Նախօրեին Կոտայքի մարզում 3 անձի սպանությունը բացահայտվել է. Քննչական կոմիտեն մանրամասներ է ներկայացնում 11/17/2015 11:55 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ Հանքավան գյուղի «Տաք-ջուր» ժամանցային գոտում երեք անձի սպանության դեպքի առթիվ, օպերատիվ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել են սպանության մի շարք հանգամանքներ։
Ըստ քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ 2015 թվականի նոյեմբերի 16-ին ահազանգ է ստացվել, որ «Հրազդան բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ է տեղափոխվել երկու տղամարդու դիակ, ևս մեկ տղամարդու դիակ հայտնաբերվել է Հանքավան գյուղի «Տաք-ջուր» ժամանցային գոտում։
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը՝ Կոտայքի մարզային քննչական վարչության պետի գլխավորությամբ։ Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է մահացածների ինքնությունը, ովքեր հանդիսանում են Կոտայքի մարզի բնակիչներ, եղբայրներ Վարդան և Վահե Գալստյանները, վերջիններիս ընկեր Արմեն Հովհաննիսյանը։
Դեպքի առթիվ նոյեմբերի 17-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (երկու կամ ավելի անձանց սպանություն), 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի կերպով հրազեն ռազմամթերքի ձեռք բերել, պահել)։ Նույն օրը որոշում է կայացվել՝ քննչական խումբ ստեղծելու մասին։
Քրեական գործի շրջանակներում ձեռնարկված քննչական և օպերատիվ-հետախուզական համագործակցված աշխատանքների արդյունքում պարզվել է կատարված հանցագործության շարժառիթը, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, հայտնաբերվել հանցագործության գործիք հանդիսացող ինքնաձիգը և այն ավտոմեքենան, որը դեպքի ժամանակ առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի կողմից օգտագործվել է որպես փոխադրամիջոց։

Следственный комитет Армении представил подробности дела об убийстве троих человек в курортном поселке Анкаван 11/17/2015 12:48 | Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту убийства троих мужчин в развлекательной зоне “Так джур” в курортном поселке Анкаван, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Дело заведено следственным управлением Следственного комитета РА по Котайкской области по пункту 1 части 2 статьи 104(Убийство двух и более лиц), части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение оружия и боеприпасов)Уголовного кодекса РА. В тот же день было принято решение о создании следственной группы.
В результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий установлен ряд обстоятельств убийства.
16-го ноября 2015 года поступил сигнал о том, что в ЗАО “Разданский медцентр” доставлены тела двоих мужчин, тело еще одного мужчины обнаружено в развлекательной зоне “Так джур” в поселке Анкаван.
На место происшествия немедленно выехала оперативно-следственная группа во главе с начальником следственного управления Следственного комитета РА по Котайкской области. В результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий были установлены личности убитых. Ими оказались жители Котайкской области: братья Вардан и Ваге Галстяны и их друг – Армен Ованнисян.
“В результате взаимосогласованных следственных и оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых в рамках расследования уголовного дела, установлен мотив совершенного преступления, личность предполагаемого преступника, обнаружено орудие преступления – автомат – и автомобиль, который во время инцидента был использован предполагаемым преступником в качестве средства передвижения”, - говорится в сообщении.