Հայաստանի արտգործնախարարն ընդունեց ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով փոխտեղակալին 11/18/2015 14:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 18-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով փոխտեղակալ Բրիջիթ Բրինքին: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին` Հայաստանի արտգործնախարարը գոհունակություն հայտնեց հայ-ամերիկյան բարեկամական գործընկերության բարձր մակարդակի կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ վերջին տարիներին համատեղ ջանքերով երկկողմ հարաբերություններում դրական առաջընթաց է արձանագրվել, ինչը լայն հնարավորություններ է ստեղծում՝ փոխգործակցության առավել ամրապնդման ու ընդլայնման համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Բրիջիթ Բրինքը նշեց, որ Միացյալ Նահանգները բարձր են գնահատում Հայաստանի հետ գործընկերային հարաբերությունները և շահագրգռված են դրանց հետագա խորացմամբ ու նպատակադրված են գործուն քայլեր ձեռնարկել այդ ուղղությամբ:
Զրուցակիցներն անդրադարձան հայ-ամերիկյան տնտեսական փոխգործակցության զարգացման հեռանկարներին, մտքեր փոխանակվեցին նոյեմբերի 17-ին Երևանում տեղի ունեցած՝ Առևտրի և ներդրումների հայ-ամերիկյան խորհրդի անդրանիկ հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ:
Այդ առումով Բրիջիթ Բրինքն ասաց. «Հպարտ եմ, որ Միացյալ Նահանգները օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալներով խոշորագույն ներդրողներից մեկն են Հայաստանում, և լիահույս եմ, որ Տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ ամերիկյան միջկառավարական աշխատանքային խմբի և Առևտրի ու ներդրումների հայ ամերիկյան խորհրդի՝ այս շաբաթվա երևանյան հանդիպումների միջոցով կկարողանանք վերհանել ներդրողների վստահությունը Հայաստանի նկատմամբ առավել մեծացնելու ուղիներ: Բարձր մակարդակի հանդիպումների այս շարքը մեզ կօգնի ձևավորել առավել շահեկան առևտրային գործընկերություն»:
Հայաստանի արտգործնախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալը մտքեր փոխանակեցին ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ՝ շեշտելով հրադադարի ռեժիմի խախտումների անթույլատրելիությունը։ Երկուստեք ընդգծվեց, որ խնդրի կարգավորման շուրջ քննարկումներն այլ ձևաչափեր տեղափոխելու փորձերը վնասակար են։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Բրիջիթ Բրինքը հանգամանալից քննարկում ծավալեցին միջազգային և տարածաշրջանային խնդիրների, ահաբեկչության դեմ պայքարի, հակամարտությունների կարգավորման ուղիների վերաբերյալ: ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալը բարձր գնահատեց Հայաստանի ներդրումը գլոբալ անվտանգության ապահովման գործում և մասնակցությունը այլ երկրներում խաղաղապահ գործողություններին։

Глава МИД Армении и представитель Госдепа: Попытки переноса переговоров по карабахскому урегулированию в другие форматы вредны 11/18/2015 17:45 | Лента новостей
Mинистр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял в среду помощника заместителя госсекретаря США по европейским и евразийским вопросам Бриджит Бринк.
Как сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства, глава МИД Армении выразил удовлетворение высоким уровнем дружественного армяно-американского партнерства, подчеркнув, что в последние годы совместными усилиями в двусторонних отношениях был зафиксирован позитивный прогресс, что создает широкие возможности для дальнейшего укрепления и расширения взаимодействия.
Выразив благодарность за прием, Бриджит Бринк отметила, что Соединенные Штаты высоко оценивают партнерские отношения с Арменией и заинтересованы в их дальнейшем углублении и намерены предпринять действенные шаги в этом направлении.
Собеседники коснулись перспектив развития армяно-американского экономического взаимодействия, обменялись мнениями о результатах прошедшей 17-го ноября в Ереване первой встречи армяно-американского совета по торговле и инвестициям.
В этом контексте Бриджит Бринк сказала: «Я горжусь тем, что Соединенные Штаты являются одним из крупнейших инвесторов в Армении по прямым иностранным инвестициям, и надеюсь, что посредством ереванских встреч армяно-американской межправительственной рабочей группы по вопросам экономического сотрудничества и совета по торговле и инвестициям на этой неделе мы сможем обозначить пути еще большего увеличения уверенности инвесторов по отношению к Армении. Ряд этих встреч на высшем уровне поможет нам сформировать более выгодное торговое партнерство».
Министр иностранных дел Армении и замгоссекретаря США обменялись мнениями о процессе мирного урегулирования карабахского конфликта, подчеркнув неприемлемость нарушений режима перемирия. Обе стороны подчеркнули, что попытки перенести обсуждения в другие форматы вредны.
Эдвард Налбандян и Бриджит Бринк подробно обсудили международные и региональные проблемы, борьбу против терроризма, пути разрешения конфликтов. Замгоссекретаря США высоко оценила вклад Армении в обеспечении глобальной безопасности и участие в миротворческих операциях в других странах.