Քյարամ Ամոյանը դատապարտվեց 7 տարվա ազատազրկման 11/19/2015   12:56  |  Քրեական խրոնիկոն
Բանդայի գործից անջատված մասով՝ Քյարամ  Ամոյանի վերաբերյալ գործով քիչ առաջ հրապարակվեց մեղադրական դատավճիռը:
Դատարանն ամբաստանյալ Քյարամ Ամոյանին մեղավոր ճանաչեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ մարտականի ձևափոխված հրազեն հանդիսացող ձայնագազային ատրճանակ և դրանից կրակոցներ արձակելու համար նախատեսված ռազմամթերք հանդիսացող փամփուշտներ ապօրինի ձեռք բերելու և իր մոտ պահել-կրելու համար, և 35-175-րդ  2-րդ մասի 1-ին, 3-րդ և 4-րդ կետերով՝ 2011թ. սեպտեմբերի լույս 23-ի գիշերը կատարվելիք մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող այլ առարկաների գործադրմամբ, բնակարան մուտք գործելով ավազակության նախապատրաստությանը  մասնակցելու համար: Դատավճռով ամբաստանյալը դատապարտվեց ընդհանուր առմամբ 6 տարվա ազատազրկման: Նշանակված պատժին գումարվեց նաև նախորդ դատվածության շրջանակում պատժի չկրած մասից մեկ տարին և վերջնական պատիժ նշանակվեց ազատազրկում 7 տարի ժամկետով:
Նշենք,  որ մեղադրող Սասուն Խաչատրյանը միջնորդել էր ամբաստանյալին դատապարտել 8 տարվա ազատազրկման, իսկ ամբաստանյալի  պաշտպան Սամվել Հովհաննիսյանը միջնորդել էր   ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի  1-ին մասով  առաջադրված մեղադրանքում  իր պաշտպանյալին արդարացնել, որովհետև, ըստ նրա,  այդ մասով մեղադրանքը չի համապատասխանում գործով ձեռք բերված ապացույցներին և իրականությանը: Իսկ մեղադրանքի մյուս հոդվածով  պաշտպանը միջնորդել էր   ավելի մեղմ  պատիժ նշանակել՝ հինգ տարվա ազատազրկում:
14:56 12/05/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԲանդայի գործով բողոք կներկայացվի Վճռաբեկ դատարան. կքննարկվի ՄԻԵԴ դիմելու հարցը
15:28 14/02/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԲանդայի գործով պաշտպանական կողմն միջնորդում է արդարացնել
09:29 07/02/2015  |  Մամուլ«Բանդայի գործով» վերաքննիչ բողոք է ներկայացվել. «Առավոտ»
14:51 26/12/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Բանդայի գործով» ամբաստանյալները դատապարտվեցին երկարատև ազատազրկման. դատավճիռը կբողքարկվի

Суд в Армении приговорил фигуранта “дела о банде” Кярама Амояна к 7 годам лишения свободы 11/19/2015   13:46  |  Криминальная хроника
Суд в Армении приговорил фигуранта “дела о банде” Кярама Амояна к 7 годам лишения свободы. Часть дела, касающаяся Амояна, была выделена в отдельное производство.
Суд признал Кярама Амояна виновным в совершении преступлений, предусмотренных частью 1 статьи 235(Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия (кроме гладкоствольного огнестрельного оружия и патронов к нему), боеприпасов, патронов к нарезному огнестрельному оружию, взрывчатых веществ или взрывных устройств) и пунктами 1, 3 и 4 части 2 статьи 35-175(участие в подготовке разбоя по предварительному сговору с группой лиц, совершенного с незаконным проникновением в жилище, хранилище или помещение и с применением оружия или иных предметов, используемых в качестве оружия).
Отметим, что прокурор, поддерживавший в суде обвинение, ходатайствовал приговорить подсудимого к 8 годам заключения. Адвокат подсудимого просил суд оправдать своего подзащитного по обвинению в совершении преступления, предусмотренного частью 1 статьи 235. По его словам обвинение в этой части не соответствует действительности  и добытым  по делу доказательствам. Что касается обвинения по другой статье, то защита ходатайствовала о назначении более мягкой меры наказания (в виде лишения свободы на срок до 5 лет).