ՌԴ քաղաքացու կեղծ անձնագրերի և մուտքի կեղծ թույլտվությունների համար պահանջել և ստացել են 15 000 եվրո 11/28/2015   15:14  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով բացահայտվել են կեղծ անձնագրերի միջոցով կազմակերպված անօրինական միգրացիայի դեպքեր։ Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա մեղադրանք է առաջադրվել երկու անձի:
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2015 թվականի նոյեմբերի 9-ին  քաղաքացուց հաղորդում է ստացվել, իր և երկու որդիների՝ մշտական բնակության նպատակով Շվեդիա մեկնումը կազմակերպելու համար  Օ.Շավիշյանը և ոմն Գեղամ խաբեությամբ և վստահությունը չարաշահելու միջոցով իրենցից հափշտակել են առանձնապես խոշոր չափի՝ 15.000 եվրո կանխիկ գումար:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ, մշակվել քննչական պլան և ձեռնարկվել անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։
Նախաքննության ընթացքում պարզվել են ոմն Գեղամի ինքնությունը և անօրինական միգրացիայի մեխանիզմը։ Ձեռք բերված ապացույցների համաձայն՝ ՀՀ երեք քաղաքացիների օտարերկրյա պետություն մուտքի և գտնվելու պատշաճ թույլտվություն ստանալու համար Օ.Շավիշյանը և Գ.Վահանյանը նրանցից պահանջել և ստացել են 7.912.950 ՀՀ դրամին համարժեք 15.000 եվրո կանխիկ գումար։ Սակայն օրինական փաստաթղթերի փոխարեն նրանց են տրամադրվել կեղծ փաստաթղթեր: Մասնավորապես՝  2015 թվականի օգոստոսի 11-ին «Զվարթնոց» օդանավակայանում Օ.Շավիշյանը և Գ.Վահանյանը ՀՀ երեք քաղաքացիներին տրամադրել են նրանց տվյալներով, մուտքի կեղծ թույլտվություններով ՌԴ քաղաքացիների կեղծ անձնագրեր և անձամբ ճանապարհել օտարերկրյա պետություն` Չեռնոգորիայի Հանրապետության Տիվատ քաղաք, որտեղ վերջիններս պետություն են մուտք գործել վերը նշված կեղծ անձնագրերով:
ՌԴ քաղաքացու անձնագրերի կեղծ լինելու հանգամանքը բացահայտվել է Չեռնոգորիայի Հանրապետության իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից, ինչի արդյունքում ՀՀ քաղաքացիներն  արտաքսվել են Հայաստան:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ` Գ.Վահանյանին և Օ.Շավիշյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329.1-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ երկու կամ ավելի անձանց անօրինական միգրացիան կազմակերպելը):
Վարույթն իրականացնող մարմինը դիմում է մեր համաքաղաքացիներին՝ եթե կան անձինք, ովքեր տուժել են  նշված անձանց գործողությունների հետևանքով, խնդրում ենք դիմել ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչություն (հասցե՝ ք. Երևան, Խանջյան 51):
16:23 16/09/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԱնձնագրավարը կեղծ հիմքերով քաղաքացուն հաշվառել է բնակչության պետական ռեգիստրում, տվել կենսաչափական կեղծ անձնագիր և նույնականացման կեղծ քարտ
15:52 10/02/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՄոսկվայում արտասահմանյան անձնագիրը փոխելիս միայն հայ տղամարդն իմացել է, որ «նստած է բանտում»
13:49 01/12/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՔաղաքացին անձնագիր է ստացել՝ գտնվելով Հայաստանից դուրս. ՀՔԾ
12:38 14/11/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՎրաստանի քաղաքացին օգտագործել է ՀՀ անձնագրային ծառայությունից ստացված կեղծ անձնագիր
10:43 20/10/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԿեղծվել են անձնագրավորելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթային հիմքերը. ՀՔԾ
16:05 20/08/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԹուրքիա հասնելու համար հարևաններով փաստաթուղթ են կեղծել
16:27 31/05/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԱպառիկը ձևակերպել էր կեղծ անձնագրով
13:25 25/12/2013  |  Քրեական խրոնիկոնՎրաստանի քաղաքացին ՀՀ կեղծ անձնագրով հատել է պետական սահմանը. ՀՔԾ

Двум лицам предъявлено обвинение по делу о незаконной миграции с использованием фальшивых паспортов – СК Армении 11/28/2015   16:36  |  Криминальная хроника
Двум лицам предъявлено обвинение по уголовному делу о незаконной миграции с использованием фальшивых паспортов и виз, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Дело находится в ведении следственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван.
9-го ноября 2015 года от гражданина поступило сообщение о том, что с целью организации его выезда с двумя сыновьями в Швецию на постоянное место жительство О. Шавишян и некто Гегам путем обмана и злоупотребления доверием расхитили у них сумму в особо крупном размере - 15 тысяч евро наличными.
По данному факту следственным управлением Следственного комитета РА было возбуждено уголовное дело, был разработан следственный план и предприняты необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств инцидента.
Следствием установлены личность Гегама и механизм незаконной миграции. Согласно добытым доказательствам, для получения надлежащего разрешения на въезд трех граждан РА в иностранное государство и нахождение там О. Шавишян и Г. Ваганян потребовали от них и получили 15 тыс. евро(7.912.950 драмов)наличными. Однако вместо законных документов им выдали подложные документы. В частности, 11 августа 2015 года в аэропорту “Звартноц” О. Шавишян и Г. Ваганян выдали трем гражданам РА поддельные паспорта граждан РА с их данными и фальшивым разрешением на въезд и лично проводили их на территорию иностранного государства, в частности, в город Тиват Республики Черногория, куда последние въехали по указанным поддельным паспортам.
Факт подделки паспорта гражданина РФ был раскрыт сотрудниками правоохранительных органов Республики Черногория, после чего граждане РА были депортированы в Армению.
"По совокупности добытых доказательств Г. Ваганяну и О. Шавишяну предъявлено обвинение по пунктам 1 и 2 части 3 статьи 329.1(Организация незаконной миграции двух и более лиц, совершенное группой лиц по предварительному сговору) Уголовного кодекса РА.Предварительное расследование продолжается. Орган, осуществляющий производство, обращается к нашим соотечественникам: “Если среди Вас есть люди, которые пострадали от действий указанных лиц, просим обратиться в следственное управление Следственного комитета РА по городу Ереван(адрес: г. Ереван, ул. Ханджяна 51)"", - говорится в сообщении.