Թուրքիայի ընդդիմադիրներն ընտրությունների արդյունքները չեղարկելու պահանջ են ներկայացրել 11/16/2015   18:05  |  Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ի տեղեկացմամբ՝ քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը» (ԺԴԿ-HDP) նոյեմբերի 1-ին Թուրքիայում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները չեղյալ հայտարարելու պահանջով դիմում է ներկայացրել երկրի Բարձրագույն ընտրական խորհուրդ (ԲԸԽ):
Ըստ թուրքական «Hurriyet» թերթի կայքի` այս մասին հայտարարել է ԺԴԿ-ի Ադանայի պատգամավոր Մերալ Դանըշ Բեշթաշը` մեջլիսում տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ:
Բեշթաշը, նշելով, որ ընտրություններն օրինական չեն եղել, ասել է. «ԲԸԽ-ն ներկայացրել է ընտրությունների վերջնական արդյունքները: Մենք երեկ արդյունքները չեղարկելու պահանջ ենք ներկայացրել` որպես հիմնավորում նշելով այն հանգամանքը, որ ընտրությունները չեն անցել ժողովրդավարության և հավասար մրցակցության պայմաններում»:
ԺԴԿ-ական պատգամավորը իրենց դիմումի հիմնավորումների շարքում թվարկել է նաև մամուլի վրա ճնշումը, ԺԴԿ-ի դեմ ուղղված հարձակումները, ընտրողներին ահաբեկելը և նախագահ Էրդողանի պահվածքի հետևանքով արդարության սկզբունքի խախտվելը:
14:42 13/11/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի խորհրդարանական ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները
13:10 07/11/2015  |  Միջազգային լրահոսՕջալանը մեկնաբանել է ընտրություններում քրդական կուսակցության անհաջողությունը
14:13 04/11/2015  |  Միջազգային լրահոսԵԽ նախագահը Դավութօղլուին կոչ է արել Թուրքիայում ամրապնդել հիմնարար ազատությունները

Турецкая оппозиция требует признать недействительными результаты парламентских выборов 11/16/2015   18:30  |  Международные новости
Прокурдская Демократическая партия народов(ДПН) подала заявление в Высший избирательный совет Турции с требованием признать недействительными результаты состоявшихся 1 ноября парламентских выборов. Об этом, как передает Ermenihaber.am со ссылкой на сайт турецкой газеты «Hurriyet», заявил депутат ДПН от Аданы Мерал Даныш Бешташ.
Отметив, что выборы были незаконными, он заявил: Высший избирательный совет представил окончательные итоги выборы. Мы вчера потребовали аннулировать результаты выборов, указав в качестве довода на то обстоятельство, что выборы не проходили в условиях демократии и равной конкуренции.
Депутат от ДПН в числе аргументов, указанных в заявлении, назвал также давление на прессу, атаки на ДПН, запугивание избирателей и нарушение принципа справедливости из-за поведения президента Эрдогана.
16:19 07/11/2015  |  Международные новостиОджалан прокомментировал провал прокурдской Народно-демократической партии на парламентских выборах в Турции