Բյուրեղավանի գիշերօթիկի սաների նկատմամբ բռնություն գործադրելու, ֆինանսական չարաշահումներ կատարելու գործը դատարանում է 11/24/2015 11:47 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է «Բյուրեղավանի երեխաների խնամքի և պաշտպանության գիշերօթիկ հաստատություն» ՊՈԱԿ-ում հայտնաբերված չարաշահումների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Ձեռնարկված բազմածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են հաստատության տարբեր պաշտոնատար անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում, վատնում կատարելու, ուսումնադաստիարակչական գործընթացի ժամանակ մի շարք սաների ֆիզիկական և հոգեկան տառապանք պատճառելու դեպքեր։
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների համաձայն՝ ֆինանսական բնույթի չարաշահումներն արձանագրվել են 2004-2014թթ., իսկ սաների նկատմամբ բռնությունները՝ 2010-2014թթ.։
2001 թվականի ապրիլի 17-ից «Բյուրեղավան քաղաքի թիվ 4 գիշերօթիկ դպրոց» ՀՄ-ի տնօրենի, իսկ 2007 թվականի հոկտեմբերի 01-ից մինչև 2014 թվականի մայիսի 02-ը նույն դպրոցի իրավահաջորդ՝ «Բյուրեղավանի երեխաների խնամքի և պաշտպանության գիշերօթիկ հաստատություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնն զբաղեցրել է Գ.Մարգարյանը։
Նախնական քննության տվյալներով՝ առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կատարելու միասնական հանցավոր մտադրությամբ՝ 2004-2014թթ. ՊՈԱԿ-ում որպես աշխատակիցներ հրամանագրվել են փաստացի աշխատանքներ չկատարող մի շարք անձինք. 2004 թվականին հրամանագրվել է երկու անձ, որոնց թիվը 2007թ. դարձել է երկու տասնյակից ավելի, ովքեր փաստացի չեն ներկայացել աշխատանքի, սակայն նրանց տվյալները ներառվել են աշխատաժամանակի հաշվարկի վերաբերյալ պաշտոնեական փաստաթուղթ հանդիսացող տեղեկագրերում՝ այդպիսով կեղծելով դրանք, որոնք հաստատվել են տնօրենի ստորագրությամբ։
Կազմվել են աշխատավարձի հաշվարկի կեղծ փաստաթղթեր, և նշված անձանց անունով ելքագրվել աշխատավարձերի, ամենամյա արձակուրդայինների գումարները, որոնք յուրացվել են, վատնվել։
Բացի այդ, նախնական քննության ընթացքում բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ նշված ուսումնական հաստատությունում տողանների, ինչպես նաև ուսումնադաստիարակչական գործընթացի այլ փուլերում՝ 2010-2014 թվականների ընթացքում, պարբերաբար բռնություն է գործադրվել, տնօրենի բնորոշմամբ, «կարգազանց» անչափահաս սաների նկատմամբ՝ նրանց պատճառելով հոգեկան ուժեղ տառապանք: Տուժած երեխաների թիվը հասնում է 14-ի։
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված երեք անձանց նախկինում առաջադրված մեղադրանքի ծավալը փոխվել է և նոր մեղադրանք առաջադրվել։
ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գ.Մարգարյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով` առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձանապես խոշոր չափերով վատնում կատարելու, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, և 119-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով՝ երկու կամ ավելի անչափահասներին ուժեղ ցավ կամ մարմնական կամ հոգեկան տառապանք պատճառելու համար: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Գլխավոր հաշվապահ Փ.Մարտիրոսյանին և կադրերի գծով տեսուչ Ա.Հոփսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
Քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին, մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է և գործն ուղարկվել դատարան՝ ըստ էության քննելու համար։

Дело о случаях применения насилия и финансовых злоупотреблениях в школе-интернате армянского Бюрегавана направлено в суд 11/24/2015   13:49  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту злоупотреблений, выявленных в ГНКО “Интернатное учреждение по опеке и защите детей Бюрегавана”. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении
Как отмечается в сообщении ведомства, в результате предпринятых крупномасштабных следственных действий были выявлены случаи присвоения и растраты в особо крупных размерах со стороны разных должностных лиц, а также причинения ими ряду воспитанников физической и психической боли в ходе учебно-воспитательного процесса.
Согласно добытым следствием доказательствам, финансовые злоупотребления были зафиксированы с 2004 пои 2014гг., а случаи применения насилия в отношении воспитанников учреждения – с 2010 по 2014гг.
С 17-го апреля 2001 года пост директора школы-интерната №4 города Бюрегавана Г. Маркарян. А с 1-го октября 2007 года по 2-е мая 2014 года она же возглавляла ГНКО “Интернатное учреждение по опеке и защите детей Бюрегавана”, являющееся правопреемником той же школы.
По данным, предварительного следствия, с единым преступным умыслом на совершение присвоения в особо крупных размерах с 2004 по 2014гг были изданы приказы о приеме на работу в ГНКО в качестве сотрудников ряда фактически неработающих лиц. В 2004 году были составлены приказы о приеме на работу 2 лиц, число которых в 2007 году превысило два десятка человек, которые фактически не являлись на работу, однако путем внесения их данных в ведомости, являющиеся официальным документом по учету рабочего времени, которые были утверждены подписью директора, был совершен подлог,
Были составлены подложные документы по расчету заработной платы и на имена указанных лиц были перечислены зарплаты, суммы за ежегодный оплачиваемый отпуск, которые были присвоены и растрачены.
Кроме того, в ходе предварительного следствия было добыто достаточно доказательств, указывающих на то, что в ходе проведения линеек, а также на других этапах учебно-воспитательного процесса в указанном учебном заведении в период с 2010 по 2014гг. имели место случаи применения насилия в отношении, по описанию директора, “нарушавших порядок” несовершеннолетних воспитанников, которым было причинено сильное психическое страдание. Число пострадавших детей доходит до 14.
Объем обвинений, предъявленных ранее трем лицам, привлеченным по уголовному делу в качестве обвиняемых по совокупности добытых в ходе досудебного производства доказательств, изменен, и им предъявлены новые обвинения.
Директору ГНКО Г. Маркарян предъявлены обвинения по пункту 1 части 3 статьи 179 (присвоение в особо крупных размерах), пункту 1 части 3 статьи 179( растрата в особо крупных размерах), части 1 статьи 314(служебный подлог) и пунктам 1 и 3 части 2 статьи 119(Причинение сильной боли или иное телесное или психическое страдание двум и более несовершеннолетним) Уголовного кодекса РА.В отношении нее избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Главному бухгалтеру П. Мартиросян и инспектору по линии кадров А. Овсепян предъявлены обвинения по пункту 1 части 3 статьи 179, пункту 1 части 3 статьи 38-179 и части 1 статьи 38-314 Уголовного кодекса РА.
“Уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор за законностью предварительного следствия, обвинительное заключение утверждено, и дело направлено в суд для рассмотрения по существу”, - говорится в сообщении.
18:04 23/11/2015  |  Актуальная темаЭкс-директору школы-интерната Бюрегавана предъявлено новое обвинение
13:30 02/12/2014  |  Криминальная хроникаПредставитель "Трансперенси Интернешнл” доволен подвижками в деле о злоупотреблениях в школе-интернате Бюрегавана
12:33 28/11/2014  |  Актуальная темаСледственный комитет Армении предъявил обвинение экс-директору школы-интерната Бюрегавана