Ականի պայթյունից 20-ամյա զինծառայող է վիրավորվել 12/06/2015   13:35  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական բարդ իրադրությունը և փորձելով խանգարել Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններում ընթացող պետական նշանակության  միջոցառումները, հակառակորդը շարունակում է ապակայունացնել իրավիճակը ղարաբաղա-ադրբեջանական  հակամարտ զորքերի շփմանգծի ողջ երկայնքով՝ ինտենսիվորեն տարբեր  տրամաչափիհրաձգային, ականանետային և հրթիռային զինատեսակներից խախտելով հրադադարի պահպան մանռեժիմը:
Ինչպես տեղեկացնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից՝ դեկտեմբերի 5-ին և լույս 6-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 180 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 /69 արկ/, 82 /229 արկ/, 120 /40 արկ/ միլիմետրանոց ականանետերից, ՀԱՆ-17 /142 արկ/ և ՌՊԳ-7 /1 արկ/ տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 3500 կրակոց:  Հակառակորդըկիրառել է նաև TR-107 տիպի զենիթահրթիռային կայանք /24 արկ/:
Հակառակորդի հրետակոծության հետևանքով դեկտեմբերի 5-ին՝ ժամը 18:45-ի սահմաններում ականապայթյունային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1995թ. ծնված Վարազդատ Իշխանի Խաչատրյանը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ հակառակորդի արկածախնդիր մարտավարությունը անպատասխան չի մնալու և ստեղծված իրադրության ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա:

Карабахский военнослужащий ранен в результате артобстрела с азербайджанской стороны – Минобороны НКР 12/06/2015   14:05  |  Актуальная тема
Военнослужащий Армии обороны Нагорного Карабаха ранен в результате артиллерийского обстрела с азербайджанской стороны, сообщает пресс-служба Министерства Нагорно-Карабахской Республики.
"В результате предпринятого противником 5 декабря в 18:45 артиллерийского обстрела минно-взрывное ранение получил военнослужащий Армии обороны Вараздат Ишханович Хачатрян 1995 года рождения”, - говорится в сообщении.
По данным Минобороны НКР, 5 декабря и в ночь на 6 декабря противник нарушил режим прекращения огня порядка 180 раз. По позициям Армии обороны из разнокалиберного стрелкового оружия было произведено более 3500 выстрелов, в том числе из 60 мм(69 снарядов), и 82 мм (229 снарядов) минометов, а также из гранатометов АГС-17(142 снаряда), РПГ-7 (1 снаряд) и из РСЗО TR-107(24 снаряда).
"С учетом сложной геополитической ситуации и проходящих в Армении и Арцахе важных мероприятий государственного значения, Азербайджан продолжает дестабилизировать ситуацию по всему периметрукарабахско-азербайджанской линии соприкосновения, интенсивно нарушая режим прекращения огня с использованием стрелкового оружия различного калибра, а также минометного и ракетного вооружения”, - отмечается в сообщении.
Минобороны НКР заявляет, что авантюрная тактика противника не останется без ответа и вся ответственность за сложившуюся ситуацию ложится на военно-политическое руководство Азербайджана.