Նախագահն ընդունել է Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի խորհրդի անդամներին 12/08/2015 16:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի խորհրդի անդամներին՝ Ռուսաստանի Դաշնության ֆինանսների նախարար, Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Անտոն Սիլուանովի գլխավորությամբ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի միջոցների կառավարիչ, Եվրասիական զարգացման բանկի վարչության նախագահ Դմիտրի Պանկինը:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրերին, ովքեր մեր երկրում են գտնվում Երևանում Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի խորհրդի 24-րդ նիստի անցկացման կապակցությամբ:
Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ խորհրդի երևանյան առաջին նիստը կնշանավորվի իր արդյունավետությամբ, միաժամանակ, հնարավորություն ընձեռելով մասնակիցներին՝ ծանոթանալու Հայաստանին, նրա զարգացման հնարավորություններին և ներկայիս տնտեսական վիճակին:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի համագործակցությունը Կայունացման և զարգացման Եվրասիական հիմնադրամի շրջանակներում հաջողությամբ զարգանում է, և այդ առումով վկայակոչել է 2015 թվականին Հիմնադրամի միջոցների կառավարչի՝ Եվրասիական զարգացման բանկի հետ ստորագրված միանգամից երեք համաձայնագրերը:
Նախագահը վստահություն է, որ Հիմնադրամի միջոցների ֆինանսավորման հաշվին Հայաստանում հեռանկարային ներդումային և ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացումը, անկասկած, կնպաստի երկրի տնտեսության կարևորագույն ճյուղերի զարգացմանն ու, ընդհանուր առմամբ, սոցիալ-տնտեսական առաջընթացին:
Հանդիպմանը զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ միջպետական և ազգային խոշոր ներդրումային նախագծերի իրականացումը թույլ կտա ավելի ամրապնդել Հայաստանի Հանրապետության և Հիմնադրամի մյուս անդամ պետությունների միջև ինտեգրացիոն կապերը:
Անդրադարձ է եղել համագործակցության հետագա զարգացման հեռանկարին և առաջնահերթ ուղղություններին:
ՀՀ Նախագահը և Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի խորհրդի անդամները մտքեր են փոխանակել նաև համաշխարհային տնտեսական ներկայիս զարգացումների և առկա մարտահրավերների վերաբերյալ, որոնց դիմակայելը, նրանց համոզմամբ, միասին շատ ավելի դյուրին կլինի:

Президент Армении встретился с членами Совета Евразийского фонда стабилизации и развития 12/08/2015   17:06  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян во вторник принял членов Совета Евразийского фонда стабилизации и развития во главе с министром финансов РФ, председателем Совета фонда Антоном Силуановым. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
На встрече присутствовали также Дмитрий Панкин – председатель правления Евразийского банка развития (ЕАБР), управляющего средствами Евразийского фонда стабилизации и развития.
Президент Армении поприветствовал гостей, которые находятся в Армении для участия в 24-м заседании Совета Евразийского фонда стабилизации и развития.
Серж Саргсян выразил надежду, что первое заседание Совета в Ереване ознаменуется положительным эффектом, в то же время позволит участникам познакомиться с Арменией, возможностями ее развития и текущей экономической ситуацией.
Серж Саргсян отметил успешное сотрудничество Армении в рамках Евразийского фонда стабилизации и развития, сославшись в этой связи сразу на три соглашения, подписанные в 2015 году с Евразийским банком развития, управляющим средствами фонда.
Президент выразил уверенность в том, что реализация перспективных инвестиционных и инфраструктурных проектов, финансируемых за счет средств Фонда, будет способствовать развитию важнейших отраслей экономики страны и в целом социально-экономическому прогрессу.Стороны сошлись во мнении относительно того, что реализация этих крупных международных и национальных проектов будет содействовать укреплению интеграционных связей Армении с другими государствами-членами Фонда.
В ходе встречи речь также зашла о дальнейших перспективах сотрудничества и приоритетных направлениях.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам мировой экономики и вызовам, противостоять которым, по убеждению сторон, намного проще сообща.
18:43 17/11/2015  |  Лента новостейПрезидент Армении принял делегацию Европейской легкоатлетической ассоциации
13:37 24/10/2015  |  Лента новостейВрачи из США рассказали президенту Сержу Саргсяну о своей миссии в Армении