«Թուրքիան 100 տարում չի փոխվել». Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Սերգեյ Նարիշկինի հետ 11/27/2015   11:13  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նոյեմբերի 26-ին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստի շրջանակում հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Էդուարդ Շարմազանովը մտահոգություն է հայտնել Թուրքիայի զինված ուժերի կողմից Ռուսաստանի Դաշնության ռազմական ՍՈՒ-24 ինքնաթիռի խոցման կապակցությամբ եւ մասնավորապես նշել. «Խոցել ահաբեկչության դեմ պայքարող ռազմական օդանավը՝ նշանակում է աջակցել ահաբեկիչներին: Նախորդ տարի Թուրքիայի փոքր եղբայր համարվող Ադրբեջանի հանցավոր ռեժիմի հրամանով հայկական ուղղաթիռի խոցումը հավանաբար Թուրքիայի քաղաքական ղեկավարության մոտ տպավորություն է ստեղծել, թե կարող են նման ծանրագույն հանցանքներն անպատիժ մնալ: Ինչպես գիտենք, աշխարհը փոխվում է, ձեւավորվում են քաղաքական նոր մոտեցումներ, նոր իրավիճակներ, եւ այդ ընթացքում Հայաստանն ապացուցել է, որ Ռուսաստանի դաշնակիցն է, որ ռուս ժողովուրդը մեզ համար եղբայրական ժողովուրդ է: Իսկ Թուրքիան, ցավոք, վերջին 100 տարում այդպես էլ չի փոխվել»,-նշել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Խոսելով բազմակողմ համագործակցության մասին՝ պարոն Շարմազանովը հայտնել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովն անընդունելի է համարում խորհրդարանականների նկատմամբ որեւէ պատժամիջոցի կիրառումը. այն որեւէ կերպ չի կարող տեղավորվել «պառլամենտ» եզրույթում:
Էդուարդ Շարմազանովը Սերգեյ Նարիշկինին տեղեկացրել է, որ Հայաստանը ողջունում է վերջին օրերին Դումայում շրջանառվող՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար պատասխանատվություն նախատեսող օրենքի նախագծի ընդունումը, քանի որ, ինչպես նշել է նա, անցյալի ոճիրներին համարժեք գնահատական չտալը ծնում է նոր ոճիրներ, այդ թվում՝ ահաբեկչական գործողություններ, որոնց ականատեսն ենք այժմ:
Սերգեյ Նարիշկինը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ միջազգային հարթակներում Ռուսաստանի Դաշնությանը աջակցելու համար: Նա ընդգծել է, որ անցյալի մեղքերը, ոճիրներն ու հանցանքները պետք է դատապարտվեն ըստ արժանվույն, ինչը հնարավորություն կտա խուսափելու նման հանցանքների կրկնությունից: Ինչ վերաբերում է Թուրքիային, Սերգեյ Նարիշկինն իր խոսքում մասնավորապես նշել է. «Թուրքիան մեզ հարվածել է թիկունքից, ինչը հարիր է բացառապես վախկոտներին: Անշուշտ, կատարվածում մեղավոր է ոչ թե թուրք ժողովուրդը, այլ Թուրքիայի քաղաքական ղեկավարությունը: Իսկ այդ ծանրագույն հանցագործության համար Թուրքիայի քաղաքական իշխանությունը դեռ զղջալու է»:
Սերգեյ Նարիշկինը շնորհակալություն է հայտնել 2016թ-ին ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստը Երեւանում անցկացնելու հայկական կողմի առաջարկի համար: Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ ԵՏՄ շրջանակում հետագա աշխատանքներին եւ վերահաստատել համատեղ աշխատանքի կարեւորությունը:

Шармазанов на встрече с Нарышкиным: “Турция за последние 100 лет так и не изменилась” 11/27/2015   12:14  |  Актуальная тема
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов в четверг в рамках пленарного заседания ПА ОДКБ встретился с председателем Госдумы ФС РФ Сергеем Нарышкиным. Подробности встречи передает пресс-служба армянского парламента.
Э.Шармазанов выразил озабоченность в связи с инцидентом со сбитым Вооруженными силами Турции российского военного самолетом Су-24 и, в частности, отметил:
“Сбивать борющийся с терроризмом военный самолет означает содействовать террористам. В прошлом году поражение по приказу преступного режима считающегося младшим братом Турции Азербайджана армянского вертолета, вероятно, создало у политического руководства Турции впечатление, что подобные тяжкие преступления могут оставаться безнаказанными. Как мы знаем, мир меняется, формируются новые политические подходы, новые ситуации, и в ходе этого Армения доказала, что является союзником России, что русский народ для нас – братский народ. А Турция, к сожалению, за последние 100 лет так и не изменилась”.
Говоря о многостороннем сотрудничестве, Э.Шармазанов заявил, что НС Армении считает недопустимым применение в отношении парламентариев каких-либо санкций – это никоим образом не умещается в термин “парламент”. Вице-спикер НС уведомил С.Нарышкина, что Армения приветствует принятие введенного в обращение в последние дни в Госдуме проекта закона о криминализации отрицания Геноцида армян, поскольку отсутствие соразмерной оценки преступлений прошлого рождает новые злодеяния, в том числе террористические действия, свидетелями чего ныне являемся.
С.Нарышкин поблагодарил РА за поддержку РФ на международных площадках. Он подчеркнул, что преступления и злодеяния прошлого должны быть осуждены по достоинству – это позволит избежать их повторения. Что касается Турции, С.Нарышкин в своем слове,  в частности, отметил: “Турция ударила нам в спину, что присуще только трусливым. Безусловно, в происшедшем виноват не турецкий народ, а политическое руководство Турции. А за это тяжкое преступление политическое руководство Турции еще будет сожалеть”.
Председатель Госдумы РФ поблагодарил за предложение армянской стороны провести заседание Совета ПА ОДКБ 2016 года в Ереване. Собеседники обратились также к дальнейшей деятельности в рамках ЕАЭС и подтвердили важность совместной работы.