Հավաքի կազմակերպիչները սադրել են բախումներ հրահրելու գործողություններ. Ոստիկանություն 12/05/2015   11:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ոստիկանությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում մասնավորապես ասվում է.
«2015 թվականի դեկտեմբերի 4-ին Ազատության հրապարակում անցկացվող հավաքի կազմակերպիչները, շարունակելով զարգացնել սադրանքներ տարածելու և ՀՀ ոստիկանության հետ բախումներ հրահրելու՝ վերջին օրերին դրսևորած իրենց վարքագիծը, հերթական անգամ նախաձեռնել և իրականացրել են օրենքի՝ իրենց նախապես պարզաբանված պարզ և հստակ պահանջները խախտող մի շարք գործողություններ:
Մասնավորապես, Ժիրայր Սեֆիլյանը, ի հեճուկս ՀՀ մշակույթի նախարարության և Երևանի քաղաքապետարանի դիրքորոշման և ՀՀ ոստիկանության բազմաթիվ նախազգուշացումների, հրահանգել է Ազատության հրապարակում վրան տեղադրել, ինչի իրավաչափ կանխումը ոստիկանների կողմից հանգեցրել է չարդարացված լարվածության առաջացման և քաշքշուկի, որի ընթացքում Րաֆֆի Հովհաննիսյանը փորձել է խոչընդոտներ ստեղծել ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցիչների օրինական գործողությունների իրականացման համար:
Բացի այդ, հավաքի մասնակիցներին երթի կոչ անելուց հետո, հավաքի կազմակերպիչ Վարուժան Ավետիսյանը չի ենթարկվել ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցիչների իրավաչափ պահանջներին և հրաժարվել է հայտնել երթուղին՝ միաժամանակ հայտարարելով, որ պատրաստ է պատասխանատվության ենթարկվել թույլ տրված խախտումների համար: Ավելի ուշ պարզվել է, որ հավաքի կազմակերպիչները խախտելով նախապես տրված իրազեկմամբ նշված երթուղին, շարժվում են դեպի ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով:
Ավելին, նույն օրը անցկացված հավաքի ընթացքում դրա կազմակերպիչները հնչեցրել են հավաքների ազատության իրավունքի իրականացման հետ աղերս չունեցող և իրավախախտման հատկանիշներ պարունակող տարաբնույթ գործողություններ կատարելուն ուղղված բազմաթիվ կոչեր, մասնավորապես, հորդորել են առաջիկա օրերին «արգելափակել փողոցներ», «շրջապատել շենքեր», «այցելել պետական կառույցներ» և այլն:
ՀՀ ոստիկանությունը, հավատարիմ մնալով հանդուրժողականության և համաչափության սկզբունքներից բխող իր գործելակերպին, հավաքների կազմակերպիչներին հերթական անգամ հորդորում է հարգել ՀՀ Սահմանադրությունը և օրենքները, ձեռնպահ մնալ արկածախնդիր գործողություններից, օրենքի ուղղակի խախտումները քաղաքացիական անհնազանդության դրսևորումներով քողարկելուց, անպատասխանատու հայտարարություններ տարածելուց:
Նման վարքագիծը այլ անձանց սահմանադրական իրավունքների և հանրության շահերի անհամաչափ սահմանափակման վտանգ է ստեղծում, այդ թվում՝ սպառնում է հավաքի մասնակիցների և ոստիկանների անվտանգությունը:
ՀՀ  ոստիկանությունն   ապօրինի /իրազեկման պայմանների խախտմամբ/   երթ  կազմակերպած   անձանց   նկատմամբ  վարչական վարույթ   սկսելու  միջնորդությամբ դիմել է  Երևանի քաղաքապետին»:
21:04 04/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԿԸՀ շենքի մոտ ցուցարարները հանդիպեցին ոստիկանության զորքերի ուժեղացված հսկողությանը
19:58 04/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՑուցարարները փորձեցին Ազատության հրապարակում վրան տեղադրել
19:53 04/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱնդրեաս Ղուկասյանը հիշեցրեց Սերժ Սարգսյանի կենսագրությունը
18:46 04/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Մարտիրոսյանի պատասխանը Հասմիկ Պողոսյանին` «Ոչ ոք չի պատրաստվում արձանների վրա վրաններ տեղադրել»

Полиция Армении призвала организаторов митингов в Ереване воздержаться от авантюрных действий и безответственных заявлений 12/05/2015 12:33 | Лента новостей
Полиция Армении выступила с заявлением в связи с акциями протеста, которые уже несколько дней проводит фронт общественного спасения “Новая Армения” в центре Еревана.
“4 декабря с.г. организаторы митинга на Площади Свободы, продолжая провокации и подбивая народ к столкновениям с полицией, в очередной раз предприняли и осуществили ряд действий, нарушающих ясные и четкие требования закона”, - говорится в заявлении.
В частности, как отмечается в заявлении, Жирайр Сефилян в пику позиции Министерства культуры, мэрии Еревана и предупреждениям полиции, призвал участников митинга установить на Площади палатку: правомерное предотвращение этих попыток привело к неоправданной напряженности и потасовке, в ходе которой Раффи Ованнисян пытался препятствовать полицейским в реализации их законных действий.
Кроме того, как отметили в ведомстве, после призыва участников к проведению шествия, один из организаторов Варужан Аветисян не подчинился правомерным требованиям Полиции и отказался сообщить маршрут шествия, заявив при этом о своей готовности нести ответственность за допущенные нарушения.
“Позже выяснилось, что организаторы шествия, отклонившись от предварительно заявленного маршрута, направились к зданию ЦИК. Более того, в тот же день его организаторы озвучивали в ходе митинга призывы к действиям, не связанным с реализацией права на свободу собраний и содержащим признаки правонарушений. В частности, митингующие призывали в ближайшие дни “перекрыть улицы”, “окружить здания”, “посетить государственные структуры” и т.д”, - говорится в заявлении.
Полиция Армении, оставаясь приверженной принципам толерантности, в очередной раз призывает организаторов митингов уважать Конституцию и законы, воздержаться от авантюрных действий, попыток сокрыть нарушения закона проявлениями гражданского неповиновения и распространения безответственных заявлений.
Отмечается, что подобное поведение создает угрозу несоразмерного ограничения конституционных прав граждан и интересов общества, в том числе угрожает безопасности участников митинга и полицейских.
В заявлении также сообщается, что Полиция обратилась в мэрию Еревана с ходатайством о начале административного производства в отношении лиц, организовавших незаконное шествие с нарушением требований об уведомлении.