Թուրքիայում ծնված հրեա գրողը Էրդողանին կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը 11/17/2015 16:46 | Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ի տեղեկացմամբ՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան, գրող Մեթին Արդիթին նամակով դիմել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին՝ կոչ անելով կարգավորել Հայաստանի հետ հարաբերությունները:
Թուրքական ընդդիմադիր «Cumhuriyet» պարբերականի կայքի տեղեկացմամբ՝ Մեթին Արդիթիի նամակը հրապարակվել է շվեյցարական ամենաընթերցվող «L’Hebdo» ամսագրում երկու լեզվով՝ ֆրանսերեն և թուրքերեն:
Նամակում հեղինակը նախ ընդգծում է, որ «մեծ քաղաքական գործչի» կարևոր բնութագրերից մեկն այն է, որ նա իրագործի ավելին, քան իրենից կարող են ակնկալել: Բարի կամքի դեսպանը կարծիք է հայտնում, որ Էրդողանի առջև ծառացած խնդիրների մեջ, թերևս, ամենակարևոր և առաջնայինը Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումն է: Ըստ նամակի հեղինակի՝ Հայկական հարցի վերջնական ու ամբողջական կարգավորումն արմատապես կփոխի թե Թուրքիան, թե Եվրոպան և թե ողջ աշխարհը:
Հիշեցնելով, որ նոյեմբերի 1-ի ընտրությունները Էրդողանին շատ հզոր դիրքի են բերել, Արդիթին ընդգծում է. «Հիմա Թուրքիայի ապագան հնարավորինս ազդեցիկ ձևով կառուցելու համար դուք 100 օրվա չափ կարճ մի ժամանակահատված ունեք միայն: (Նապոլեոնից հետո այս թիվը սիմվոլիկ նշանակություն է ձեռք բերել)»:
Բարի կամքի դեսպանն ընդգծում է, որ Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունը, փակ սահմանները, ցյուրիխյան արձանագրությունների առկախված վիճակը և, որ ամենակարևորն է, Հայոց ցեղասպանության ժխտումը մեծ վնաս են հասցնում Թուրքիայի միջազգային հեղինակությանը և հատկապես այս պատճառով Թուրքիայի առաջ շարունակում են փակ մնալ Եվրամիության (ԵՄ) դռները:
Ըստ հեղինակի՝ կարելի է նաև դեպի կարգավորում գնալ փոքր քայլերով՝ բացելով սահմանները, հաստատել արձանագրությունները, ստեղծելով հանձնաժողով ու սպասելով նրանց ուսումնասիրությունների արդյունքներին:
«Բայց այսօր կատարվելիք ամենահամարձակ քայլը ցեղասպանության ճանաչումը կլինի: Այդ որոշումը Ձեզ մեծ փառք ու պատիվ կբերի»,- գրում է բարի կամքի դեսպանը:
«Թուրք ազգը կհիանա Ձեր ուժով և գթասրտությամբ: Եվրոպայում Ձեր այդ որոշումը մեծ աղմուկ կբարձրացնի,- շարունակում է Արդիթին: - Եվրոպայի աչքում հզոր առաջնորդ կդառնաք: Եվ վերջապես Թուրքիայի առաջ կբացվեն Եվրամիության դռները՝ ինչպես և վաղուց հարկ էր: Եվ, ի վերջո, ողջ աշխարհին կհիշեցնեք, որ իսլամը գթասրտության և խաղաղության կրոն է: Միլիոնավոր մարդիկ աշխարհում Ձեզ համար կաղոթեն: Այսպիսով, Դուք կհաստատեք, որ Թուրքիան և արևմուտքի, և արևելքի հզոր պետություններից է»:
Նշենք, որ 1945թ. Անկարայում՝ հրեական ընտանիքում ծնված Մեթին Արդիթին ապրում է Ժնևում, ունի Շվեյցարիայի և Թուրքիայի քաղաքացիություն: 2012թ. ՄԱԿ-ի կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպության՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից հայտարարվել է բարի կամքի դեսպան, իսկ 2014թ.–ից նաև միջմշակութային երկխոսության դեսապան է:

Родившийся в Турции еврейский писатель призвал Эрдогана признать Геноцид армян 11/17/2015   17:23  |  Международные новости
Посол доброй воли ЮНЕСКО, писатель Метин Ардити направил письмо президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану, в котором призвал его признать Геноцид армян и нормализовать отношения с Арменией.
Как передает Ermenihaber.am со ссылкой на сайт оппозиционного турецкого издания «Cumhuriyet», письмо Метина Ардити было опубликовано в самом читаемом швейцарском журнале «L’Hebdo» на французском и турецком языках.
Автор письма подчеркивает, что одним из черт “крупного политического деятеля” является умение осуществить больше, чем от него ожидают. Посол доброй воли высказал мнение, что первоочередной задачей для Эрдогана является нормализация отношений с Арменией.
По его словам, отсутствие дипломатических отношений с Арменией, закрытые границы, подвешенное состояние цюрихских протоколов и отрицание Геноцида армян наносит большой вред международному авторитету Турции, и именно по этой причины  двери Евросоюза остаются закрытыми перед Турцией.
По мнению автора письма, можно идти к урегулированию маленькими шагами: открыть границы, утвердить протоколы, создать комиссию и дождаться результатов их исследований.
“Но на сегодня самым смелым шагом было бы признание Геноцида. Это решение принесет Вам славу и честь. Турецкая нация будет восхищаться Вашей силой и доброжелательностью. В Европе Ваше решение вызовет большой резонанс и, наконец, перед Турцией откроются двери ЕС”, - говорится, в частности, в письме посла доброй воли.
СМИ  напоминает, Метин Ардити  родился  в 1945 году в еврейской семье в Анкаре. В настоящее время проживает в Женеве, имеет швейцарское и турецкое гражданство. В 2012 году был удостоен звания Посла доброй воли ЮНЕСКО. В 2014 году был назначен Специальным посланником ЮНЕСКО по укреплению межкультурного диалога.