ԱԺ-ի ևս մեկ արտահերթ նիստ` կառավարության նախաձեռնությամբ 11/19/2015   13:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 23-ին ժամը 11-ին Ազգային ժողովը դարձյալ արտահերթ նիստ կգումարվի: Նման որոշում կայացվեց այսօր, կառավարության նիստում:
Ինչպես հայտնեց նախագիծը ներկայացնող կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը, ԱԺ այս արտահերթ նիստի օրակարգում ընդգրկված են առաջին ընթերցմամբ ընդունված հարցեր և երկու միջազգային պայմանագիր:
Օրակարգում ներառված նախագծերի թվում են ԱԺ նախորդ արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում, ՀՀ դատական օրենսգրքում, «Սահմանամերձ գյուղական համայնքներում իրականացվող գործունեությունը հարկերից ազատելու մասին» օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծերը:
Իսկ միջազգային պայմանագրերն են ս.թ. հոկտեմբերի 16-ին Բուրաբայում ստորագրված` «Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային տարածքում ապրանքների ներմուծման ու շրջանառության որոշ հարցերի մասին» արձանագրությունն» ու ՀՀ-ի և Միջազգային զարգացման ՕՊԵԿ հիմնադրամի միջև «Ենթակառուցվածքների և գյուղական ֆինանսավորման աջակցություն» ծրագրի համաձայնագիրը:

Парламент Армении созовет еще одно внеочередное заседание по инициативе правительства 11/19/2015   14:13  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении в ближайший понедельник, 23-го ноября, созовет внеочередное заседание. Соответствующее решение было принято на заседании правительства Армении в четверг.
Как сообщил министр-руководитель аппарата правительства Давид Арутюнян, представлявший проект, в повестку предстоящего внеочередного заседания парламента включены принятые в первом чтении законопроекты и два международных договора.
В числе вопросов повестки – законопроекты о внесении изменений в законы РА “Об оплате труда лиц, занимающих государственных должности”, Судебный кодекс РА, “ Об освобождении от налогов осуществляемой в приграничных сельских общинах деятельности”.
Что касается международных соглашений, то на повестке – подписанный  в Бурабае протокол от 16 октября 2015 г. "О некоторых вопросах ввоза и обращения товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза “ и  соглашение между Республикой Армения и Фондом международного развития ОПЕК  по программе “Поддержка инфраструктур и сельского финансирования”.