Ադրբեջանական քարոզիչները դեռևս գտնվում են «Հազար ու մի գիշեր» հեքիաթի ազդեցության տակ. ԼՂՀ ՊԲ 12/05/2015 14:29 | ԼՐԱՀՈՍ
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, նոյեմբերի 29-ից դեկտեմբերի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 600 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 120մմ-ոց հրանոթներից, 60, 82 միլիմետրանոց ականանետերից, ՌՊԳ-7, ՀԱՆ-17 և «Մուխա» տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 6000 կրակոց: Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը կիրառել է նաև TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանք: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայություն:
Բացի հրադադարի ռեժիմի վերոնշված խախտումներից, շաբաթվա ընթացքում հակառակորդը ձեռնարկել է մի շարք հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձեր, որոնք ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում կանխվել են: Հակառակորդը, կորուստներ կրելով, հետ է շպրտվել իր ելման դիրքերը:
Հատկանշական է, որ ադրբեջանական քարոզչությունը, փորձելով պարտակել սեփական զինուժում առկա կորուստներն ու իրենց բարոյալքված զինուժի մարտական ոգին բարձրացնելու համար, տարածել է «իրենց հաղթական գործողությունների» մասին տեսագրություն՝ չմոռանալով նշել, որ այդ հրենատային հարվածների հետևանքով պաշտպանության բանակում կան բազմաթիվ զոհեր՝ մասնավորապես հիշատակելով բանակի լեռնահրաձգային դիվիզիայի հրամանատարի տեղակալ, գնդապետ Ջալալ Հարությունյանի անունը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հայտարարում է տվյալ հրապարակման՝ իրականության հետ ոչ մի կապ չունենալու մասին: Գնդապետ Ջալալ Հարությունյանն իր աշխատասենյակում է և հաջողությամբ կատարում է իր առջև դրված խնդիրները: Ուղղակի ադրբեջանական քարոզիչները դեռևս գտնվում են «Հազար ու մի գիշեր» հեքիաթի ազդեցության տակ և հերթական անգամ փորձում են ցանկալին ներկայացնել իրականության փոխարեն:
Ավելի ուշ, կներկայացնենք գնդապետ Ջալալ Հարությունյանի մեկնաբանությունը իր շուրջ տարածված ապատեղեկատվության և առաջնային գծում տիրող օպերատիվ իրավիճակի մասին:

Минобороны НКР опровергло гибель своего высокопоставленного военного: Баку вновь пытается выдать желаемое за действительное 12/05/2015   15:07  |  Лента новостей
По оперативным данным Армии обороны, в период с  29-го ноября по 5-е декабря на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил было зафиксировано около 600 случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня, сообщает пресс-служба Министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики.
За указанное время по позициям Армии обороны было произведено более 1600  выстрелов из огнестрельного оружия различных калибров, а также из 120-миллиметровых гаубиц,60 мм и 82 минометов, а также и гранатометов АГС-17, РПГ-7 и “Муха”.  Противник применил также РСЗО TR-107.
Помимо вышеуказанных случаев нарушения режима прекращения огня, за неделю азербайджанская сторона предприняла несколько попыток диверсионно-разведывательного проникновения, которые в результате предпринятых передовыми подразделениями Армии обороны действий были пресечены. Противник с потерями был отброшен на исходные позиции.
“Примечательно, что азербайджанская пропаганда, пытаясь скрыть потери в рядах собственной армии и повысить боевой дух своих деморализованных ВС, распространила видеозапись “своих победных действий”, не забыв отметить, что в Армии обороны есть многочисленные жертвы. В частности, упоминая имя заместителя командира горно-стрелковой дивизии полковника Джалала Арутюняна”, - говорится в сообщении.
Минобороны НКР официально сообщает, что данная публикация не имеет ничего общего с реальностью.  Полковник Джалал Арутюнян находится в своем кабинете и успешно справляется с поставленными перед ним задачами. Азербайджанские пропагандисты все еще находятся под влиянием сказки “Тысяча и одна ночь” и в очередной раз пытаются выдать желаемое за действительное.
Ведомство обещает позднее представить комментарий Джалала Арутюняна о распространенной дезинформации и ситуации на передовой.
13:26 04/12/2015  |  Актуальная темаУголовное дело возбуждено по факту убийства азербайджанскими диверсантами армянского военнослужащего
12:06 04/12/2015  |  Лента новостейВоеннослужащий Армии обороны НКР погиб при отражении азербайджанской диверсии
10:36 03/12/2015  |  Актуальная темаАзербайджанская сторона нарушила режим прекращения огня около 50 раз – Минобороны НКР
11:10 02/12/2015  |  Актуальная темаГражданский автомобиль загорелся в армянском селе Паравакар в результате обстрела с азербайджанской стороны
10:46 02/12/2015  |  Актуальная темаАзербайджанская сторона нарушила режим прекращения огня порядка 60 раз – Минобороны НКР