Հակառակորդը Թալիշի ուղղությամբ ձեռնարկել է հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման հերթական փորձ. հայկական կողմը զոհ ունի 12/04/2015   11:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 4-ին ժամը 04:30-ի սահմաններում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Թալիշ) ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման հերթական փորձ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշել են ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը և կորուստներ պատճառելով` հետ շպրտել իրենց ելման դիրքերը: Այդ մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունը:
Ցավոք, ծավալված մարտերի ընթացքում  մահացու  հրազենային վիրավորում  է ստացել՝  ՊԲ  զինծառայող, 1995թ. ծնված Էրիկ Էդիկի Գրիգորյանը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր զորակցությունը հայտնում զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին,հարազատներին և  ծառայակիցներին:
Բացի հետախուզադիվերսիոն գործողությունից, դեկտեմբերի 3-ին և լույս 4-ի գիշերը հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 80 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 /197 արկ/, 82 /43 արկ/ միլիմետրանոց ականանետերից, ՀԱՆ-17 /14 արկ/, ՌԳՊ-7 /1 արկ/ նռնականետերից ու TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանքից /4 արկ/, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 650 կրակոց:
Այս պահի դրությամբ հակառակորդը շարունակում է տարբեր տրամաչափի ականանետային և հրթիռային զինատեսակներից խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը:
ՊԲ առաջապահ զորամասերի կողմից ձեռնարկվում են պատժիչ գործողություններ` հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար:

Военнослужащий Армии обороны НКР погиб при отражении азербайджанской диверсии 12/04/2015 12:06 | Лента новостей
Военнослужащий Армии обороны Карабаха погиб при отражении диверсии, предпринятой азербайджанскими ВС в ночь на 4 декабря, сообщает пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики.
Инцидент произошел в 04:30 на северо-восточном направлении((Талыш) карабахско-азербайджанской линии соприкосновения.
Передовые подразделения Армии обороны Нагорного Карабаха вовремя заметили продвижение азербайджанских спецназовцев и, нанеся противнику потери, отбросили его на исходные позиции.
К сожалению, в ходе развернувшихся боев смертельное огнестрельное ранение получил 20-летний военнослужащий Армии обороны Эрик Григорян 1995 года рождения.
Помимо диверсионно-разведывательных действий, азербайджанская сторона 3 декабря и в ночь на 4 декабря нарушила режим прекращения огня около 80 раз. Противник произвел по позициям Армии обороны более 650 выстрелов из огнестрельного оружия различных калибров, а также выпустил 197 снарядов из 60 мм и 43 снаряда из 82 мм минометов, а также 14 снарядов из гранатометов АГС-17, 1 снаряд – из РПГ-7 и 4 снаряда из РСЗО TR-107.
“В данный момент противник продолжает нарушать режим прекращения огня из минометов и ракетного вооружения. Подразделения Армии обороны проводят карательные действия для подавления агрессивных действий противника", - отмечается в сообщении.