Ստացիոնար բուժհաստատություններում գտնվողները ևս կքվեարկեն` շրջիկ արկղով 12/06/2015   10:07  |  Սահմանադրական բարեփոխումներ
Հանրաքվեին մասնակցելու իրավունք ունեցող բոլոր անձինք, այդ թվում` զինծառայողները քվեարկելու են բացված ընտրատեղամասերում:
Բացառություն են բուժհիմնարկներում ստացիոնար բուժման գտնվող քաղաքացիները, որոնց քվեարկությունը կազմակերպվում է շրջիկ արկղներով, ինչպես նաև արտերկրում գտնվող դիվանագետներն ու նրանց ընտանիքի անդամները, ովքեր էլեկտրոնային քվեարկությամբ են մասնակցել:
Էլեկտրոնային քվեարկության իրավունք է ունեցել 265 ՀՀ քաղաքացի:
Այս մասին ՀՀ հանրաքվեի կենտրոնական հանձնաժողովի տեղեկատվական կենտրոնում հայտնեց հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Սմբատյանը` ներկայացնելով հանրաքվեի ժամանակ քվեարկության կարգը:
Ա.Սմբատյանի տեղեկացմամբ` քաղաքացիները քվեարկել կարող են անձնագրերով և նույնականացման քարտերով: Վերջիններով քվեարկելու դեպքում ընտրողների ցուցակում տվյալ ընտրողների անվան դիմաց նույնականացման քարտով քվեարկելու մասին նշում է կատարվում:
Անձնագրերով քվեարկելու դեպքում քաղաքացու անձնագիրը դրոշմաքնվելու է:
Շրջիկ արկղերով քվեարկությունը տարբերվում է ընտրատեղամասում քվեարկելուց նրանով, որ ստացիոնար բուժհիմնարկում քվեարկելու պահին քվեաթերթիկի ծրարը չի կնքվում: Այն կքնվելու է համապատասխան ընտրատեղամասում, որից հետո գցվելու է ընդհանուր քվեատուփ:

Участники референдума, находящиеся на стационарном лечении, проголосуют по переносным урнам 12/06/2015   10:43  |  Конституционные реформы
Для граждан Армении, находящихся на стационарном лечении, организована доставка переносных урн для бюллетеней, сообщил заместитель председателя ЦИК Армении Армен Смбатян, представляя порядок голосования на референдуме по реформе Конституции.
Голосование по переносным урнам отличается от голосования на участках тем, что конверты с бюллетенями не запечатываются. Они будут запечатаны в соответствующих избирательных участках, после чего будут опущены в общие урны.
Все лица, имеющие право на участие в референдуме по конституционной реформе в Армении, в том числе военнослужащие, будут голосовать в открывшихся избирательных участках.
Сотрудники диппредставительств Армении за границей и члены их семей имеют возможность проголосовать через Интернет.
Принять участие в электронном голосовании имеют право 265 граждан Армении,
По словам, А. Смбатяна, граждане могут голосовать по паспортам и идентификационным картам. В случае голосования по ID -картам предусмотрен иной метод контроля: в списках участников референдума напротив их имени будет проставляться соответствующая метка,подтверждающая участие граждан с ID-картами.