Ի հակառակ հայկական կողմի` ադրբեջանական կողմը մշտապես դիմում է սադրիչ գործողությունների 12/06/2015 16:31 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Անցած գիշեր և այսօր առավոտյան ադրբեջանական կողմը շարունակել է խախտել հրադադարի պահմանման ռեժիմը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու և ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում` կիրառելով տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, 60, 82 և 120 միլիմետրանոց ականանետեր, ՀԱՆ-17 և ՌՊԳ-7 տիպի նռնականետեր: Կիրառվել է նաև TR-107 տիպի զենիթահրթիռային կայանք:
Ինչպես հայտնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը, ԼՂՀ ՊԲ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն` հրետակոծության հետևանքով ականապայթյունային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող Վարազդատ Իշխանի Խաչատրյանը:
Հատկանշական է, որ ի հակառակ հայկական կողմի` ադրբեջանական կողմը մշտապես դիմում է սադրիչ գործողությունների և ինտենսիվորեն խախտում է հրադադարի պահպանման ռեժիմը համապետական նշանակության ժողովրդավարական միջոցառումների անցկացման ժամանակահատվածում, ինչպես նաև միտումնավոր լարվածություն է ստեղծում սահմանագոտում ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանն ուղղված բանակցությունների և հանդիպումների նախաշեմին:
ՀՀ զինված ուժերը վստահորեն վերահսկում են իրավիճակը շփման գծում: Հակառակորդի որևէ գործողություն անպատասխան չի մնացել և սահմանագոտում իրավիճակը կայունացնելու ու ադրբեջանական զինված ուժերին զսպելու նպատակով ՀՀ զինված ուժերը դիմելու են համարժեք գործողությունների, ինչի հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը կրելու է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:

Армянские военнослужащие предпримут меры по сдерживанию азербайджанских ВС – Минобороны Армении 12/06/2015 17:29 | Актуальная тема
Минувшей ночью и сегодня утром азербайджанская сторона продолжила нарушать режим перемирия на различных участках армяно-азербайджанской государственной границы и линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил, применяя стрелковое оружие различного калибра, 60-и, 82-и и 120-миллиметровые минометы, гранатометы РПГ-7 и АГС-17, а также РСЗО TR-107. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны РА.
По данным АО НКР, в результате артиллерийского обстрела ВС Азербайджана минно-взрывное ранение получил военнослужащий Армии обороны Вараздат Ишханович Хачатрян.
“Примечательно, что в отличие от армянской стороны, азербайджанская сторона постоянно прибегает к провокациям и интенсивно нарушает режим перемирия, особенно в период проведения демократических мероприятий общегосударственного значения, а также злонамеренно создает напряженность в приграничной зоне в преддверии встреч и переговоров по урегулированию карабахской проблемы”, – говорится в сообщении.
Отмечается также, что армянские ВС уверенно контролируют ситуацию на линии соприкосновения. “Ни одно действие противника не осталось без ответа. ВС Армении с целью стабилизации ситуации на передовой и сдерживания ВС Азербайджана предпримут соразмерные действия, всю ответственность за последствия которых будет нести военно-политическое руководство Азербайджана.