21 ձերբակալվածներից միայն 13-ի անուններն են հայտնի հանրությանը 11/30/2015 16:19 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մամուլին հայտնի է դարձել նոյեմբերի 25-ին ձերբակալված, ծանր հանցագործություն կազմակերպելու մեջ կասկածվող խմբի անդամներից ևս երկուսի անունները:
Նրանցից մեկը Հայ Կաթողիկե եկեղեցիների ծայրագույն վարդապետ Հայր Անտոն Թութունջյանն է:
Նա «Մարիամ» ռադիոկայանի Գյումրու մասնաճյուղի հիմնադիրն է, 71 տարեկան: Հայր Անտոն Թութունջյանն իր 92–ամյա մոր հետ ապրում էր նույն առանձնատանը, որտեղ տեղակայված է ռադիոկայանի գրասենյակը:
Ի դեպ, ձերբակալվածներից 26-ամյա Գևորգ Ջնդոյանը` Շիրակի մարզի Փանիկ գյուղից, ևս կապ է ունեցել Կաթողիկե եկեղեցու և «Մարիամ» ռադիոկայանի հետ։ Նրան ևս ձերբակալել էին Գյումրիում, նույն ռադիոկայանի շենքում`Ղորղանյան 83 հասցեում՝ նոյեմբերի 25-ին կատարված խուզարկությունների ժամանակ:
Ռադիոյի գրասենյակից է բերման ենթարկվել նաև ռադիոյի աշխատանքները համակարգող 30-ամյա Լիլիթ Թորոսյանը՝ Շիրակի մարզի Արևիկ գյուղից: Ըստ գործընկերների` մամուլին հայտնած տեղեկությունների, հենց Մարիամն է վարել Արթուր Վարդանյանի հետ հարցազրույցը:
Նշենք, այս անձինք ձերբակալվել են Գյումրիում, ուստի՝ ի տարբերություն Երևանում ձերբակալվածների՝ նրանց մասին մամուլին ավելի ուշ հայտնի դարձավ:
Հիշեցնենք, ուրբաթ օրը Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանն այս քրեական գործի շրջանակներում 21 անձանց նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու որոշում կայացրեց:
Մինչ այդ նախաքննությունն իրականացնող ԱԱԾ ներկայացուցիչը ևս 21 թիվն էր հրապարակել: Նրանցից մամուլին հայտնի է դարձել ընդամենը 13-ի ինքնությունը: Իսկ թե ովքեր են մնացած 8 հոգին, առայժմ անհայտ է մնում հասարակությանը:
Ի դեպ, ավելորդ չէ հիշել նաև, որ խուզարկությունների օրը նախապես հայտարարվեց, որ խմբի մեջ եղել են նաև օտարարկրացիներ, ավելի ուշ ԱԱԾ-ն պաշտոնապես հայտարարեց, որ ձերբակալվել են ՀՀ 19 քաղաքացիների, որից 5-ը՝ Երևան քաղաքի բնակիչներ, 7-ը՝ Շիրակի մարզի, 3-ը՝ Արմավիրի մարզի, 2-ը՝ Լոռու մարզի, 1-ը՝ Կոտայքի մարզի, 1-ը՝ Գեղարքունիքի մարզի և 1-ը՝ Սյունիքի մարզի բնակիչներ, այդ թվում՝ 4-ը կանայք են և 3-ը՝ Արցախի ազատամարտի մասնակիցներ:
Հետո ձերբակալվածների թիվը դարձավ 21-ը: Իսկ օտարերկրացիների մասին որևէ տեղեկություն այլևս չհաղորդվեց: Հավելենք, որ ձերբակալվածներից միայն խմբի ղեկավար ներկայացված Արթուր Վարդանյանի անունն է պաշտոնապես հրապարակվել ԱԱԾ-ի կողմից:

СМИ стали известны имена еще двоих членов задержанной в Ереване вооруженной группы 11/30/2015   17:08  |  Актуальная тема
СМИ стали известны имена еще двоих членов задержанной 25-го ноября в Ереване вооруженной группы, подозреваемой в подготовке тяжких преступлений на территории Армении.
Один из них – вардапет Армянской католической церкви отец Антон Тотонджян.Он является учредителем гюмрийского филиала радиостанции “Мариам”. Ему 71 год. Отец Антон Тотонджян вместе с 92-летней матерью проживает в том же доме, где расположена радиостанция.
Один из задержанных – 26-летний Геворк Джндоян является уроженцем села Паник Ширакской области Армении и имел отношение к Католической церкви и радиостанции. Его задержали в Гюмри, в ходе обыска в здании той же радиостанции, расположенной на улице Горганяна 83.
Из радиостанции в отдел были доставлены также  сотрудники радио, среди которых - координатор радио - 30-летняя Лилит Торосян из ширакского села Аревик.Согласно предоставленным сотрудниками СМИ сведениям, именно "Мариам" провела интервью с Артуром Варданяном.
25-го ноября служба национальной безопасности Армении сообщила о раскрытии организованной преступной группы в составе 19 человек. В ряды группы, по данным СНб,  в основном были завербованы безработные граждане Армении.
Как отмечалось в сообщении, пятеро членов группы - жители Еревана, семеро - Ширакской области, трое - Армавирской области, двое - Лорийской области и по одному - Котайкской, Гегаркуникской и Сюникской областей. Среди них - четверо женщин и трое участников Арцахской освободительной войны.
Затем СНБ сообщила о 21 задержанном.. Суд в Ереване избрал в отношении  них меру пресечения в виде заключения под стражу. Прессе известны лишь имена 13 из них