Էլ ի՞նչ կարելի է սպասել մի պետության ղեկավարից, ով հերոսացնում է մոլագար մարդասպաններին. Շավարշ Քոչարյան 11/16/2015   16:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արտգործնախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը պատասխանել է «Ազատություն» ռադիոկայանի հարցին:
- Պարոն Քոչարյան, ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի նախագահի` Անթալիայում Հայաստանի դեմ հնչեցրած մեղադրանքները։
- Զավեշտալի և անբարոյական է, որ Ադրբեջանի նախագահը՝ Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողություններից հետո, փորձում է մեղադրանքներ ներկայացնել Հայաստանին։ Դա անհաջող փորձ է՝ շեղելու միջազգային հանրության ուշադրությունը Ադրբեջանի և տարբեր ահաբեկչական ցանցերի միջև ավանդաբար գոյություն ունեցող անմիջական կապերից։
Բազմաթիվ փաստերից բերենք մի քանիսը.
- Ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ագրեսիայում Ադրբեջանը ներգրավել էր հայտնի ահաբեկիչ Շամիլ Բասաևի գլխավորությամբ հարյուրավոր գրոհայինների, ինչպես նաև Աֆղանստանից շուրջ երեք հազար վարձկաններ, այդ թվում՝ ևս մեկ հայտնի ահաբեկիչ Խաթաբի գլխավորությամբ։
- Միջազգային զեկույցներում արձանագրված փաստ է, որ 1995թ.-ից Բաքվում ակտիվորեն գործել է Ալ-Քաիդա ահաբեկչական խմբավորման ներկայացուցչությունը։
- 1998թ. Նայրոբիում ամերիկյան դեսպանության պայթեցումից հետո ամերիկյան հատուկ ծառայություններն արձանագրել են Բեն Լադենի վաթսուն հեռախոսազանգ դեպի Բաքու։
- ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը՝ իր 2002թ. նոյեմբերի 25-ի հայտարարությունում ընդգծել է Ալ-Քաիդայի հետ կապեր ունեցող կազմակերպությունների առկայությունը Ադրբեջանում։
- ԱՄՆ Կոնգրեսի և պետքարտուղարության զեկույցներում նշվել է, որ Ադրբեջանը ծառայում է որպես միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների մատակարարման և տարանցիկ հենակետ։
- Ադրբեջանի հարյուրավոր քաղաքացիներ ակտիվորեն ներգրավված են Սիրիայում և Իրաքում ահաբեկչական գործողություններ իրականացնող խմբավորումներում, այդ թվում՝ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական ցանցում, որն իր վրա է վերցրել Փարիզում իրականացված զարհուրելի ահաբեկչությունների պատասխանատվությունը։
Էլ ի՞նչ կարելի է սպասել մի պետության ղեկավարից, ով հերոսացնում է մոլագար մարդասպաններին և մի ամբողջ ժողովուրդ իր երկրի թիվ մեկ թշնամին է համարում։
10:31 25/09/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԽաղաղ բնակիչներին թիրախ դարձնելը Ադրբեջանի ղեկավարության քարանձավային մտածելակերպի և վարվելակերպի արտահայտությունն է
12:37 28/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն ընդունեց Սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրի մասնակիցներին
20:00 08/07/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄարդու իրավունքները հետևողականորեն խախտող երկրի ղեկավարության կողմից ՄԻԵԴ որոշմանը հղումներ անելը նմանվում է մղձավանջի. Շավարշ Քոչարյան
20:41 18/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՇավարշ Քոչարյանը դատապարտել է Ադրբեջանի ապակառուցողական մոտեցումները և ՍԾՏՀ-ի գործունեությունը քաղաքականացնելու հերթական փորձերը
22:25 15/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիան հետդարձի քայլեր է անում՝ այլանդակ ավտորիտար Ադրբեջանն այսօր օրինակ է դառնում Թուրքիայի համար. Շավարշ Քոչարյան
21:28 15/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱպրիլի 24-ով վերջակետ չի դրվում, գործընթացը շարունակվում է. արձանագրում է Շավարշ Քոչարյանը
21:23 15/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը փորձեց ցեղասպանություն իրականացնել Արցախում, բայց այդ փորձը տապալվեց. Շավարշ Քոչարյան
09:49 28/12/2014  |  ՀարցազրույցՇավարշ Քոչարյան. Այն, ինչի մասին խոսվում է բանակցային սեղանի շուրջ, և այն, ինչ հայտարարում են Բաքվում, միանգամայն տարբեր բաներ են
19:50 30/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը ԵՏՄ-ին զուգահեռ խորացնելու է հարաբերությունները ԵՄ անդամ երկրների հետ

Замглавы МИД Армении привел факты о связях Азербайджана с различными террористическими сетями 11/16/2015   17:26  |  Лента новостей
Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян прокомментировал обвинения, озвученные в Анталии президентом Азербайджана в адрес Армении.
“Абсурдно и аморально, что президент Азербайджана, оказавшись в Турции после имевших место в Париже террористических актов, пытается предъявлять обвинения Армении. Это - неудачная попытка отвести внимание международного сообщества от традиционно существующих непосредственных связей между Азербайджаном и различными террористическими сетями”, -заявил Шаварш Кочарян, отвечая на вопрос радиостанции “Азатутюн”, передает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Замглавы МИД  Армении привел некоторые из многочисленных фактов:
- в агрессии, инициированной против самоопределившейся Нагорно-Карабахской Республики, Азербайджан привлек сотни боевиков во главе с известным террористом Шамилем Басаевым, а также около трех тысяч наемников из Афганистана, в том числе под командованием другого известного террориста Хаттаба,
- в международных докладах зарегистрировано, что с 1995г. в Баку активно действовало представительство террористической группировки Аль Каида,
- после взрыва посольства США в Найроби в 1998г., американские спецслужбы зарегистрировали около 60 телефонных звонков Бен Ладена в Баку,
- Совет Безопасности ООН в своем заявлении от 25 ноября 2002г. подчеркнул наличие в Азербайджане организаций, имеющих связи с Аль Каидой,
- в докладах Конгресса и госдепартамента США было отмечено, что Азербайджан служит опорным и перевалочным пунктом для международных террористических группировок,
- сотни граждан Азербайджана активно вовлечены в деятельность группировок, осуществляющих террористическую деятельность в Сирии и Ираке, в том числе террористической сети “Исламское государство”, которое взяло на себя ответственность за отвратительные теракты, осуществленные в Париже.
“Чего еще можно ожидать от руководителя, который героизирует маньяков-убийц и считает врагом номер один своего государства целый народ!?”- заявил Шаварш Кочарян.