ԱԱԾ-ն՝ հանցավոր համագործակցության բացահայտման մասին 11/25/2015 11:52 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության մարմինների կողմից իրականացված օպերատիվ քննչական աշխատանքների արդյունքում բացահայտվել է կազմակերպված հանցավոր խմբակցություն, որը նպատակ է հետապնդել ՀՀ տարածքում կազմակերպել մի շարք ծանր հանցագործություններ: Այս մասին հայտնում է ԱԱԾ լրատվական ծառայությունը:
2015 թվականին ՀՀ քաղաքացի, Երևանի նախկին բնակիչ, արտասահմանում բնակվող Արթուր Վարդանյանը ժամանելով Հայաստան, ստեղծել և ղեկավարել է հանցավոր համագործակցություն: Նախնական համաձայնությամբ, կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինաբար ձեռք է բերվել մեծ քանակությամբ զենք և ռազմամթերք, որը թաքցվել է Երևան քաղաքի Նորք թաղամասում՝ այդ նպատակով վարձակալած առանձնատանը:
Նոյեմբերի 25-ին, Ոստիկանության հետ համատեղ խուզարկությունների ընթացքում հայտնաբերվել են տարբեր տեսակի ինքնաձիգեր, ատրճանակներ, նռնականետեր (այդ թվում «մուխա» տեսակի), նռնակներ, պայթուցիկ նյութեր և պայթուցիկ սարքեր, կապի միջոցներ, փամփուշտներ, փամփշտակալներ, ռազմական հանդերձանք՝ այդ թվում զրահաբաճկոններ: Խուզարկության պահին առանձնատանը, Արթուր Վարդանյանի գլխավորությամբ, հավաքված են եղել հանցավոր խմբակցության 9 անդամները, որոնք ձերբակալվել են:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 1-ի և 2-րդ մասերով և 235–րդ հոդվածի 3-րդ մասով, կատարվում է նախաքննություն:

СНБ Армении обнародовала имя главаря ОПГ, готовящей тяжкие преступления на территории республики 11/25/2015   12:24  |  Актуальная тема
Служба национальной безопасности Армении в результате оперативно-следственных мероприятий раскрыла организованную преступную группировку, целью которой была организация ряда тяжких преступлений на территории РА, сообщает пресс-центр СНБ.
Как отмечается в сообщении, проживающий в настоящее время за рубежом гражданин РА, бывший житель Еревана Артур Варданян, приехав в Армению, создал и возглавил преступное сообщество.Организованной группой по предварительному сговору было незаконно приобретено большое количество оружия и боеприпасов, которые были спрятаны в частном доме, арендованном с этой целью в ереванском квартале Норк.
В ходе обысков, проведенных 25-го ноября совместно с Полицией, были обнаружены различные автоматы, пистолеты, гранаты(в том числе типа “Муха”), взрывчатые вещества и взрывные устройства, средства связи, патроны, обоймы, военное снаряжение, в том числе бронежилеты. В момент обыска в частном доме собрались девять членов преступной группы во главе с Артуром Варданяном, которые были задержаны.
По данному факту следственным управлением СНБ возбуждено уголовное дело по частям 1 и 2 ст. 223 (Создание и участие в преступном сообществе) и части 3 ст. 235 (Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия,боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенные организованной группой).Ведется предварительное следствие.