Ֆրանսիայի Ազգային ժողովն ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը 12/03/2015 17:25 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովն ընդունեց պատգամավոր Վալերի Բուայեի օրինագիծը՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` քվեարկությանը մասնակցած 38 պատգամավորներից 26-ը կողմ են քվեարկել նախագծին, 12-ը` դեմ: Քննարկմանը մասնակցած ու ելույթ ունեցած պատգամավորների մեծամասնությունը կողմ էր հանդես գալիս, որ Ֆրանսիան ունենա օրենք, որով պատիժ կսահմանվի Հայոց ցեղասպանությունը ժխտողների նկատմամբ:
«Ժամանակն է, որ Ֆրանսիան ստանձնի այն պատասխանատվությունը, որն ունի ժողովրդավարության պահպանման հարցում: Հույս ունեմ, որ Ազգային ժողովի պատգամավորները կլինեն միասնական օրինագծի քվեարկման ժամանակ»,-քննարկման սկզբում հույս էր հայտնել Բուայեն:
2013 թվականի հունվարին Բուայեի պատրաստած նախագիծը Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու վերաբերյալ ընդունվել էր Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի և Սենատի կողմից, սակայն երկրի Սահմանադրական խորհուրդն այն սահմանադրությանը հակասող էր ճանաչել:

Парламент Франции направил законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян в спецкомиссию 12/03/2015   18:23  |  Актуальная тема
Парламент Франции приял решение направить законопроект депутата Валери Буайе о криминализации отрицания Геноцида армян в специальную комиссию, сообщает “Арменпресс”.
Из 38 депутатов, участвовавших в голосовании, 26 высказались “за”, 12 – “против”. Большинство принявших участие в обсуждении парламентариев выступает за то, чтобы у Франции был закон, предусматривающий наказание за отрицание Геноцида армян.
“Настало время, чтобы Франция взяла на себя ответственность, которая она несет в деле сохранения демократии. Надеюсь, что парламентарии проявят единодушие при голосовании”, - заявила Буайе.
Подготовленный Валери Буайе в январе 2013 года законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян был принят Национальным Собранием Франции, однако Конституционный совет признал его противоречащим Основному закону страны.