ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը խստագույնս դատապարտում է ադրբեջանական կողմի հերթական ահաբեկչական բնույթ ունեցող գործողությունը 11/13/2015   12:52  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նախօրեին  ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի զինծառայողների զոհվելու կապակցությամբ Պաշտպանության նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՊՆ լրատվական ծառայության հաղորդագրությունից:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը խորին ցավակցություն է հայտնում  նոյեմբերի 12-ին ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում, հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցներից, մահացու հրազենային վիրավորում ստացած զինծառայողներ Վահե Վարդգեսի Վանոյանի և Միքայել Առաքելի Թորոսյանի հարազատներին և կիսում է կորտսյան ծանր վիշտը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը խստագույնս դատապարտում է ադրբեջանական կողմի հերթական ահաբեկչական բնույթ ունեցող գործողությունը:
Գիտակցելով, որ տվյալ գործողությունն անհետևանք չի մնալու և մեղավորները պատժվելու են՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը հերթական անգամ գնում է իրավիճակի սրման:
Միաժամանակ, ուշադրություն ենք հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանի կողմից շփման գծում իրադրության ապակայունացմանն ուղղված քայլերը օրըստօրե ինտենսիվանում են այդ երկրում ընտրական գործընթացների ավարտից և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ տարածաշրջան այցից անմիջապես հետո, ինչը ևս մեկ անգամ փաստում է այդ պետության իշխանությունների կողմից ԼՂ խնդրի կարգավորան հարցում ապակառուցողական մոտեցման, միջնորդական առաքելության հորդորների անտեսման և միջազգային իրավունքի նորմերի ոտնահարման մասին:
09:57 04/11/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀակառակորդի նախահարձակ գործողությունները լռեցվել են
11:15 03/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՆկատվել է հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումների աճ
10:32 02/11/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՊաշտպանության բանակի առաջապահ զորամասերը անհրաժեշտության դեպքում դիմել են պատասխան գործողությունների

Минобороны Армении: Террористические действия Азербайджана не останутся без последствий 11/13/2015   13:35  |  Актуальная тема
Предпринятые азербайджанской стороной действия террористического характера не останутся без последствий, говорится в заявлении Министерства обороны Армении в связи с обстрелами с азербайджанской стороны, в результате которых погибли двое армянских военнослужащих.
Ранее Минобороны НКР сообщило,что 12-го ноября, примерно в 21:00 на боевом посту оборонительного участка одной из воинских частей Армии обороны НКР, дислоцированных на южном направлении, в результате произведенных противником выстрелов смертельные огнестрельные ранения получили военнослужащие Ваге Вардгесович Ваноян(1995 г.р.) и Микаэл Аракелович Торосян(1996 г.р.)” . Для выяснения обстоятельств инцидента ведется следствие.
Министерство обороны Армении выражает глубокие соболезнования и разделяет боль тяжелой утраты с родными военнослужащих Ваге Ванояна и Микаэла Торосяна, погибших 12 ноября от смертельных ранений, полученных в ходе обстрелов с азербайджанской стороны.
“Минобороны Армении строжайше осуждает предпринятые азербайджанской стороной очередные действия террористического характера. Осознавая, что эти действия не останутся без последствий и виновные будут наказаны, военно-политическое руководство Баку в очередной раз идет на обострение ситуации”, - говорится в заявлении.
"Обращаем внимание на интенсификацию изо дня в день предпринимаемых Азербайджаном шагов по дестабилизации ситуации сразу же после завершения в этой стране электоральных процессов и визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ в регион, что в очередной раз свидетельствует о деструктивном подходе Баку в вопросе урегулирования карабахской проблемы, а также игнорировании им призывов посреднической миссии и попрании норм международного права", - отмечается в сообщении.
11:31 03/11/2015  |  Лента новостейРост числа случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня зафиксирован на линии соприкосновения – Минобороны НКР
10:47 02/11/2015  |  Актуальная тема В выходные ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня порядка 200 раз – Минобороны НКР