Այս տարվա ամառային զորակոչի պլան-առաջադրանքը կատարվել է ամբողջությամբ. Մովսես Հակոբյան 11/23/2015   12:47  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2015 թվականի ամառային զորակոչն իրականացվել է հուլիսի 1-31-ին՝ բարձր մակարդակով: Պլան-առաջադրանքը կատարվել է ամբողջությամբ. ԶՈւ պարտադիր զինվորական ծառայության է զորակոչվել 7 269 մարդ՝ նախատեսված 7000-ի փոխարեն, այսինքն՝ 103.8 տոկոս:
Այս մասին «Նախազորակոչային պատրաստության և զորակոչի կազմակերպման խնդիրները» թեմայով այսօրվա խորհրդարանական լսումների ժամանակ հայտնեց ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ Մովսես Հակոբյանը:
Ըստ նրա՝ ինչպես միշտ, այս տարի ևս զորակոչի կազմակերպման ընթացքը, այդ թվում՝ զորակոչիկների բժշկական ստուգման աշխատանքները, եղել է ուշադրության կենտրոնում:
Նշվեց նաև, որ այս տարվա ընթացքում զորակոչվել են տարկետումից ազատված 418, հաշվառումից դուրս մնացած 108, նախկինում զորակոչից խուսափած 101, բուհերից հեռացված 32 և այլ կատեգորիաների 16 զորակոչիներ:
Խորհրդարանական լսումները կազմակերպած ԱԺ Պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանն իր հերթին վստահեցրեց, թե զորակոչի կազմակերպման աշխատանքները հանձնաժողովի մշտական ուշադրության կենտրոնում են:
Նաև արձանագրեց, որ նկատելի է որոշակի առաջընթաց, որն  «ուղղված է կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը և այն ավելի վերահսկելի դարձնելուն»:

Плановое задание по летнему призыву в ВС Армении было выполнено в полном объеме – Мовсес Акопян 11/23/2015 13:15 | Актуальная тема
Летний призыв, проведенный с 1 по 31 июля 2015 года, прошел на высшем уровне, плановое задание было выполнено в полном объеме. На обязательную военную службу в ВС Армении были призваны 7 269 вместо 7 тыс.человек, то есть 103.8%.
Об этом в понедельник в ходе парламентских слушаний сообщил заместитель начальника Главного штаба ВС Армении Мовсес Акопян.
В течение текущего года были призваны 418 человек, которым была предоставлена отсрочка, а также 108 - оставшихся вне учета, 101 – ранее уклонившийся от призыва, 32 – отчисленных из вузов и еще 16 призывников разных категорий.
По словам председателя постоянной комиссии НС Армении по обороне, национальной безопасности и внутренним делам Корюн Нагапетян, наметился определенный прогресс, который нацелен на снижение коррупционных рисков и повышения уровня подконтрольности.