Քննության արդյունքներով յուրաքանչյուր դեպքին կտրվի համապատասխան քրեաիրավական գնահատական. Քննչական կոմիտե 12/07/2015   13:24  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի քվեարկության օրը տեղի ունեցած ընտրական խախտումների վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումներում  ստացվել է 127 հաղորդում, որոնց գերակշիռ մասը վերաբերում է ԶԼՄ-ներով տարածված ահազանգերին։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Հաղորդումներից 79-ը վերաբերում է Երևանում, 48-ը՝ մարզերում տեղի ունեցած խախտումներին։
Այսպես՝ Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում ստացվել է 19, Լոռիում՝ 14, Արագածոտնում՝ 4, Արարատի, Վայոց ձորի, Գեղարքունիքի, Սյունիքի, Կոտայքի քննչական վարչություններում՝ 2-ական, Արմավիրում՝ 1 հաղորդում։
Երևանում  ստացված ահազանգերը հիմնականում վերաբերել են Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանին՝ 24 դեպք։ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում  ստացվել է 15, Աջափնյակ և Դավթաշենում՝ 9-ը, Քանաքեռ-Զեյթունում՝ 8, Կենտրոն և Նորք-Մարաշում՝ 7, Շենգավիթում՝ 6, Արաբկիր, Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջաններում՝ 5-ական ահազանգ։
Ստացված բոլոր ահազանգերում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ տարածքային քննչական ստորաբաժանումներում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ, որոնց արդյունքում կտրվեն համապատասխան քրեաիրավական գնահատականներ։
Քննության արդյունքներով դեկտեմբերի 6-ին հարուցվել է 2 քրեական գործ՝ այլ անձանց փոխարեն քվեարկելու դեպքերի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածի հատկանիշներով։
Ընտրախախտումների վերաբերյալ հաղորդումների քննության արդյունքների մասին տեղեկույթ կտրամադրվի պարբերաբար։
12:31 07/12/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներԲացահայտվել է ընտրական իրավունքի խախտման 83 դեպք
11:13 07/12/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներՀարուցվել է երկրորդ քրեական գործը՝ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու դեպքի առթիվ
01:18 07/12/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներԱնձնագրի վավերականության ժամկետը երկարաձգված չլինելու դեպքում անձը իրավունք ունի մասնակցելու քվեարկությանը
23:45 06/12/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներԺամը 22:00-ի դրությամբ ոստիկանությունն ստացել է 234 ահազանգ
23:23 06/12/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներՈւրիշի փոխարեն քվեարկելու դեպքերը քննության առարկա կդառնան
22:10 06/12/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներԼրագրողներն ու դիտորդները հերքել են իրենց աշխատանքին խոչընդոտելու մասին դիմումում նշված փաստական հանգամանքները
22:00 06/12/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներՔվերակության համար քաղաքացիներին անձնագրեր բաժանելու հրապարկումը դարձել է քննության առարկա
21:58 06/12/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներՔննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել՝ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու դեպքի առթիվ
21:45 06/12/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներԸստ հրապարակման՝ ընտրացուցակներում նախկին բնակիչներ կան. Ոստիկանությունը պարզաբանում է
21:06 06/12/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներԽախտումները շարունակվում են նաև ընրատեղամասերը փակելուց հետո (Տեսանյութ)

СК Армении получил 127 сообщений о нарушениях в день голосования на референдуме по реформе Конституции 12/07/2015 14:22 | Актуальная тема
Территориальные подразделения Следственного комитета Армении получили 127 сообщений о нарушениях в день голосования на референдуме по реформе Конституции, большая часть из которых касается сведений, распространенных через СМИ, сообщает пресс-служба СК.
79 из поступивших сигналов касаются нарушений в Ереване, 48 – в областях.
Таким образом, следственным управлением по Ширакской области были получены 19 сигналов, следственным управлением по Лорийской области - 14, следственным управлением по Арагацотнской – 4, следственными управлениями по Араратской, Вайоцдзорской, Гегаркуникской, Сюникской, и Котайской областям – по два сигнала и следственным управлением по Армавирской области – одно сообщение.
Поступившие в следственное управление по городу Ереван сигналы в основном касались административного района Аван и Нор Норк(24 случая). Следственным отделом по административному району Малатия-Себастия были получены 15 сообщений, следственным отделом по административным районам Ачапняк и Давташен - 9, следственным отделом по административному району Канакер-Зейтун – 8, следственным отделом по административным районам Кентрон и Норк-Мараш – 7, следственным отделом по административному району Шенгавит -6, следственными отделами по административным районам Арабкир, а также Эребуни и Нубарашен – по пять.
Для проверки указанных во всех полученных сообщениях обстоятельств территориальными следственными подразделениями предпринимаются необходимые мероприятия, по итогам которых будут даны соответствующие уголовно-правовые оценки.
По результатам расследования 6 декабря были возбуждены два уголовных дела по фактам голосования вместо других людей. Дела заведены по признакам статьи 153 Уголовного кодекса РА.