորտներում արտադրական ենթակառուցվածքների զարգացման խնդիրներով: Նա կարևորեց այն հանգամանքը, որ ներգրավվող վարկերը երկարաժամկետ և արտոնյալ տոկսադրույքով են:
«Ըստ կնքվածք համաձայնագրերի պահանջների՝ դրան չեն կարող ուղղվել բյուջետային այլ ծրագրերի իրականացմանն ու փոշիացվել»,- հայտարարեց փոխնախարարը:

Госдолг Армении в 2016 году прогнозируется на уровне $5.6 млрд 12/08/2015 14:02 | Лента новостей
Госдолг Армении в 2016 году прогнозируется на уровне 5 мрлд. 66 млн. долларов, что на $400 млн. больше аналогичного показателя за предыдущий год”, - заявил заместитель министра финансов Армении Павел Сафарян, представляя доработанный вариант госбюджета.
Он согласился с замечанием депутатов по поводу существенного роста внешнего госдолга Армении, начиная с 2008 года. При этом замминистра уточнил, что госдолг в основном вырос в 2009 году за счет средств, привлеченных с целью смягчения последствий финансово-экономического кризиса.
Что касается прогнозов по поводу роста госдолга в будущем году, то Павел Сафарян связал их исключительно с вопросами развития производственной инфраструктуры приоритетных отраслей, обеспечивающих экономический рост в стране. Он придал важность тому обстоятельству, что кредиты выданы на долгосрочной основе и льготных условиях.