Առաջին խախտումների մասին ահազանգում է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը. հանձնաժողովների անդամների դիմաց գրված այո բառը՝ որպես խախտում 12/06/2015 09:44 | Սահմանադրական բարեփոխումներ
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը դիտորդներից ստացել է առաջին ահազանգը. դիտորդներին թույլ չեն տալիս ընտրողներին հարցնել անունները կամ ընտրացուցակներից նայել հերթական համարները՝ դա համարելով քաղվածք ընտրողների ցուցակից: Այս մասին հայտնում է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը:
Բացի այդ, Վանաձորի 29/8 տեղամասում ընտրողներին տեսանելի վայրում պատին փակցված թերթիկի վրա հանձնաժողովի ներկա անդամների դիմաց գրվում է «այո» բառը, իսկ բացակաների դիմաց՝ «բացակա»: ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը տեղամասում բոլորին տեսանելի վայրում «այո» բառի առկայությունը համարում է ակնհայտ քարոզչություն: Քվեարկության օրը քարոզչությունն արգելվում է:

Ванадзорский офис ХГА заявляет о первых нарушениях в ходе голосования на референдуме по реформе Конституции Армении 12/06/2015   10:20  |  Конституционные реформы
Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассоциации заявляет о первых нарушениях в ходе голосования на референдуме по изменениям в Конституцию Армении.
По словам представителей организации, наблюдателям не позволяют спрашивать у участников имена или взглянуть на очередные номера в списках, считая это выпиской из списков избирателей.
Кроме того, в 29/8 избирательном участке Ванадзора на стене напротив членов комиссии развешан плакат со словом “Да”, а напротив отсутствующих – плакат со словом “Отсутствует”.
Ванадзорский офис ХГА считает наличие слова “Да” на плакате, размещенном на видном месте, явной агитацией. Известно, что в день голосования агитация запрещена.