նախընտրական քարոզարշավի նախաբանի մեջ ենք, որտեղ «զոհվել են» Ն. Փաշինյանի համար, համաձայն են մատաղացուի կարգավիճակի հետ. Վարդանյան (Տեսանյութ)
«Հեպատիտ C»-ի գործի նախաքննությունն ավարտվել է 11/19/2015 17:34 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է Քաջարանի բժշկական կենտրոնում բուժվող հիվանդների՝ «հեպատիտ C»-ով վարակվելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, քննությամբ պարզվել են վարակի տարածման եղանակը, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց շրջանակը և, ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա, 5 անձի մեղադրանք է առաջադրվել։
2015 թվականի հունվարին տեղեկություն էր ստացվել, որ «Քաջարանի բժշկական կենտրոն» բուժօգնության դիմած մի քանի քաղաքացիների մոտ նշված կենտրոնում բժշկական միջամտության, վիրահատության ենթարկվելուց հետո ախտորոշվել է «հեպատիտ c» հիվանդություն:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, որի շրջանակներում իրականացվել են տարբեր քննչական գործողություններ, նշանակվել են շուրջ 5 տասնյակ փորձաքննություններ՝ քրեական գործի համար էական նշանակություն ունեցող հանգամանքների պարզաբանման համար:
Համապատասխան հետազոտություններ է անցել 2014 թվականի ընթացքում Քաջարանի բժշկական կենտրոնում վիրահատված շուրջ 200 քաղաքացի։ Կատարված քննությամբ հիմնավորվել է, որ 14 քաղաքացի «հեպատիտ C»-ով վարակվել է նշված բժշկական կենտրոնում համապատասխան բժշկական օգնություն ստանալուց հետո, և որոշում է կայացվել` նրանց տուժող ճանաչելու մասին։
Նախնական քննությամբ պարզվել է, որ Քաջարանի բժշկական կենտրոնում 2014 թվականի ընթացքում ընդհանուր անզգայացմամբ իրականացված վիրահատությունների ժամանակ միանգամյա օգտագործման համար նախատեսված ներշնչափողային խողովակները, արտածծիչ սարքի խողովակը և ծայրադիրներն օգտագործվել են բազմակի, նշված բժշկական գործիքները և ընդհանուր անզգայացման ժամանակ օգտագործված «լարինգոսկոպն» ախտահանվել են ՀՀ առողջապահության նախարարի մի շարք հրամանների պահանջների խախտումներով:
Արձանագրվել են նաև սանիտարահամաճարակային ոլորտի այլ խախտումներ, որի արդյունքում 2014 թվականի ընթացքում բժշկական կենտրոնում վիրահատված 14 քաղաքացի հիվանդացել է «հեպատիտ C» հիվանդությամբ:
Քրեական գործով իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել է սանիտարահամաճարակային կանոնների պահպանման համար պատասխանատու, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց շրջանակը:
Քննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ «Քաջարանի բժշկական կենտրոն» փակ բաժնետիրական ընկերության նախկին տնօրեն Վարդան Ավագյանին, տնօրենի տեղակալ Վիրաբ Մանասյանին, գլխավոր բուժքույր Արմեդա Վանեսյանին, ավագ բուժքույր Նորա Կարապետյանին, բժիշկ-անեսթեզիոլոգ Երվանդ Ավագյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 277-րդ հոդված 2-րդ մասով, այն է` սանիտարահակահամաճարակային կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդկանց զանգվածային հիվանդացում` նրանց առողջությանը պատճառելով ծանր վնաս։

СК Армении завершил следствие по делу о массовом заражении пациентов Каджаранского медцентра гепатитом С 11/19/2015   17:57  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении завершено предварительное следствие по уголовному делу о массовом заражении пациентов Каджаранского медцентра гепатитом С.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, следствием были установлены способ распространения инфекции и круг предполагаемых преступников, и на основе добытых доказательств 5 лицам было предъявлено обвинение.
В январе 2015 года поступила информация о том, что у ряда граждан, подвергшихся в указанном МЦ медицинскому вмешательству, в том числе хирургическому, был диагностирован гепатит C.
По данному факту было возбуждено уголовное дело, в рамках которого проводились различные следственные действия, было назначено более 5 десятков экспертиз для прояснения обстоятельств, имеющих существенное значение для дела.
Свыше 200 граждан, прооперированных в Каджаранском медцентре в течение 2014 года, прошли соответствующее обследование. Следствием было установлено, что 14 граждан заразились вирусом гепатита С после получения медпомощи в указанном медцентре. Было принято решение о признании их потерпевшими.
Следствием также было установлено, что в ходе проведенных в Каджаранском медцентре в 2014 году операций под общей анестезией, предусмотренные для одноразового использования внутритрахеальные трубки, трубка аспирационного аппарата и наконечники применялись неоднократно. Указанные медицинские инструменты и использованный в ходе общей анестезии “ларингоскоп” были продезинфицированы с нарушением требований целого ряда приказов министра здравоохранения РА. Зафиксированы также нарушения санитарно-эпидемиологических норм, в результате которых 14 человек, прооперированных в медцентре в 2014 году, заразились вирусом гепатита С.
В результате проведенных крупномасштабных следственных и процессуальных действий был установлен круг лиц, ответственных за соблюдение санитарно-эпидемиологических правил, круг предполагаемых преступников.
На основе добытых доказательств бывшему директору ЗАО “Каджаранский медцентр” Вардану Авагяну, заместителю директора Вирабу Манасяну, главной медсестре Армеде Ванесян, старшей медсестре Норе Карапетян, врачу-анестезиологу Ерванду Авагяну предъявлено обвинение по части 2 статьи 277(Нарушение санитарно-противоэпидемических правил, повлекшее по неосторожности массовое заболевание и причинившее по неосторожности тяжкий вред здоровью человека).