Պետք չէ ներկայացնել Ադրբեջանի մոտեցումները որպես եռանախագահների դիրքորոշում 11/27/2015 10:48 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԱԳՆ մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանը պատասխանել է «Ազատություն» ռադիոկայանի՝ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի՝ Թբիլիսիում արած հայտարարության վերաբերյալ:
Լրատվամիջոցը հարցրել է, թե ինչպե՞ս կմեկնաբանի մամլո խոսնակը Ադրբեջանի ԱԳՆ մամլո հաղորդագրությունը, ըստ որի` Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը Թբիլիսիում հայտարարություն է արել, թե իբր Սերգեյ Լավրովն ինչ-որ առաջարկ է ներկայացրել ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ։ Եվ ըստ Մամեդյարովի` դա նախատեսում է, թե «հարկավոր է կենտրոնանալ հայկական զինված ուժերի դուրս բերման, տեղահանված անձանց վերադարձի և ԼՂ հայկական ու ադրբեջանական համայնքների միջև շփումների հաստատման վրա»։
Ի պատասխան՝ Տիգրան Բալայանը նշել է. «Թբիլիսիում կայացած Արևելյան գործընկերության արտգործնախարարների հանդիպմանը, արձագանքելով Ադրբեջանի արտգործնախարարի՝ Ձեր կողմից նշված պնդումներին, Հայաստանի արտգործնախարարը բառացիորեն ասել է հետևյալը.
«Մենք՝ այստեղ բոլոր ներկաներս, կարող ենք միայն մեր տարակուսանքը հայտնել, ինչպես դա եղավ Ռիգայի գագաթաժողովի ժամանակ, երբ Ադրբեջանը մերժեց բոլորի՝ Եվրամիության և Արևելյան գործընկերության երկրների կողմից գագաթաժողովի Եզրափակիչ հռչակագրում առաջարկված ձևակերպումը՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ, որը հիմնված էր եռանախագահող երկրների ղեկավարների հայտնի հայտարարությունների վրա։ Դրանք, ինչպես հայտնի է, արտացոլում են մեկ ամբողջություն հանդիսացող` հիմնախնդրի կարգավորման սկզբունքները և տարրերը։ Հայտնի է համանախագահ երկրների, բնակաբար նաև` Ռուսաստանի` Միացյալ Նահանգների և Ֆրանսիայի հետ միասնական մոտեցումն առ այն, որ այդ սկզբունքների և տարրերի նկատմամբ ընտրովի մոտեցումը անհնարին կդարձնի հիմնախնդրի կարգավորումը։
Պետք չէ ներկայացնել Ադրբեջանի մոտեցումները որպես եռանախագահների դիրքորոշում, առավելևս, որ այդ տարրերը և սկզբունքները հրապարակված են հինգ հայտնի հայտարարություններում։
Իսկ այն, ինչպես ներկայացնում է Ադրբեջանի արտգործնախարարը և փորձում է դա վերագրել Սերգեյ Լավրովին, այդպիսի մոտեցում Ռուսաստանի արտգործնախարարը հայկական կողմին չի արտահայտել, չեմ էլ կարծում, որ նման մոտեցում արտահայտած լինի ադրբեջանական կողմին։

Глава МИД Армении: Не надо выдавать подходы Азербайджана за позицию стран-сопредседателей МГ ОБСЕ 11/27/2015   11:27  |  Актуальная тема
Не надо предсталять подходы Азербайджана как позицию стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Об этом, как сообщил армянской службе “Радио Свобода” пресс-секретарь армянского внешнеполитического ведомства Тигран Балаян, заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, комментируя сделанное в Тбилиси заявление министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова о том, что Сергей Лавров  якобы выступил с каким-то предложением по нагорно-карабахскому урегулированию, в соответствии с которым, по утверждению азербайджанского министра, "нужно сконцентрироваться на выводе армянских вооруженных сил, возвращении вынужденных переселенцев и налаживании контактов между азербайджанской и армянской общинами Нагорного Карабаха".
"Мы - все здесь присутствующие, можем только выразить недоумение, как это было и в ходе Рижского саммита, когда Азербайджан отверг предложенную всеми странами Евросоюза и Восточного партнерства для включения в заключительную декларацию саммита формулировку по нагорно-карабахскому урегулированию, которая основывалась на известных заявлениях руководителей стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ", - привел слова главы МИД Армении Тигран Балаян.
Как отметил Эдвард Налбандян, выступая на встрече глава МИД "Восточного партнерства" в Тбилиси, в этих заявлениях, как известно, отражены представляющие единое целое принципы и элементы урегулирования кофликта. В частности, по его словам, известен общий подход стран-сопредседателей - соответственно и России, совместно с Соединенными Штатами и Францией о том, что селективный подход в отношении этих принципов и элементов сделает невозможным урегулирование конфликта.
“Не надо представлять подходы Азербайджана как  позицию стран-сопредседателей, тем более, что эти элементы и принципы опубликованы в пяти известных заявлениях", - отметил глава МИД Армении
"А то, каким образом представляет министр иностранных дел Азербайджана, и при этом пытается приписать это Сергею Лаврову, то такой подход министр иностранных дел России армянской стороне не представлял. Да и не думаю, что такой подход он представил азербайджанской стороне. Не надо переворачивать с ног на голову реальное положение дел", - заявил Налбандян.