Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Չեխիայի Պատգամավորների պալատի նախագահին 12/02/2015   14:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը դեկտեմբերի 2-ին ընդունել է Չեխիայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատի նախագահ Յան Համաչեկի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով Յան Համաչեկին եւ պատվիրակության անդամներին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Չեխիայի բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը: ՀՀ ԱԺ նախագահը ողջունել է հայ-չեխական խորհրդարանական շփումները՝ կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացումը եւ փոխայցելությունները: Գալուստ Սահակյանի պնդմամբ՝ համագործակցության դրական ավանդույթները պետք է ազդեն նաեւ միջազգային հարթակներում փոխօգնության մթնոլորտն ամրապնդելու վրա:
ՀՀ ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ ընդգծել է երկու երկրների խորհրդարանական բարեկամական խմբերի ղեկավարների ներդրումը հարաբերությունների զարգացման գործում: Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւի ընդունումը:
Ազգային ժողովի նախագահն անդրադարձել է Մերձավոր Արեւելքում տեղի ունեցող իրադարձություններին եւ իր մտահոգությունը հայտնել տարածաշրջանում բնակվող էթնիկ եւ կրոնական համայնքներին սպառնացող վտանգների վերաբերյալ:
Ըստ ԱԺ նախագահի՝ խորհրդարանականները պետք է իրենց ձայնը բարձրացնեն՝ դատապարտելու Մերձավոր Արեւելքում տեղի ունեցող իրադարձությունները եւ այն երկրներին, որոնք խրախուսում են ահաբեկչություններն ու հանցագործությունները:
Անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ համագործակցությանը՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների նոր իրավական հիմքի ձեւավորման շուրջ անցկացվելիք բանակցությունների արդյունքում մշակված փաստաթուղթը կուրվագծի համապարփակ փոխգործակցությունը՝ դառնալով Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու լավագույն երաշխիքը:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի մասին՝ խորհրդարանի ղեկավարը փաստել է, որ հիմնահարցի կարգավորումը ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է, եւ Հայաստանն այդ հարցի լուծումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո:
Գալուստ Սահակյանն իր մտահոգությունն է հայտնել Ադրբեջանի ոչ կառուցողական մոտեցումների, տարածաշրջանում սպառազինությունների աննախադեպ կուտակման եւ հարեւան երկրի կողմից լարվածության աճի վերաբերյալ: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է. «Խավիարային դիվանագիտությունը դարձել է Ադրբեջանի պետական քաղաքականությունը. այդ երկրի իշխանությունները քաղաքակիրթ աշխարհում իրենց վարկաբեկված հեղինակությունը փորձում են վերականգնել կաշառակերության ստոր ճանապարհով»:
Ազգային ժողովի նախագահն իր խոսքում անդրադարձել է նաեւ մեր երկրում ընթացող սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին:
Չեխիայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատի նախագահ Յան Համաչեկը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ներկայացրել է իր գլխավորած պատվիրակության կազմը, որում ընդգրկված են Չեխիայի բոլոր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները: Խոսելով Չեխիա-Հայաստան հարաբերությունների մասին՝ Յան Համաչեկը հավաստիացրել է, որ պատմության ընթացքում այդ հարաբերությունները երբեւէ այսքան բարձր մակարդակում չեն եղել, դա են վկայում երկու երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների փոխայցելությունները: Նա կարեւորել է հատկապես երկու երկրների համագործակցությունը տնտեսական ոլորտում, որտեղ դեռ շատ անելիքներ կան:
Անդրադառնալով Մերձավոր Արեւելքում տեղի ունեցող երեւույթներին՝ Յան Համաչեկը հույս է հայտնել, որ ԵՄ ձեռնարկած քայլերը որոշակի փոփոխություն կմտցնեն իրավիճակում:
Խոսելով ԵՄ-Հայաստան հարաբերություննեի մասին՝ նա նշել է, որ ԵՄ-ն չի կարող դիտարկել տարբեր պետություններ նույն տեսանկյունից. պետություններն իրենք են կայացնում որոշումները, այդ որոշումները հարգանքի արժանի են եւ որեւէ կերպ չեն կարող խոչընդոտել համագործակցության հետագա զարգացումը:
Յան Համաչեկը, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցին, նշել է, որ լինելով Չեխիա-Ադրբեջան բարեկամական խորհրդարանական խմբի անդամ՝ ջանք չի խնայում մատնանշելու այդ խնդրի խաղաղ բանակցային ճանապարհով լուծման կարեւորությունը: Նա նշել է. «Բաքվին ես մշտապես ասում եմ, որ կոնֆլիկտի լուծումը պետք է լինի բացառապես խաղաղ ճանապարհով, քանի որ այլ լուծում ընդունելի չէ»: Յան Համաչեկը նշել է, որ անհրաժեշտության դեպքում Չեխիան կարող է մասնակցել բանակցություններին՝ ջանքեր գործադրելով հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ:
Հանդիպման ավարտին Գալուստ Սահակյանը եւ Յան Համաչեկը հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով եւ պատասխանել լրագրողների հարցերին:
Այնուհետեւ Ազգային ժողովի այգում խորհրդարանների ղեկավարները եղեւնիներ են տնկել՝ ի նշան երկու երկրների բարեկամության:

Ян Гамачек: За всю историю армяно-чешские отношения никогда не находились на столь высоком уровне 12/02/2015 15:57 | Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян принял в среду делегацию, возглавляемую председателем Палаты депутатов Чешской Республики Яном Гамачеком, сообщает пресс-служба армянского парламента.
Приветствуя Яна Гамачека и членов делегации в НС, Г.Саакян подчеркнул важность стабильного развития дружественных отношений Армении и Чехии. Председатель НС приветствовал армяно-чешские парламентские контакты, особо выделив развитие парламентской дипломатии и взаимные визиты. По мнению Саакяна, позитивные традиции сотрудничества должны влиять также на укрепление атмосферы взаимопомощи на международных площадках.
Председатель НС с удовлетворением подчеркнул вклад руководителей парламентских групп дружбы обеих стран в развитие отношений. Г.Саакян особо выделил принятие резолюции по Геноциду армян комиссией по внешним отношениям Палаты депутатов парламента Чехии.
Спикер НС обратился к событиям на Ближнем Востоке и выразил свою озабоченность опасностями, грозящими живущим в регионе этническим и религиозным общинам.
По Саакяну, парламентарии должны возвысить свой голос, осуждая развернувшиеся на Ближнем Востоке события и страны, поощряющие терроризм и преступления.
Обратившись к сотрудничеству Армения – ЕС, Г.Саакян отметил, что документ, разработанный в итоге проводимых переговоров по формированию новой правовой базы отношений с Арменией, наметит всестороннее сотрудничество, став наилучшей гарантией подъема на новый уровень отношений Армения – ЕС.
Говоря о Нагорно-Карабахской проблеме, глава НС констатировал, что урегулирование вопроса приоритетно для внешней политики РА, и Армения видит разрешение проблемы исключительно мирным путем – под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Г.Саакян выразил свою обеспокоенность неконструктивными подходами Азербайджана, беспрецедентным накоплением вооружений в регионе и эскалацией напряженности соседней страной. Председатель НС отметил: “Икорная дипломатия стала государственной политикой Азербайджана – власти этой страны свою подмоченную репутацию в цивилизованном мире пытаются восстановить низменным путем взяточничества”.
Глава НС в своем слове обратился также к процессу проведения конституционных реформ.
Председатель Палаты депутатов Чешской Республики Ян Гамачек, поблагодарив за прием, представил состав возглавляемой им делегации, в которую включены представители всех политических сил Чехии. Говоря об отношениях Чехия – Армения, Ян Гамачек заверил, что за всю историю эти отношения никогда не находились на столь высоком уровне – об этом свидетельствуют взаимные визиты высоких должностных лиц двух стран. Он особо подчеркнул важность взаимного сотрудничества в экономической сфере, которое пока оставляет желать лучшего.
Коснувшись событий на Ближнем Востоке, Ян Гамачек выразил надежду, что предпринятые ЕС шаги внесут в ситуацию определенные перемены.
Говоря об отношениях ЕС – Армения, он отметил, что ЕС не может рассматривать различные государства с одинаковой точки зрения: страны сами выносят решения, эти решения достойны уважения и никоим образом не могут препятствовать дальнейшему развитию сотрудничества.
Ян Гамачек, обратившись к Нагорно-Карабахской проблеме, отметил, что, будучи членом парламентской группы дружбы Чехия – Азербайджан, не жалеет усилий в представлении важности решения конфликта мирным переговорным путем. Он отметил: “Я всегда говорю Баку, что решение конфликта должно быть исключительно мирным путем, поскольку иное решение неприемлемо”. Ян Гамачек заметил, что в случае необходимости Чехия может принять участие в переговорах, прилагая усилия к мирному урегулированию проблемы.
В завершение встречи Г.Саакян и Ян Гамачек выступили на совместной пресс-конференции и ответили на вопросы журналистов.