Նորք-Մարաշում վնասազերծված խումբը թերեւս «Հայոց Վահան»-ն է՝ Արթուր Վարդանյանի գլխավորությամբ. (Տեսանյութ) Yerkirmedia 11/25/2015 17:42 | Քրեական խրոնիկոն
Երեւանում այսօր, Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի 9-րդ փողոցի սեփական տներից մեկում, Ազգային անվտանգության ծառայության եւ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից հայտնաբերված եւ վնասազերծված խմբավորման վերաբերյալ մանրամասներ իրավապահներն առայժմ չեն հրապարակում։
Yerkirmedia.am-ի տեղեկացմամբ՝ հրապարկվել է միայն Արթուր Վարդանյան անուն ազգանունը եւ նշվել, որ նրա հետ ձերբակալվել է եւս 9 մարդ, որոնց ինքնությունն առայժմ չի բացահայտվում։ Նշված հասեցում արված եւ համացանցում արդեն հրապարակված լուսանկարներից, սակայն, շատ բան կարծես պարզ է դառնում։
Մասնավորապես, 168.am կայքը հրապարկել է լուսանկարներ խմբի վարձած բնակարանից, որոնցից մեկում երեւում են երկու առյուծներով նկարազարդված եռագույն բազմաթիվ փոքր դրոշներ։
Այս զինանշանը նույնությամբ համապատասխանում է վերջին մեկ տարում իր շուրջը մեծ աղմուկ բարձրացարած «Հայոց Վահան» կազմակերպության խորհրդանշանին, որով էլ համացանցում հանդես է գալիս հիշյալ կազմակերպությունը։
Միաժամանակ, այն նաեւ «Հայոց Վահան» կազմակերպության ֆեյբուքյան էջի գլխավոր նկարն է, որտեղ բավականին շատ տեղեկություններ, այդ թվում՝ խմբի անդամների անուններ եւ լուսանկարներ կան հրապարակված, խմբի youtube-յան էջից հրապարակումներ, ինչը գաղտնի եւ զինված խմբավորման պարագայում, համաձայնեք, փոքր ինչ տարօրինակ է եւ բազմաթիվ հարցերի տեղիք է տալիս։
Ինչեւէ, հիշյալ կազմակերպության ղեկավարն Արթուր Վարդանյան անունով, 1981 թվականի սեպտեմբերի 7-ին Երեւանում ծնված եւ երեւանյան գրանցում ունեցող անձն է, որը պարբերաբար հանդես էր գալիս համացանցում իբրեւ Քեսաբի ազատագրմանը մասնակցած «Հայոց Վահան» գնդի հրամանատար։
Դեռ 2015 թվականի փետրվարի 1-ին «Հայոց Վահան» միավորումը youtube-ում տեղադրել էր տեսանյութ, որտեղ մի խումբ դիմակավորված եւ զինված անձանց ներկայությամբ Արթուր Վարդանյան անունով անձը հայտարարություն էր ընթերցում։ Մյուսների դեմքերը փակ են։
Կից գրության համաձայն, իբր այն նկարհանված է 2014-ին՝ Քեսաբում, թեեւ անցնող տարիներին Քեսաբի մեր աղբյուրները հերքում էին, որ ազատագրմանը նման խմբակ է մասնակցել։ Ի դեպ, այդ տեսանյութում եւս ներկաների ընդհանուր թիվը 10-ն է։

СМИ высказывают предположения о личностях членов вооруженной группы, задержанной в Ереване 11/25/2015   18:32  |  Криминальная хроника
Правоохранители пока не разглашают имена членов группы, обнаруженной сегодня в одном из частных домов  в ереванском районе Норк-Мараш и обезвреженной сотрудниками СНБ и Полиции Армении.
Как пишет Yerkirmedia.am, обнародовано лишь имя одного из членов - Артура Варданяна. Было отмечено, что вместе с ним были задержаны 9 человек, личности которых пока не раскрываются. Однако, судя по фотографиям с места событий и опубликованным в Сети, многое, пожалуй, проясняется.
В частности сайт 168.am опубликовал фотоснимки, отснятые в арендованном группой особняке: на одном из них запечатлены множество маленьких флажков с изображением армянского триколора с двумя орлами.
Этот герб полностью соответствует символу организации “Айоц ваан”(Армянский щит), под которым структура выступает в Сети.
В то же время этот снимок размещен в качестве фотографии профиля на странице “Айоц Ваана”в социальной сети Фейсбук, где опубликовано достаточно сведений о членах группы, в том числе их имена и снимки, публикации из страницы в YouTube, что для тайной и вооруженной группировки, представляется несколько странным и вызывает множество вопросов, пишет издание.
Тем не менее, как отмечает издание, руководителем упомянутой организации является некто по имени и фамилии Артур Варданян, который родился 7 сентября 1981 г. в Ереване и прописан в столице и который периодически выступает в Сети в качестве командира армянского полка “Айоц ваан”, якобы участвовавшего в освобождении сирийского Кесаба.
Как напоминает сайт, еще 1 февраля 2015 года объединение “Айоц ваан” разместило в YouTube видеоматериал, где в окружении группы вооруженных людей в масках некто по имени и фамилии Артур Варданян зачитывает заявление.
"Согласно прилагаемому ниже записи, видеоролик якобы снят в 2014 году в Кесабе. Хотя наши источники в Кесабе опровергали информацию об участии подобной группы в освободительной борьбе", - пишет СМИ, указывая, что на видео также запечатлены 10 человек.